Nazwy profilu: Dziewiątka, Mediator, Rozjemca
Analogia w świecie zwierząt: Słoń
Kolekcja Biżuterii PASIÓN: HARMONIA
OPIS ZEWNĘTRZNY
Dziewiątki to jedne z najbardziej stabilnych emocjonalnie, spokojnych i zrównoważonych typów osobowości w Enneagramie. To osoby, które poprzez wprowadzanie harmonijnej atmosfery do każdej sytuacji i wielkiej umiejętności słuchania bez oceniania, silnie wspierają innych ludzi oraz mają na nich kojący wpływ. Te, mimo wewnętrznego spokoju, pełne energii, naturalnie niezależne osoby potrafią autentycznie cieszyć się życiem „tu i teraz” odnajdując piękno w najprostszych rzeczach. Pozbawione egocentryzmu, prostolinijne, pogodne i autentycznie miłe zjednują sobie otoczenie swoim optymizmem i spontanicznością. To one otrzymują słuszne miano „fajnych kumpli” dzięki swojej wrodzonej swobodzie i bezpretensjonalnym podejściu do każdej osoby, niezależnie czy jest ona prezesem czy kobietą pracującą w sklepie spożywczym. Dziewiątki z wielką łatwością nawiązują relacje z innymi ludźmi a długotrwałe, głębokie przyjaźnie to ich naturalna konsekwencja.
Są autentycznie uczciwe i pozbawione jakiegokolwiek fałszu w stosunku do innych. Nawet nie przychodzi im do głowy, że można byłoby kogokolwiek oszukać lub okłamać. Tak samo, jak wierzą sobie, bezwarunkowo wierzą także innym ludziom, stanowiąc tym samym najbardziej ufny typ osobowości w Enneagramie. Jeśli jednak mają do powiedzenia coś ważnego - potrafią być zaskakująco szczere, mówiąc znacznie więcej niżby inni chcieli usłyszeć lub oczekiwali. Nie mają przy tym nigdy ukrytych zamiarów, podtekstów, złej woli czy własnych korzyści w postaci zysków, prestiżu czy statusu. Ich czasami dziecięca szczerość połączona jest z dojrzałą mądrością racjonalnej osoby. Chociaż najlepiej czują się pośród ludzi, uwielbiają też kontakt z przyrodą i zwierzętami a każdy sposób spędzania czasu na łonie natury - żeglarstwo, obozy, wspinaczka górska, narciarstwo - jeszcze bardziej zwiększa ich poczucie spokoju i jedności z całym światem.
Dziewiątki są urodzonymi dyplomatami i mediatorami. Posiadają niezwykłe umiejętności w rozwiązywaniu problemów innych osób lub stron konfliktu. Wspaniale sprawdzają się zatem w mediacjach, negocjacjach i komunikacji nawet w najtrudniejszych sporach. Rozumiejąc rzeczywiste różnice pomiędzy ludźmi a także ich wspólne interesy, dążą do rozwiązania konfliktu na drodze współpracy. Ponieważ same poszukują w życiu spokoju i harmonii, łatwo im przychodzi znalezienie wspólnych punktów porozumienia pomiędzy stronami konfliktu. Dodatkowo robią to w tak dyplomatyczny, nieoceniający żadnej ze stron sposób, że trudno się rozstać z ich działającym jak balsam wpływem. Stanowią sanktuarium, do którego udają się wszyscy potrzebujący pomocy czy odpoczynku. Dziewiątki są bardzo cierpliwe w budowaniu porozumienia, stąd często stosują strategię budowania relacji z innymi za pomocą małych kroków. Czasochłonna, ale jakże skuteczna metoda... Dziewiątki mają czas, gdyż za niczym nie gonią. Żyją przeważnie teraźniejszością i w niej starają się znajdować jak najwięcej przyjemnych sytuacji. Właściwie to tylko takie sytuacje dostrzegają, z wielkim uporem wypierając się choćby najmniejszego problemu w ich prywatnym życiu.
Największą wartością w życiu Dziewiątek jest zatem poczucie spokoju i harmonii z ludźmi oraz środowiskiem zewnętrznym, za które są w stanie zapłacić każdą cenę. Skromne i zgodne Dziewiątki, aby zachować swój status quo, często wybierają życie z prądem w celu uniknięcia problemów czy konfrontacji z innymi. Potrafią wspaniale dopasować się do sytuacji, aby nie wchodzić w konflikt z żadną ze stron i nie zajmować żadnego stanowiska. Są zatem osobami świadomie nieasertywnymi - wiedzą, iż mówienie „nie”, nawet w uprzejmy sposób, może narazić ich na konflikt zaburzający ich życiowy spokój. Z zainteresowaniem wysłuchują argumentów wszystkich stron i... nie zajmują konkretnego stanowiska. Według Mediatora - wszyscy mają rację. Na domiar tego wszystkiego mają trudności z podejmowaniem decyzji dotyczącej własnej osoby. Tak jak potrafią identyfikować się po równo z każdą ze stron konfliktu, tak po równo, każdą opcję osobistego wyboru uważają za godną uwagi.
