Srebro to najchętniej i najczęściej wykorzystywany przez artystów kruszec do tworzenia autorskiej biżuterii. Bardzo łatwo poddaje się wszelkim transformacjom dającym oryginalny, artystyczny efekt - raz lustrzany, raz satynowy, raz matowy. W procesie tzw. „oksydacji" może zarówno zamienić się w imitującą antyczny wyrób „przyczernioną" biżuterię, jak i w modernistyczne prace wykorzystujące rozmaite zabarwienia podkreślające nowoczesność formy.
Srebro to metal szlachetny o symbolu Ag i nazwie pochodzącej od łac. „Argentum" lub z sanskrytu "Agranta", oznaczającej kolor „biały", „jasny". Jest metalem ciężkim o największej przewodności elektrycznej i termicznej. Srebro wydobywa się najczęściej jako domieszkę rud Miedzi, Cynku, Ołowiu, Złota. Polska jest największym producentem Srebra w Europie oraz drugim na świecie (zaraz po Australii). Pozostali światowi liderzy w wydobyciu Srebra to Meksyk, Peru, USA, Rosja, Kazachstan, Chiny, Chile, Boliwia, Szwajcaria.
Srebro to najchętniej i najczęściej wykorzystywany przez artystów kruszec do tworzenia autorskiej biżuterii. Ze względu na swoją wysoką plastyczność, a jednocześnie wyższą niż Złoto twardość (2,5-3), prace wykonane na jego bazie są trwalsze i mniej podatne na zarysowania czy mechaniczne uszkodzenia. Dodatkowo, bardzo łatwo poddaje się wszelkim transformacjom dającym oryginalny, artystyczny efekt. W procesie tzw. „oksydacji" może zarówno zamienić się w imitującą antyczny wyrób „przyczernioną" biżuterię, jak i w modernistyczne prace wykorzystujące rozmaite zabarwienia podkreślające nowoczesność formy. Z łatwością przyjmuje też proces pozłacania, w efekcie którego trudno jest na pierwszy rzut oka odróżnić je od czystego Złota. Dodatkowo ma przepiękny metaliczny blask, który w procesie polerowania potrafi uzyskać niemalże lustrzany efekt, a dla kontrastu łatwo można poddać je procesowi matowienia. W normalnych temperaturach Srebro nie reaguje ani z czystą wodą, ani z czystym tlenem. To wszelkie domieszki występujące w wodzie bieżącej, morskiej czy chlorowanej, a także zanieczyszczenie powietrza siarką, siarczkami i siarkowodorem, stanowią największe zagrożenie dla lustrzanego połysku wyrobów ze srebra, które wchodzą w reakcję ze Srebrem tworząc na jego powierzchni siarczek srebra (Ag2S) pokrywający naszą biżuterię niechcianym „czarnym nalotem". Za matowość pojawiającą się wraz z upływem czasu odpowiedzialny jest występujący w powietrzu ozon.
WŁAŚCIWOŚCI SREBRA
Srebru przypisuje się właściwości bakteriobójcze - związki Srebra (w szczególności azotan srebra) są po prostu toksyczne dla bakterii, wirusów i grzybów, a dzięki temu, od wielu wieków, jeszcze zanim pojawiły się antybiotyki, stosowane były w celu zapobiegania infekcjom. Już w czasach starożytnych wykorzystywano antybakteryjne właściwości Srebra. Zauważono, że rana przykryta Srebrem szybciej się goi i nie ulega zakażeniu, a żywność i napoje przechowywane w srebrnych naczyniach dłużej zachowują świeżość. Dziś lecznicze właściwości przypisuje się Srebru koloidalnemu, będącego połączeniem Srebra z odpowiednim białkiem, jednakże jego działanie nie jest do końca udowodnione. Wiemy, iż noszenie srebrnej biżuterii wzmacnia odporność organizmu i stymuluje pracę systemu immunologicznego, co w konsekwencji uodparnia nas na choroby i infekcje. W medycynie niekonwencjonalnej Srebru przypisuje się właściwości łagodzące emocje, wzmacniające w okresie intensywnych zmian życiowych oraz przeciwdziałające przedwczesnemu starzeniu. Współcześni naukowcy udowodnili, że związki Srebra mają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, oraz że działają antyseptyczne. Na tej podstawie współczesna kosmetologia rozpoczęła opracowywanie receptur kremów, w których jednym z głównych składników było Srebro koloidalne (jedyna bezpieczna forma Srebra). Preparaty zawierające Srebro wpływają na pracę gruczołów łojowych, łagodzą stany zapalne skóry (np. trądzik), stymulują proces regeneracji komórek, chronią skórę przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych (wiatr, kurz, mróz). Osoby uczulone na metale mogą na ogół nosić biżuterię wykonaną ze Srebra, chociaż wiele też zależy od tego, jakie domieszki innych metali i w jakich proporcjach, zostały użyte do stopu.