Biżuteria wykonana ręcznie, dodatkowo zawierająca naturalne kamienie, jest jak małe działo sztuki - piękna, ale niezwykle delikatna. Kobietom nie trzeba mówić, że o piękno należy dbać regularnie. Wszystkie wiedzą, co robić, by wyglądać świeżo, młodo, zdrowo i pięknie. Tak samo jest z biżuterią PASIÓN, która nie została wyprodukowana masowo przez maszyny, lecz zaprojektowana i stworzona przez ludzką rękę (i serce!) w wielogodzinnym procesie mojej twórczej pracy.
Aby piękno i pozytywne oddziaływanie zakupionej przez Ciebie biżuterii PASIÓN mogło trwać wiele lat - użytkuj ją ze świadomością, że masz na sobie małe dzieło sztuki, wymagające regularnej pielęgnacji i przestrzegania kilku prostych zasad. Oto 6 zasad, o których przestrzeganiu NIGDY nie wolno Ci zapomnieć:
1. ZAKŁADANIE
Zakładaj biżuterię dopiero po skończeniu toalety: po zrobieniu kompletnego makijażu, po wymodelowaniu włosów i spryskaniu się perfumami. Nie perfumuj się w miejscach, gdzie będziesz za chwilę nosić biżuterię ani nie rozpylaj perfum bezpośrednio na biżuterię. Na pewno znajdziesz miejsca na ciele, gdzie tego dnia nie nosisz biżuterii. Kremy, podkłady, perfumy, pianki i lakiery do włosów to Twoi codzienni przyjaciele, niestety - najwięksi wrogowie Twoich biżuteryjnych „dzieł sztuki". Uwielbiają od czasu do czasu reagować z nią i powodować jej czernienie.
2. PRACE DOMOWE
Zdejmuj biżuterię każdorazowo podczas jakichkolwiek domowych prac i porządków. Detergenty, kurz czy woda mogą reagować z metalami i kamieniami powodując utratę ich blasku, czernienie lub blaknięcie. Pamiętaj, iż prace domowe narażają biżuterię także na uszkodzenia mechaniczne - zatem nieważne czy masz kontakt z wodą i detergentami czy też nie. Każdorazowo przed przystąpieniem do porządków - zdejmij biżuterię.
3. RELAKS I SPORT
Nosząc biżuterię nigdy w niej: nie myj się, nie opalaj się, nie uprawiaj sportów, nie pływaj w morzu ani w basenie i... nie śpij w biżuterii! Woda bieżąca, chlorowana czy słona, mydła zapachowe, pot, kremy do opalania, zbyt wysoka temperatura - to czynniki, które powodują matowienie, czernienie lub utratę blasku biżuterii. Mogą także powodować czernienie skóry w miejscach kontaktu z biżuterią (nie jest to od razu oznaką alergii, lecz reakcji naszej skóry lub potu na związek srebra powstały w wyniku kontaktu np. z chlorem czy siarką). Ponadto te relaksujące czynności powodują utratę naszej uważności - biżuteria jest narażona na zerwanie, zgniecenie, pociągnięcie, zahaczenie, upadek do wody, morza, umywalki, piasku...
4. ZDEJMOWANIE
Każdorazowo po zdjęciu biżuterii przetrzyj ją specjalną chusteczką do czyszczenia biżuterii - osobno każdy kamień i metal. Inwestycja ta kosztować Cię będzie zaledwie kilkanaście złotych, a może przyczynić się do kilku lat trwałego piękna Twojej biżuterii. Niech to stanie się Twoim nawykiem tak, jak codzienne mycie zębów.
5. SEPARACJA
Przechowuj każdą sztukę biżuterii osobno. Zawiń ją w miękką tkaninę i włóż do osobnego pudełeczka lub woreczka - koniecznie z zamknięciem lub sznurkiem (może być także woreczek strunowy). I dopiero taki woreczek lub malutkie pudełko włóż do swojej szkatułki lub szuflady z biżuterią. Chodzi w tym wszystkim o to, że biżuteria wykonana z różnych metali i różnych kamieni, mających ze sobą bezpośredni kontakt, może negatywnie reagować zarówno ze związkami zawartymi w powietrzu (głównie z siarką) powodując czernienie, brunatnienie lub matowienie biżuterii, jak i z metalami z innej biżuterii znajdującej się w bezpośrednim z nią kontakcie. Stąd konieczna jest separacja zarówno przed powietrzem, jak i przed innymi ozdobami biżuteryjnymi. Dodatkowo biżuteria wykonana z materiałów o różnej twardości i kształcie, przechowywana obok siebie, narażona jest na przypadkowe rysowanie, obijanie się lub plątanie.
6. PRZECHOWYWANIE
Miejsce przechowywania biżuterii powinno być chłodne, suche i ciemne. Nigdy nie pozostawiaj biżuterii w łazience, gdzie panuje stała, wysoka wilgotność. Również zbyt długa ekspozycja kamieni szlachetnych na słońcu może skutkować ich odbarwieniem (2-3 h wystarczą, by naładowały się energią słoneczną, po tym czasie należy je odseparować i schować w zacienione miejsce). Nie przechowuj biżuterii w metalowych bądź szklanych szkatułkach czy pudełkach, gdyż mogę reagować ze srebrem i powodować jego matowienie lub czernienie.