Ich własna „filozofia życiowa” umożliwia im szybkie wyciszenie własnych obaw i lęków za pomocą odseparowania się od źródła problemu, który dotyczy ich samych. Dziewiątki niechętnie przyznają się do istnienia jakiegokolwiek kłopotu w ich życiu właśnie z obawy przed utratą swojej „planety spokoju”. Nawet gdy problem niepodważalnie się już pojawi, zachowują pogodę ducha i oddają się przyjemnym czynnościom licząc, iż wszystko samo wróci do harmonijnego porządku. W celu zachowania życiowego spokoju nie rzucają się w oczy, łagodzą sytuację poczuciem humoru lub wyciszoną reakcją nawet na szalejący dookoła „huragan”. Pomimo swojej nieograniczonej dobrej woli niekiedy Mediatorzy popadają w konflikt z najbliższym otoczeniem, które ich kłopoty dostrzega. Bliscy mają świadomość tego, że zaprzeczenie istnieniu problemów Dziewiątki nie doprowadzi do ich rozwiązania i chcą pomóc, często na siłę…
Dziewiątki są zatem osobami niezwykle kochanymi i kochającymi, skromnymi i ufnymi, lecz bywają jednocześnie niezwykle uparte i niewrażliwe na własne problemy, które niestety mogą dotyczyć także innych osób. Osoby z najbliższego otoczenia Dziewiątek mogą szczerze przyznać, iż pod tym optymizmem, spokojem i niewinnością ukryta jest niezwykle uparta, introwertyczna i niepodatna na żadną metodę perswazji istota. Jest ona w stanie zapłacić każdą cenę za zachowanie wewnętrznego spokoju i uniknięcie jakiegokolwiek stresu czy dramatu.
Dziewiątki idealnie odnajdują się w sytuacjach, w których niezbędne są umiejętności odczytywania komunikatów niewerbalnych oraz gdzie prym wiodą symbole, odczuwalne wrażenia, sny, obrazy bądź muzyka. Szczególnie ta ostatnia jest istotną wartością w życiu Dziewiątek. Muzyka (śpiew, gra na instrumentach, fascynacja sprzętem muzycznym, filharmonią bądź operą itp.) tworzy bowiem rzeczywistość, w której Mediatorzy potrafią się na długie godziny zatopić. Chętnie i często wybierają także środowiska lekarzy, joginów, trenerów osobistych, gdzie ważne jest holistyczne podejście do człowieka, uwzględniające pracę z jego ciałem, energią i umysłem. Niechęć Dziewiątek do współzawodnictwa i zwracania na siebie uwagi powoduje, że skupiają się raczej na zawodach, gdzie mogą pomóc innym ludziom rozwinąć ich potencjał i wyciągnąć z nich najlepsze cechy oraz talenty.
WSPANIAŁE ZALETY
TRUDNE CECHY
JAK UTRZYMYWAĆ DOBRE RELACJE Z DZIEWIĄTKĄ
DYLEMATY Z DZIECIŃSTWA
Dziewiątki łączyła silna więź z obydwojgiem rodziców w dzieciństwie i jeśli ich rodzinny dom był wypełniony harmonią i dobrymi warunkami do rozwoju - osobowość małych Mediatorów kształtowała się na drodze identyfikacji z opiekunami. Natomiast jeśli ich dom rodzinny charakteryzował się jakąkolwiek dysfunkcją - młoda Dziewiątka nauczyła się żyć w separacji zarówno od źródła konfliktów, jak i od własnych bolesnych myśli, aby nie ulec ich przytłaczającej presji. W obu jednak przypadkach małe Dziewiątki musiały stale rezygnować z własnego stanowiska i pomniejszać swoją wartość na rzecz innych, ważniejszych w rodzinie osób, by utrzymać z nimi tę pierwotną, harmonijną więź. Często były to sytuacje pozostawania w cieniu rodziców, którzy odnosili sukcesy zawodowe, „ważniejszego” rodzeństwa, ale też zaniedbania czy ignorowania zdania, opinii i pomysłów małej Dziewiątki.
Mediator żył zatem w poczuciu, że potrzeby innych ludzi są ważniejsze od jego własnych i doszedł do wniosku, że najlepiej będzie, jeśli zapomni o swoich potrzebach, odsunie się na bok, skoncentruje się na swoich małych, nikomu nie przeszkadzających przyjemnościach - substytutach miłości a prędzej czy później ktoś go w końcu doceni. Dziewiątki nauczyły się zatem izolować, łagodzić przykre uczucia drobnymi przyjemnościami i przeczekiwać, aż ktoś inny przejmie inicjatywę. Dziecko, którego opinie były pomijane bądź ignorowane nauczyło się nie opowiadać za żadną stroną konfliktu, nie wypowiadać głośno swojego zdania oraz kontrolować swoją złość, gdyż jej jawne wyrażanie okazywało się i tak nieskuteczne dla wywalczenia swoich racji.
Całe dzieciństwo Dziewiątki przepełnione było konfliktem wewnętrznym: „Podporządkować się czy się zbuntować?". Niestety nigdy nie potrafiła wybrać żadnej z tych opcji. I tak w obliczu konieczności wyboru w życiu dorosłym będzie czekać zamiast podjąć walkę, wycofać się, czy wpłynąć na decyzję.
Koncentracja na drugorzędnych celach stała się skuteczną metodą zapominania o swoich własnych potrzebach, a także o konfliktach dziejących się „na zewnątrz”. Stojąc przez długie lata na poboczu głównych wydarzeń Dziewiątki nauczyły się skupiać uwagę na innych osobach i nabyły szczególną zdolność określania tego, co ludziom najbardziej jest potrzebne. Ich więź z innymi zaczęła opierać się na wyczuciu potrzeb innych, a wręcz czasem tak głębokiej identyfikacji z nimi (tak, jak miało to miejsce z rodzicami), że Dziewiątki nieświadomie, nawet w dorosłym życiu, przejmują zachowania lubianych osób, ich sposób wyrażania się czy opinie. Przez całe swoje życie dążą do utrzymywania harmonijnych związków nie tylko ze wszystkimi spotkanymi ludźmi, ale także pomiędzy nimi.
