Srebro i Złoto to podstawowe metale szlachetne wykorzystywane przeze mnie do tworzenia biżuterii PASIÓN. Są to niezwykle piękne, jak i wysoce odporne chemicznie metale, które bardzo rzadko wchodzą w reakcje z innymi pierwiastkami. Srebro i Złoto nie utleniają się, nie ulegają korozji, nie rozpuszczają się w wodzie, nie ulegają działaniu większości kwasów, niezwykle odporne na działanie skrajnie wysokich i niskich temperatur.
SREBRO CZY ZŁOTO?
Srebro, głównie ze względu na powszechną dostępność jest dzisiaj bardzo popularne i najczęściej kupowane jako podstawowy kruszec biżuterii. Dodatkowo, przez swoją plastyczność i podatność na najbardziej wyimaginowane projekty artystyczne, Srebro jest niezwykle lubiane i doceniane przez projektantów biżuterii. Srebrna biżuteria idealnie nadaje się do każdej kreacji i na każdą okazję. Natomiast o biżuterii wykonanej ze Złota mówi się, iż jest ona zazwyczaj bardziej wymagająca - potrzebuje zazwyczaj szczególnej okazji, czy też eleganckiego stroju. Czy to czasem nie trąca już myszką? Przecież niektóre kobiety (a także mężczyźni) lubią bardziej Złoto i noszą je jako element codziennego ubioru. Tym bardziej, iż coraz powszechniejsze jest Złoto białe lub łączenie wielu kolorów Złota w jednym wzorze. Najważniejsze to zawsze być sobą, robić i nosić to, co się lubi i w czym się dobrze czujemy. A przede wszystkim zapomnieć o wszelkich stereotypach dotyczących tego, co wypada lub nie wypada w świecie biżuterii. Nie ważne zatem, czy masz śniadą czy jasną cerę, jesteś blondynką czy brunetką, masz niebieskie czy piwne oczy - kolor kruszcu nie ma najmniejszego znaczenia, gdy dobrze się w nim czujesz i sama się sobie podobasz.
SREBRO
Srebro to metal szlachetny o symbolu Ag i nazwie pochodzącej od łac. „Argentum" lub z sanskrytu "Agranta", oznaczającej kolor „biały", „jasny". Jest metalem ciężkim o największej przewodności elektrycznej i termicznej. Srebro wydobywa się najczęściej jako domieszkę rud Miedzi, Cynku, Ołowiu, Złota. Polska jest największym producentem Srebra w Europie oraz drugim na świecie (zaraz po Australii). Pozostali światowi liderzy w wydobyciu Srebra to Meksyk, Peru, USA, Rosja, Kazachstan, Chiny, Chile, Boliwia, Szwajcaria. Srebro to najchętniej i najczęściej wykorzystywany przez artystów kruszec do tworzenia autorskiej biżuterii. Ze względu na swoją wysoką plastyczność, a jednocześnie wyższą niż Złoto twardość (2,5-3), prace wykonane na jego bazie są trwalsze i mniej podatne na zarysowania czy mechaniczne uszkodzenia. Dodatkowo, bardzo łatwo poddaje się wszelkim transformacjom dającym oryginalny, artystyczny efekt. W procesie tzw. „oksydacji" może zarówno zamienić się w imitującą antyczny wyrób „przyczernioną" biżuterię, jak i w modernistyczne prace wykorzystujące rozmaite zabarwienia podkreślające nowoczesność formy. Z łatwością przyjmuje też proces pozłacania, w efekcie którego trudno jest na pierwszy rzut oka odróżnić je od czystego Złota. Dodatkowo ma przepiękny metaliczny blask, który w procesie polerowania potrafi uzyskać niemalże lustrzany efekt, a dla kontrastu łatwo można poddać je procesowi matowienia. W normalnych temperaturach Srebro nie reaguje ani z czystą wodą, ani z czystym tlenem. To wszelkie domieszki występujące w wodzie bieżącej, morskiej czy chlorowanej, a także zanieczyszczenie powietrza siarką, siarczkami i siarkowodorem, stanowią największe zagrożenie dla lustrzanego połysku wyrobów ze srebra, które wchodzą w reakcję ze Srebrem tworząc na jego powierzchni siarczek srebra (Ag2S) pokrywający naszą biżuterię niechcianym „czarnym nalotem". Za matowość pojawiającą się wraz z upływem czasu odpowiedzialny jest występujący w powietrzu ozon.
ZŁOTO
Złoto to metal szlachetny o symbolu Au. Jego nazwa pochodzi od łac. słowa „Aurora" czyli „zorza poranna" lub „jutrzenka". Złoto czyste, bez żadnych domieszek, jest najbardziej miękkim, kowalnymi i ciągliwym metalem spośród istniejących (30 g złota można rozciągnąć w drut o długości około 10 km!). Jednocześnie, jest to bardzo trwały i praktycznie niezniszczalny metal, a także doskonały przewodnik ciepła i elektryczności. Złoto nie matowieje, ani nie rdzewieje. Czyste, 100-procentowe Złoto, posiadające zawsze kolor jasnożółty, jest jednak zbyt miękkie, aby wykonywać z niego trwałą biżuterię. Aby stało się ono materiałem twardszym, trwalszym a także gładszym, tworzy się z niego stopy dodając niewielkie ilości innych metali - Srebra, Niklu, Cynku, Miedzi czy Palladu. Domieszki tych innych metali zmieniają zabarwienie Złota i nadają mu odcień albo biały, żółty, pomarańczowy lub różowy. Białe Złoto otrzymuje się stapiając je z Cynkiem, Niklem lub Platyną (zwykle 25% Niklu i Cynku, więc Złoto białe jest 18-karatowe). Państwa będące liderami w wydobyciu i produkcji Złota to przede wszystkim RPA, Chiny, Australia, USA, Peru, Rosja, Kanada. Zaskakujące jest to, że dla uzyskania 1 uncji Złota (31,1 g) wydobywa się ponad 17 ton rudy metalu.
INNE RODZAJE STOPÓW UŻYWANYCH W BIŻUTERII PASIÓN
POZŁACANE SREBRO
Jest to wyrób ze Srebra 925 pokryty cienką warstwą 24-karatowego Złota
VERMEIL
Jest to Srebro 925 pokryte najczęściej warstwą 14-karatowego Złota za pomocą metody galwanicznej. Minimalna zawartość Złota w kruszcu typu Vermeil powinna wynieść minimum 2,5 mikrona grubości (ludzki włos mierzy 125 mikronów), przy minimum 10-karatowym Złocie.
GOLD FILLED
Jest to stop metalu zawierający minimum 5% 14-karatowego Złota. Jeśli użyte Złoto jest innej próby (np. 10 lub 18-karatowe), jego ilość proporcjonalnie wzrasta lub maleje. Gruba warstwa Złota - od 20 do 100 razy grubsza niż w wyrobach pozłacanych - połączona jest metodą zgrzewania z metalem bazowym - Mosiądzem lub Miedzią. Daje to trwały efekt - Złota warstwa jest wyjątkowo trwała, nie ściera się ani nie kruszy (nawet do 10 lat jej użytkowania w biżuterii), a dodatkowo jest bezpieczna dla wrażliwej skóry.