SKUTKI ZANIECZYSZCZENIA ŚRODOWISKA
Zapominanie o 6 zasadach codziennej pielęgnacji może spowodować po upływie dłuższego czasu utratę blasku biżuterii lub jej sczernienie. Biżuteria wykonana ze srebra i nieodpowiednio pielęgnowana, we współczesnych czasach niestety coraz szybciej pokrywa się nalotem, którego barwa zależy przede wszystkim od stopnia zanieczyszczenia atmosfery dwutlenkiem siarki (ale także od czasu ekspozycji lub kontaktu z negatywnymi czynnikami jak detergenty, perfumy, chlor, woda morska i inne). W normalnych temperaturach Srebro nie reaguje z czystą wodą czy z czystym tlenem. To wszelkie domieszki występujące w wodzie - bieżącej, morskiej czy chlorowanej, a także zanieczyszczenie powietrza siarką, siarczkami i siarkowodorem, stanowią największe zagrożenie dla lustrzanego połysku wyrobów ze Srebra, które wchodzą z nim w reakcję tworząc siarczek srebra (Ag2S) pokrywający biżuterię niechcianym „czarnym nalotem". Za matowość pojawiającą się w raz z upływem czasu odpowiedzialny jest występujący w powietrzu ozon. Ciemny kolor Srebra to zatem kolor siarczku srebra powstającego w wyniku reakcji Srebra z występującą w powietrzu siarką. Dawniej, ze względu na niski poziom emisji siarki, problem czernienia biżuterii prawie w ogóle nie istniał. Dzisiaj jest największym wrogiem naszego zdrowia, a także naszej biżuterii. A zanim powierzchnia biżuterii sczernieje, Srebro może przyjmować kolory od jasnożółtego, poprzez złoty, rudy, zielony, niebieski i fioletowy. Warto interweniować natychmiast po zauważeniu jakichkolwiek zmian na naszym małym dziele sztuki.
PIELĘGNACJA BIŻUTERII PASIÓN
Biżuteria PASIÓN, ze względu na połączenie różnego typu kruszców (Srebro, Srebro oksydowane, pozłacane i kilka odmian Złotych stopów) z kamieniami naturalnymi o różnych właściwościach i stopniu twardości, jest niezwykle delikatna. Dlatego też - przy dużym stopniu jej zaniedbania lub zanieczyszczenia - ręcznie robione dzieło sztuki jest bardzo skomplikowane do czyszczenia. Dlatego PODSTAWOWĄ RZECZĄ JEST PRZESTRZEGANIE 6 ZASAD CODZIENNEJ PIELĘGNACJI.
Co robić gdy jednak się zapomnisz? Jak odzyskasz dawny blask biżuterii PASIÓN?
Bezwzględnie zapomnij o czyszczeniu biżuterii PASIÓN w całości domowymi metodami, o których z pewnością słyszałaś. A już STANOWCZO NIE WOLNO CI CZYŚCIĆ JEJ PASTĄ I SZCZOTECZKĄ DO ZĘBÓW. Jest to zbrodnia dla każdej biżuterii - niezwykle intensywnie rysuje kruszec, a przy okazji kamienie, które zawsze są gdzieś w pobliżu metalu.
Do czyszczenia biżuterii PASIÓN używaj TYLKO specjalnych CHUSTECZEK do pielęgnacji biżuterii. Na rynku (największy wybór jest w specjalistycznych sklepach internetowych) są dostępne cztery ich rodzaje: do Srebra, do Złota, do Kamieni szlachetnych i Pereł. Na samym końcu połóż biżuterię na 2-3 godziny na działanie promieni słonecznych, aby kamienie mogły odzyskać swoje właściwości.
UWAGA! Bądź niezwykle delikatna przy czyszczeniu biżuterii wykonanej ze Srebra oksydowanego, biżuterii pozłacanej lub zawierającej elementy wykonane ze stopów typu gold filled lub vermeil. Nie naciskaj zbyt mocno powierzchni takiego metalu ani nie poleruj zbyt mocno!
Analogicznie do chusteczek - na rynku występują PŁYNY (kąpiele z koszyczkiem) do osobnego czyszczenia Srebra, Złota, Kamieni naturalnych i Pereł. Istnieją także płyny do czyszczenia biżuterii srebrnej lub złotej z kamieniami. Jednakże z tego powodu, że nie można być w 100% pewnym reakcji „naszego" kamienia i kruszcu na taki „łączony" płyn, a kąpiele w czterech płynach są właściwie niemożliwe (nie można oddzielić kruszcu od kamieni), zatem nie polecamy przeprowadzania takiej metody w domu. Dodatkowo, jeśli Srebro jest oksydowane lub pozłacane - nie mamy gwarancji na to, że oksyda (ciemny efekt nadający głębię i efekt antyku w srebrnej biżuterii) lub warstwa złota (na elementach pozłacanych) częściowo czy całkowicie po takiej kąpieli nie zejdzie.
Jeśli Twoim zdaniem efekt po wypolerowaniu biżuterii specjalistyczną chusteczką jest wciąż niewielki, a Twoje kamienie wciąż nie błyszczą tak jak dawniej, nic już dodatkowo nie rób! Zwróć się do mnie - ocenię i wycenię czyszczenie Twojej biżuterii PASIÓN.
Zobacz szczegóły >> SERWIS