DYLEMATY ŻYCIA DOROSŁEGO
Dziewiątki wkroczyły w dorosłe życie z ukształtowaną w dzieciństwie percepcją rzeczywistości i mechanizmami kompensacji wartości, które uznały za niemożliwe lub bardzo trudne do osiągnięcia. Silna identyfikacja z opiekunami czy rodzeństwem a także uznanie ich pozycji za ważniejszą od pozycji własnej, wykształciły w nich mechanizmy kompensujące brak wystarczającego zainteresowania ich osobą. Stwierdzając, że sytuacji tej nie mogą zmienić publicznym wyrażaniem swojej opinii czy nawet gniewem (nikt nie chciał ich słuchać a złość stała się dodatkowym źródłem konfliktów), postanowiły usunąć się w cień stapiając się z otoczeniem tak, aby nikomu nie przeszkadzać i jednocześnie dać „błyszczeć” innym, ważniejszym osobom. Nauczyły się po prostu utożsamiać z entuzjastycznymi dążeniami innych osób. Wtedy zauważyły, że spokojne życie, które sobie stworzyły oraz harmonijne stosunki z innymi mogą być źródłem wspaniałej z nimi więzi. Wystarczy tylko skupić się na nich, wysłuchać i wyczuć czego najbardziej potrzebują, a następnie to im ofiarować. W ten sposób można zdobyć zaufanie i miłość.
Dziewiątki zatem uwielbiają przebywać wśród ludzi, przyciąga ich energia płynąca z tego, gdy ludzie razem się śmieją, razem pracują i razem coś tworzą. Dziewiątka doskonale wie, co się dzieje w świecie emocjonalnym innych osób, instynktownie wyczuwa czego inni potrzebują, jakie mają rozterki i sprzeczne pragnienia. Przez ten swój wielki dar, często nie jest do końca świadoma tego, że przejmuje stan emocjonalny, zachowanie czy sposób mówienia osoby, z którą się identyfikuje. Zapał do realizacji pomysłu, przygnębienie, złość na szefa czy ochota na lody lub fantastyczny nastrój - to przykładowe stany, które Dziewiątka potrafi „zapożyczyć” od innych, w szczególności lubianych przez nią osób i uznać za swoje.
Dziewiątki często podporządkowują swoje życie planom innych ludzi. Przekonane są, że ich własne życie i cele mogą zostać zlekceważone, więc ich nie ujawniają. Chcąc jednak nadal pozostawać w dobrych relacjach z innymi, utożsamiają się z entuzjastycznymi celami swoich bliskich i znajomych. Podejmując się nowego działania, płyną na fali cudzego zapału a będąc już w jego zaawansowanej fazie - nie potrafią zrezygnować lub odmówić wykonania pracy niekoniecznie ich interesującej. Odmawianie innym sprawia Dziewiątce taką samą przykrość, jakby to jej odmówiono, dlatego też Mediatorzy stosują często taktykę pozornej zgody (nie mówią „nie”) i wolą podporządkować się woli innych, niż narazić się na jakikolwiek konflikt.
Dorosłe Dziewiątki funkcjonują z dwoma ochronnymi barierami pilnie strzegącymi spokoju i harmonii zapewniających poczucie bezpieczeństwa w ich życiu. Pierwsza - zewnętrzna, chroni je przed konfliktami i problemami płynącymi od innych ludzi i świata. Druga - wewnętrzna, strzeże przed bolesnymi, kłopotliwymi uczuciami, wspomnieniami czy myślami, które Dziewiątka wypiera ze świadomości, aby nie dopuścić do osobistego dyskomfortu i spokoju ducha.
Dziewiątki są zatem spokojnymi, miłymi ludźmi, którzy unikają okazywania swoich intensywnych uczuć. Dojrzałe Dziewiątki tworzą wokół siebie harmonijne, sielankowe środowisko i za pomocą własnej wyidealizowanej twórczości pomagają innym w rozwiązywaniu konfliktów. Jednakże gdy mają własne problemy, do których istnienia się nie przyznają, mogą mieć tendencję do izolowania się od - ich zdaniem - „burzącego spokój” wpływu ludzi. Inną metodą na zbliżające się przygnębienie lub kłopot jest branie na swoje barki coraz większej ilości zadań lub zajmowanie się drugorzędnymi pracami. Dziewiątka mająca problem nie potrafi się zatrzymać obawiając się, że bezczynność spowoduje dojście do głosu prawdziwych uczuć, co zaburzy jej harmonię i stabilizację. Zatem realizuje swoje schematyczne czynności oczyszczania komputera z wirusów, sprzątania szuflad w kuchni, naprawiania zlewu, segregowania zdjęć czy układania gazet przez wiele godzin… by pod koniec dnia zająć się zadaniem najważniejszym, które obiektywnie powinno być wykonane jako pierwsze. Mediatorzy mają trudności z ustalaniem priorytetów, gdyż wszystkie zadania wydają im się równie ważne a dodatkowo, te obiektywnie najważniejsze wymagają zużycia dużej ilości energii, którą Dziewiątki wykorzystują do zachowania swojego stanu równowagi. Wolny czas Dziewiątek wypełniany jest zatem zadaniami, których nie będą mogły do końca zrealizować, a mimo to z nich nie rezygnują. Stąd oskarżenia idące w ich kierunku, że to przez ich lenistwo…
Aby utrzymać własny stan równowagi i spokoju Dziewiątka musi pilnie strzec szczelności dwóch barier chroniących ją przed falami wpływów z zewnątrz oraz przed własnymi myślami, głęboko zapomnianymi pragnieniami, niedokończonymi sprawami, niezrealizowanymi zobowiązaniami. Którakolwiek z tych fal, jeśli przedostanie się szczelinami do świadomości Dziewiątki, zmusi ją do konieczności ciągłego dokonywania wyborów i naruszy stan jej harmonijnego życia. Najlepszą metodą na ochronę owych barier jest skierowanie uwagi na nawyki, przyzwyczajenia, czynności schematyczne czy drobne przyjemności. Każda Dziewiątka ma swój własny repertuar czynności pozwalający zapomnieć o najważniejszych rzeczach i dodatkowo potrafi go silnie bronić. Rezygnacja z jakiejkolwiek czynności zastępczej jak np. codziennego surfowania po Internecie, obejrzenia programu w telewizji czy zjedzenia lodów śmietankowych może być odebrana przez Dziewiątkę jako załamanie się jej własnego bezpiecznego świata.
Niekiedy Dziewiątki budują swoje bezpieczeństwo na czynnościach pobocznych, które są szlachetnymi działaniami i jednocześnie czasochłonnymi: pomoc ofiarom powodzi, zastąpienie kolegi w pracy czy naprawa sprzętu sąsiadowi... W każdym miejscu pracy znajdzie się taka osoba, która wysłucha z cierpliwością „trudnego klienta”, co dalej - zrozumie go i pomoże. A zadania najważniejsze czekają… Pojawiają się pretensje ze strony szefa, współpracowników, rodziny i… oskarżenia o lenistwo. Trudno jednak kogoś, kto działa jak automat nazwać leniwym! Mediatorzy po prostu wykonują swoje rutynowe czynności, a nadmiar energii poświęcają drugorzędnym zainteresowaniom. Niestety zużywają one tyle samo energii i czasu, co działania priorytetowe - czyli podstawowe dla emocjonalnego czy zawodowego życia. Te najistotniejsze sprawy są często zupełnie pomijane lub wciskane na koniec pracowitego dnia.
Na podobnej zasadzie działa nawykowe gromadzenie przez Dziewiątki nieważnych rzeczy. Nieistotne drobiazgi, niepotrzebne starocie, nieużywane sprzęty czy rzeczy na „wszelki wypadek” wypełniają wolną przestrzeń Dziewiątek. Z żadnej z nich Dziewiątka nie może zrezygnować, każda jest dla niej równie ważna, gdyż niesie z sobą ogromny ładunek wspomnień z przeszłości. Czasami przeradza się to w hobbystyczne kolekcjonerstwo lub konstruktywne zdobywanie wiedzy, co również jest sposobem na wypełnienie luki czasu wolego. Aby uciec od pustki wewnętrznej, która mogłaby ujawnić zepchnięte potrzeby Dziewiątki mogą nawykowo wypełniać swoją przestrzeń umysłową i zewnętrzną nieistotnymi czynnościami, takimi jak wielogodzinne oglądanie telewizji, czytanie powieści czy też czasochłonne hobby.
Jeżeli Mediator znajdzie się pod czyjąś presją lub ktoś usilnie nakłania go do przyjęcia określonego stanowiska - zaprze się, jak tylko najlepiej potrafi. A jest to najbardziej uparty z typów Enneagramu! Na ogół nie interpretuje swojego odraczania decyzji jako odmowy. Jednak gdy dochodzi do sytuacji, w której Dziewiątka musi podjąć decyzję będzie skrupulatnie i długo rozważać każdą opcję. Mniej zagrażającym stanem jest dla niej długie rozważanie decyzji niż dokonanie wyboru, który mógłby zostać zignorowany czy wywołać konflikt z kimś dla niej ważnym. Konieczność podejmowania decyzji jest dla Dziewiątki źródłem tak wielkiej przykrości, że potrafi ją odraczać w nieskończoność, pozwalając sytuacji na takie pogorszenie się, że całkowicie sama się rozpadnie. Mediator podejmuje wybór zazwyczaj wtedy, gdy bieżąca sytuacja stała się nie do wytrzymania. Łatwiej mu podjąć decyzję, gdy ma kilka wariantów do wyboru, z których najgorsze odrzuca. W sytuacji optymistycznej - wariant nieodrzucony zostaje wariantem preferowanym. W sytuacji pesymistycznej - decyzja nie zostaje podjęta w ogóle.
Brak własnego stanowiska i niedopuszczanie do głosu własnych pragnień stanowi dla niej bezpieczne schronienie gwarantujące spokój i niczym nie zachwianą harmonię z sobą i ludźmi. Jeśli zdarzają się w życiu Mediatora sytuacje, w których ktoś zmusza go do zajęcia określonego stanowiska, odpowiada on jeszcze większym oporem. Dziewiątki czują wewnętrzną złość, kiedy ktoś wywiera na nich presję w celu podporządkowania się, lecz za wszelką cenę starają się tych emocji nie okazywać. W Dziewiątce budzi się gniew spowodowany tym, że całe swoje życie podporządkowywała innym, a mimo to ci inni nie potrafią jej dać trochę więcej czasu na rozważenie za i przeciw każdej opcji. Dodatkowo wewnętrzne rozdarcie pomiędzy niemożnością realizacji własnych celów a wewnętrznym przymusem podążania za innymi - wywołuje złość, którą Dziewiątki okazują w pośredni sposób - uporem i kontrolowaniem sytuacji poprzez odmowę wykonania kolejnego kroku, nie zwracaniem uwagi na ludzi i zajmowaniem się czynnościami drugorzędnymi, lub w najgorszym przypadku takim działaniem, które bardzo rozgniewa osoby wywierające na Dziewiątkę presję. Mediator zawsze wie, czego oczekują inni, dlatego z łatwością może ich zdenerwować nie spełniając po prostu ich oczekiwań - zaniedbując ważny projekt, zwalniając tempo, gdy innym się bardzo spieszy, czy też udawać niezorientowanego w sytuacji, gdy wie, że innym na czymś bardzo zależy. Zatem, rozgniewana Dziewiątka może doprowadzić do tego, by inni nie otrzymali ważnych dla nich rzeczy.
Natomiast kiedy Dziewiątka już raz podejmie decyzję lub zajmie jakieś stanowisko, potrafi równie uparcie się go trzymać, jak uprzednio broniła się przed koniecznością dokonania wyboru. Decyzja, którą w końcu podjęła wydaje się jej tak cenna i przynosząca upragniony spokój, że sama myśl o tym, że proces decyzyjny miałby się na nowo uruchomić kojarzy Największą jednak ulgę stanowi dla Dziewiątki bezpośrednie wyrażenie gniewu. Tłumione i niewyrażone opinie znajdują wtedy ujście, a sama Dziewiątka czuje się uwolniona od nagromadzonych złych uczuć. Niestety gdy dojdzie do tego kulminacyjnego punktu czyli Dziewiątka uświadomi sobie, iż na prawdę się gniewa, bo ktoś zmusza ją do działania - wyrażenie złości może nastąpić w najmniej oczekiwanym momencie i być tak intensywne, że szokuje wszystkich przyzwyczajonych do jej spokojnej natury.
Dojrzałe Dziewiątki są świadome tych wszystkich wewnętrznych procesów dlatego zamiast odnajdywać motywację do działania u innych - odnajdują ją w sobie. Nie uciekają od siebie, nie zaprzeczają istniejącym problemom i żyją przede wszystkim dla siebie. Mają świadomość własnych emocji i nie ukrywają ich, nawet gdy jest to gniew, który może się komuś nie spodobać. Dojrzałe Dziewiątki, które przestały uciekać od siebie i swoich własnych potrzeb zrozumiały, że nie muszą pomniejszać swojej wartości, aby zdobyć miłość i akceptację innych ludzi. Będąc niezależnym sobą, czując swoją wartość mogą równie silnie, a może jeszcze bardziej przyciągać innych swoim optymizmem i ciepłem. Zrozumiały, że identyfikowanie się z innymi ogranicza rozwój ich własnego potencjału i sprawia, że jedyną ich motywacją jest utrzymanie wewnętrznego spokoju. Dojrzałe Dziewiątki jako niezależne jednostki potrafią świadomie działać, gdyż wiedzą jakie są ich rzeczywiste potrzeby. Dzięki temu, że w pełni zaakceptowały samych siebie i żyją w zgodzie z sobą - potrafią świadomie akceptować i kochać innych. Dopiero wtedy mogą poczuć niczym nieskażoną jedność z sobą i z innymi. Dopiero wtedy mogą poczuć swoją jedność z własnym działaniem, które wypływa z ich wnętrza a nie z oczekiwań innych.
ZWIĄZKI INTYMNE
Dziewiątki pragną całkowitego zespolenia z drugim człowiekiem. Jeśli z kimś dzielą swoje życie, realizują się i spełniają dzięki jego szczęściu i sukcesach. Zdarza się, że przejmują jego zainteresowania i pasje, traktując je jako swoje własne. Oceniają swój związek jako szczęśliwy tylko wtedy, gdy ich partner twierdzi, że jest szczęśliwy. Swoje własne osiągnięcia i szczęście potrafią dostrzec w oczach zaufanego partnera. Dziewiątki nigdy nie dążą do dominacji, czerpania korzyści ze związku czy manipulowania partnerem. Chcą z nim żyć w całkowitej jedności i w niezachwianym spokoju. Tak silnie utożsamiają się z jego pragnieniami, że potrafią naprawdę głęboko go poznać i bezwarunkowo zaakceptować. Niestety czasami może to prowadzić do utraty przez Dziewiątkę własnego punktu widzenia. Dziewiątka czasami też reaguje oporem, a w skrajnych przypadkach nawet scenami zazdrości i rozpaczy, gdy wyczuwa emocjonalne oddalanie się partnera.
Dziewiątki niechętnie mówią o własnych uczuciach, najważniejsza jest dla nich harmonia i równowaga w relacjach z drugą osobą. Nie czują konieczności wypowiadania tego, co w szczęśliwym związku jest oczywiste. Nie będą zatem codziennie się zwierzać i dawać dowodów swojej miłości. Łatwiej jest im opisać uczucia partnera czy rozpoznać jego aktualne potrzeby niż zidentyfikować swoje własne. Rzadko okazują swoje niezadowolenie czy sprzeciw, w większości sytuacjach zgadzają się ze swoim partnerem i mówią to, czego partner od nich oczekuje. Wynika to z faktu, że potrzeby i decyzje partnera uważają za ważniejsze i w pierwszej kolejności je realizują.
Pragnienie jedności z drugą osobą idzie w parze z równie silnym pragnieniem autonomii i przeciwstawiania się jego decyzjom. Pozornej uległości Dziewiątki towarzyszy niekiedy wewnętrzny bunt, przejawiający się w niechęci do działania zgodnie z prośbami partnera lub w opieraniu się realizacji własnych wobec niego zobowiązań. Poczucie bycia kontrolowanym przez partnera jest tym większe, im bardziej Dziewiątka zasmakowała w związku realizacji własnych pragnień. Z drugiej strony, kiedy Dziewiątki popełnią błąd decyzyjny potrafią winą oskarżyć swojego partnera. Dzieje się tak, gdyż przeważnie swoje stanowisko ustalają w oparciu o kryteria partnera i wiele rzeczy, które robią wypływa z chęci zaspokojenia jego potrzeb.
Zaufany, pełen zrozumienia partner to jeden z najważniejszych celów w życiu Mediatora. Z wielkim trudem przychodzi mu rozstanie czy separacja, które oznaczają utratę najważniejszej części siebie samego. Dziewiątka, mimo wypalenia się prawdziwych uczuć w związku, będzie trzymała się partnera tak długo, jak to możliwe. Samotność jest dla niej czymś o wiele gorszym niż trwanie w nieudanym związku czy w związku z „przyzwyczajenia”, gdyż niesie z sobą utratę najważniejszego dla niej celu. Potrafią wiele lat przeżywać dylemat - nie chcą odejść, ale nie chcą też zostać.
Dziewiątki mają skłonność do wiązania się z osobami asertywnymi i energicznymi, gdyż podświadomie dążą do uzyskania dostępu do cech, które same wyparły z obawy przed odrzuceniem ze strony innych. Jednakże najtrwalszym i najlepszym dla rozwoju potencjału Dziewiątki jest taki związek, w którym nie odczuwa ona straty własnej osobowości, potrzeb i uczuć, tylko jest spokojnie zachęcana przez partnera do kierowania się w życiu własnymi pragnieniami, wyrażania samego siebie i realizacji własnych marzeń.
PRACA
Dziewiątki doskonale wykonują swoje obowiązki zawodowe w warunkach luźnej, przyjacielskiej, bezkonfliktowej atmosfery oraz pozytywnego wsparcia ze strony współpracowników. Dobrze się czują, gdy mają jasno i precyzyjnie ustalone obowiązki, polecenia, procedury awansu czy podwyżki. Sprawiedliwa i systematyczna zapłata za wysiłek to szczyt zawodowych oczekiwań Dziewiątki.
Nie lubi ona niespodzianek, sytuacji ryzykownych czy niesprawdzonych, gdyż obawia się, że nie sprosta zadaniu i rozczaruje innych. Podobnie jest z nowymi rozwiązaniami - nie będzie im chętna z obawy przed utratą własnego „bezpiecznego” świata. W skrajnych przypadkach może to nawet hamować działania innowacyjne lub rozwój danego przedsięwzięcia.
Dziewiątka zazwyczaj spokojnie, bez pośpiechu realizuje swoje zadania. Dobrze pracuje, jeśli docenia się jej wysiłki publicznie i okazuje szacunek, ale sama z siebie nie poszukuje uznania. Rozkwita w warunkach entuzjastycznego nastawienia swoich współpracowników do bieżącego projektu, potrafi być wtedy energiczna i produktywna, czerpiąc siłę ze zjednoczenia w ramach wspólnej idei. Nawet w pracy poszukuje przyjaźni - jest osobą, która zawsze wysłucha, co inni mają do powiedzenia, zrozumie ich punkt widzenia i pomoże.
Wspaniale odnajduje się na stanowiskach eksperta lub autorytetu w danej dziedzinie. Potrafi być również dobrym szefem, jeżeli identyfikuje się z kierunkiem działania firmy a warunki realizacji wytyczonych jej celów są spokojne i bezkonfliktowe. Nie będzie się czuła dobrze, gdy sytuacja lub inni ludzie będą ją zmuszać do ciągłego podejmowania decyzji. Podobnie z ustalaniem priorytetów - Dziewiątka ma trudności z rozróżnieniem, co w danej sytuacji jest najważniejsze, dlatego bardziej komfortowo czuje się jednak realizując polecenia innej osoby.
W roli podwładnego Mediator nie będzie usilnie wspinać się po szczeblach kariery czy zdobywać nagrody. Chce jedynie wiedzieć, jakie ma na nie szanse i jakie są reguły gry. Potrafi wspaniale dostosować się do sytuacji, jest jednak ambiwalentny w relacjach z przełożonymi. Pracuje swoim tempem i metodami szukając najlepszych kierunków dla swoich działań. Nie lubi, gdy ktoś narzuca mu co i kiedy ma robić. Jeśli zabraknie mu swobody działania i będzie czuć nadmierną kontrolę szefostwa - przyjmie postawę biernej agresji w postaci zwalniania tempa, niekończenia rozpoczętych zadań, partaczenia prostych projektów czy uporu w zajęciu własnego stanowiska w niecierpiącej zwłoki sprawie. Sfrustrowanej Dziewiątce trudno rozpocząć pracę i zmobilizować się do jej zakończenia. Gdy zbliża się termin jej realizacji, wysokie tempo na finiszu prowadzi do kryzysu a nadmiar energii zostaje pochłonięty przez nieistotne czynności (telefon od znajomego, wgrywanie nowego oprogramowania dla komputera, pilna sprawa urzędowa…).
Jednakże w związku z tym, że Dziewiątki to świetni mediatorzy - dobrze dogadują się zarówno z szefami, jak i kolegami zza biurka. Potrafią utożsamiać się z opinią każdego z nich a gdy napotykają na wrogie nastawienie - przyjaźnią, zrozumieniem i współpracą potrafią zaskoczyć najbardziej twardego rozmówcę.
MEDIATOR (9) ZE SKRZYDŁEM SZEF (8) - CZYLI "SYBARYTA"
Dziewiątki ze skrzydłem Ósemki to osoby, które częściej niż ich drugi podtyp kierują się w życiu intuicją i emocjami oraz częściej ufają swoim przeczuciom. Są to wciąż spokojne i miłe Dziewiątki, ale ze względu na silny wpływ osobowości Ósemki charakteryzują się także wysokim poczuciem wartości oraz siłą woli. Twardo stąpają po ziemi, łatwiej realizują wyznaczone cele, przejmują kontrolę nad własnym życiem i kończą sprawy, do których wykonania się zobowiązały. Taka osoba łączy w sobie przeciwstawne cechy dwóch, zupełnie odmiennych typów osobowości, na pierwszy rzut oka wykluczające się. Są to zatem ludzie jednocześnie delikatni i silni, wyważeni emocjonalnie i ekspansywni, troskliwi o innych, ale zarazem niezależni. Pomimo spokojnego sposobu bycia mają energiczny temperament, wewnętrzną moc, duże poczucie humoru i są tak zwanymi „duszami towarzystwa”.
Dziewiątki ze skrzydłem Ósemki dążą do współpracy z innymi ludźmi, ich częstego towarzystwa oraz nawiązywania związków osobistych częściej niż Dziewiątki ze skrzydłem Jedynki. Wybierają zatem zawody związane z niesieniem pomocy innym, szkoleniami, doradztwem, usługami, negocjacjami i sprzedażą. Tutaj mogą w pełni wykorzystywać swój talent do rozpoznawania potrzeb innych ludzi, używać swojej doskonałej siły perswazji a także świadomie współzawodniczyć o prestiż, zdobycie klienta czy najlepszego projektu do realizacji. Pierwiastek rywalizacji i agresywności otrzymują bowiem od skrzydła Ósemki, niestety podobnie jak nieprzewidywalność w zachowaniu. Bardzo szybko przechodzą od pozycji srogiego krytyka do czułej, miłej osoby. Łatwo też tracą cierpliwość w momencie, gdy ktoś narusza ich poczucie bezpieczeństwa, podważa poglądy czy sposób życia. W takich sytuacjach mogą bardzo szybko i intensywnie wybuchnąć, ale równie szybko wrócić do swojego spokojnego stanu równowagi, wyciągając jako pierwsze rękę na zgodę.
MEDIATOR (9) ZE SKRZYDŁEM PERFEKCJONISTA (1) - CZYLI MARZYCIEL
Dziewiątki ze skrzydłem Jedynki to osoby opanowane, zorganizowane, trzeźwo myślące, mocno trzymające się własnych zasad, bardzo wyczulone na uczciwość i sprawiedliwość. Są bardzo lubiane przez innych, skromne i czarujące, na zmianę - opanowane i spontaniczne. Obdarzone wielką wyobraźnią i twórczymi zdolnościami często realizują się w działaniach dotyczących szerzenia wiedzy (często filozoficznej lub duchowej) i ulepszaniem rzeczywistości. To osoby charakteryzujące się pogodą ducha, spokojem, troską o innych, naturalnością w relacjach międzyludzkich a także pewnością siebie, obiektywizmem i mądrością życiową. Ten podtyp Dziewiątki często angażuje się w walkę o słuszną sprawę, gdyż silne poczucie idealizmu popycha go do działalności, która mogłaby zmienić świat na lepszy. Są to ludzie aktywni i energiczni dążący do utrzymania porządku w swoim życiu i otoczeniu, stroniący jednak od ryzyka i przygód.
Skrzydło Jedynki powoduje, że Dziewiątki są mniej skłonne do wyrażania swoich uczuć i bardziej drobiazgowe. Może to powodować większą tendencję do zajmowania się nieistotnymi czynnościami odwracającymi uwagę od priorytetów i tym samym utrudniać osiąganie długoterminowych celów. Do ludzi i nowych projektów podchodzą z dystansem, jednakże w każdym działaniu wykazują skrupulatność i można na nich polegać. W sytuacjach stresujących niestety nie są wolne od tendencji do krytykowania czy bycia sarkastycznym. Mają dużą skłonność do irytacji, jednakże starają się tłumić emocje gniewu i nie pokazywać ich po sobie. W zamian za brak tolerancji do własnych uczuć potrafią być czasami złośliwe, sarkastyczne czy krytyczne. Gdy ktoś rozpozna ich emocje - odsuwają się w cień lub znikają w tłumie, by nikomu nie przeszkadzać.
CO POMOŻE W ROZWOJU DZIEWIĄTKI
Aby w pełni rozwinąć swój potencjał, Dziewiątki powinny uświadomić sobie przede wszystkim własne potrzeby oraz wyznaczyć najważniejsze dla siebie sprawy. Uczciwość i szczerość w stosunku do samej siebie to priorytetowe elementy ich procesu dojrzałości. Szczere odpowiedzi na pytania „Co czuję do tej osoby?”, „Jakie jest moje zdanie w tej sprawie?”, „Na co mam ochotę w tym momencie?” będą pierwszym krokiem do osobistego rozwoju. Natrętne rozpatrywanie „za" i „przeciw" danej decyzji jest po prostu oznaką strachu przed wyrażaniem autentycznych uczuć i pragnień i tego dojrzałe Dziewiątki powinny być w pełni świadome. Odpowiedzenie sobie na te podstawowe pytania i życie zgodne z udzielonymi sobie odpowiedziami przy wspieraniu się swoimi niezwykłymi umiejętnościami empatii doprowadzi Mediatorów do mądrych, ciepłych i wypełnionych wzajemnym szacunkiem relacji z innymi ludźmi.
Aby Dziewiątki mogły prowadzić aktywne, pełne działania i innowacyjności życie, powinny uświadamiać sobie własne emocje i uczucia, do tej pory intensywnie tłumione. Tłumiony przez lata gniew, złość, rozczarowanie, żal oraz strach przed ich ujawnieniem z obawy przed utratą „dobrej opinii” lub zburzeniem spokojnego świata były czynnikiem, który usypiał pełen energii potencjał Dziewiątek. Gdy Dziewiątka zacznie szanować własny gniew dając mu „żyć” będzie musiała powolutku i konsekwentnie zajmować własne, autonomiczne stanowisko. Gniew wyraża bowiem to, z czym się nie zgadzamy. A jeśli Dziewiątka sprzeciwi się czemuś i to publicznie okaże - sama dojdzie do własnego zdania na dany temat. Opinia niezgodna ze stanowiskiem innych osób wymusi na Dziewiątce okazanie dowodów jej prawdziwości, skuteczności bądź po prostu tego, że jest najlepsza z możliwych. Mediator, który już raz zidentyfikował się z własną decyzją może podjąć aktywne działanie w celu udowodnienia słuszności własnego stanowiska bądź jego realizacji. W skrócie - wyrażanie w asertywny sposób własnych emocji wyprowadzi Dziewiątki ze stanu uśpienia do twórczej zmiany na lepsze - począwszy od siebie, na zmianie otoczenia skończywszy. Tłumione uczucia gniewu za niemożność realizacji życia „po swojemu” to wielkie pokłady energii, które Dziewiątka przeważnie lokuje w czynnościach drugorzędnych, biernym uporze, lekceważeniu, robienie uników, zwalnianiu tempa czy niekończącym się trwaniu w punkcie wyjścia. Te wielkie pokłady energii mogą zostać przekształcone w napęd do pozytywnej zmiany w pierwszej kolejności własnego życia, następnie środowiska zewnętrznego. Zatem gniew zmusza Dziewiątki do podejmowania mądrych decyzji i konstruktywnego działania, dlatego tak ważne dla ich rozwoju jest życie w zgodzie z własnymi uczuciami.
Życie zgodne z wyznaczonymi przez siebie priorytetami, podejmowanie życiowych wyzwań, aktywne rozwiązywanie problemów przyczynią się do ogromnego pomnożenia energii życiowej Dziewiątki i wzrostu poczucia jej wartości. Świadoma siebie i efektywnie działająca Dziewiątka nie zatraci swojego spokoju i harmonii, wręcz przeciwnie - poczuje, że działanie może być jego źródłem (wcześniej stan „lenistwa” był jedynym źródłem spokoju), niezależnym od innych, lecz wyłącznie od niej samej. Szacunek otoczenia dla energicznej, otwartej, asertywnej, ale wciąż ciepłej i wrażliwej Dziewiątki będzie trwalszy i autentyczny. Dzięki realizacji własnych potrzeb, satysfakcji z własnych działań i brania odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też za swoich najbliższych - zniknie potrzeba „upijania” się nieważnymi czynnościami czy stawiania biernego oporu a najbliżsi odkryją nową jakość relacji z otwartymi, szczerymi i nieco bardziej wymagającymi ich zaangażowania Dziewiątkami.
Mediatorzy powinni także uświadomić sobie, iż proces podejmowania decyzji nie jest z góry skazany na niepowodzenie a każda podjęta przez nas osobiście decyzja - jest ważnym czynnikiem kształtującym nasze życie. I nieważny jest jej skutek! Jeśli zakończy się dla nas sukcesem - odczujemy olbrzymią satysfakcję i radość, jeśli będzie błędna - otrzymamy bezcenne życiowe doświadczenie unikając podobnych sytuacji w przyszłości. Nie ma zmiany, rozwoju ani stanu dojrzałości bez podejmowania decyzji i konsekwentnej realizacji wybranej opcji. Ryzyko i przyjęcie odpowiedzialności za konsekwencje naszych wyborów buduje naszą mądrość, umożliwia kreowanie własnej niezależności i autonomii jednostki wolnej od wpływów innych osób. Rozpoczynając naukę podejmowania decyzji - Mediatorzy powinni spróbować odrzucać opcje najgorsze a wariant nieodrzucony przyjąć za ten wybrany. Jeśli w konkretnej sytuacji nie ma alternatyw - powinni o nie asertywnie poprosić a będzie im łatwiej dokonać wyboru drogą eliminacji. Autorytet zarówno we własnych, jak i cudzych oczach mogą zbudować dochodząc do tych decyzji samodzielnie, bez pomocy innych. W razie niepowodzenia - będzie to ich własna, bezcenna życiowa lekcja, więc unikną przenoszenia odpowiedzialności na inne osoby.
Typowy dla Dziewiątek nadmiar zadań do wykonania i poczucie przytłoczenia nimi mogą przezwyciężyć poprzez zmianę otoczenia. Przebywanie w tym samym miejscu, środowisku i pośród tych samych ludzi powoduje silne nawyki i schematyczność działań, a tym samym skupianie uwagi na rzeczach nieistotnych. Zmiana środowiska może przyczynić się do efektywniejszego wykorzystywania energii i wypracowania nowych, tym razem pozytywnych nawyków. Pomoże w tym także wykonanie pisemnego planu działań z podziałem na priorytety, krótkoterminowe cele wraz z terminami ich zakończenia i kroki prowadzące do ich realizacji. Twarde trzymanie się planu według ustalonej wcześniej skali ważności i skupianie uwagi na poszczególnych krokach a nie celu, który może wydawać się zbyt odległy by być osiągalny - to podstawa efektywności Mediatora. Dodatkowo powinien przemyśleć każde dodatkowe zobowiązanie, które na siebie weźmie i nauczyć się uprzejmie mówić „nie”, gdy nie jest pewien czy będzie w stanie doprowadzić je do końca.
Dziewiątka powinna zdobyć samoświadomość pojawiania się chwil „usypiania” czyli odwracania uwagi od ważnych działań ku działaniom nieistotnym oraz pracy siłą nawyku (może sprawiać wtedy wrażenie w pełni obecnej, choć jednocześnie nie dopuszcza do siebie tego, co słyszy). Zatracanie się w czynnościach nawykowych jest dowodem na pojawienie się niezaspokojonej potrzeby lub niewyrażonych uczuć (przeważnie tych negatywnych) i na nich Dziewiątka powinna skupić uwagę - zadbać o życie w zgodzie z sobą, a nie zatracać się w chwilowo „znieczulających” ból nawykach. Dodatkowo, trzymanie się planu może zostać wzmocnione przez bezwarunkową pomoc przyjaciół, szacunek innych dla stanowiska Dziewiątki czy dowodami uznania dla powodzenia projektu Dziewiątki.
SŁAWNE DZIEWIĄTKI
Dziewiątki ze skrzydłem „8”: Ronald Reagan, Dwight Eisenhower, Ingrid Bergman, Geena Davis, Sofia Loren, Ringo Starr, Whoopi Goldberg, Janet Jackson, Marc Chagall, Clint Eastwood, John Goodman, Peter Falk, Keanu Reeves, Gary Cooper, Kevin Costner
Dziewiątki ze skrzydłem „1”: Abraham Lincoln, królowa Elżbieta II, Henry Fonda, Jimmi Steward, Joseph Campbell, Carl Jung, George Lucas, Norman Rockwell, Dalai Lama, Mahatma Gandhi, Audrey Hepburn, Jim Henson, Walt Disney