Nazwy profilu: Siódemka, Epikurejczyk, Entuzjasta
Analogia w świecie zwierząt: Małpka
Kolekcja Biżuterii PASIÓN: PRZYJEMNOŚĆ
OPIS ZEWNĘTRZNY
Siódemki to ludzie najbardziej entuzjastycznie nastawieni do świata, ze wszystkich typów osobowości w Enneagramie. To osoby, które po prostu lubią być szczęśliwe, a stan euforii traktują jako główny i podstawowy cel życia. Te pogodne lekkoduchy o dużym wdzięku osobistym sprawiają wrażenie oddanych wyłącznie zabawie i planom, jakby tu jeszcze bardziej uprzyjemnić sobie życie. Swoim nastawieniem do świata przypominają radosne dzieci, które podchodzą do wszystkiego optymistycznie, fascynują się wszystkim, co nowe i muszą być w ciągłym ruchu. Ich życie przypomina pościg za przyjemnościami, stąd potrzebują sporo życiowej przestrzeni. Unikają zatem jak ognia życia w jednym miejscu, form wszelkiego ograniczenia, zamknięcia czy rutyny. Do końca życia pozostają „młode duchem”, budując wokół siebie aurę witalności i młodości. To wspaniali towarzysze podróży, dobrzy koledzy z pracy, pogodni sąsiedzi - wyśmienity humor prawie nigdy ich nie opuszcza, a żywiołowość, zapał i radość do życia działają zaraźliwie na osoby z ich otoczenia. To ludzie, którzy sprawiają wrażenie, jakby niczego się w życiu nie bali. Szybko bowiem niwelują swój strach poprzez wyobrażanie sobie opcji najlepszej z możliwych i zbliżają się do ludzi czy źródła stresującej sytuacji z rozbrajającym uśmiechem.
Siódemki mają zatem niewyczerpanie dużo energii i - o ile zawód, który wykonują jest dla nich interesujący - potrafią ciężko pracować. Lubią rywalizować z innymi i wygrywać, uzyskując aprobatę i podziw u innych, ale tylko pod warunkiem, że dziedzina, w której zwyciężają, fascynuje je. Nie będą się jednak wysilać tylko i wyłącznie po to, by zdobyć czyjś szacunek. Jeśli awans lub kariera wymagają zbyt dużego poświęcenia się, lub odbywają się kosztem wolnego czasu czy innych interesujących zajęć, Epikurejczykowi nie będzie na nich zależeć. Ale będzie pracować przez cały tydzień, dzień i noc, po to, by uzbierać pieniądze na wyjazd do Maroka. Nigdy by tego nie zrobił dla nowego samochodu czy dwustumetrowego apartamentu. Nie przepada za posiadaniem władzy i nie lubi, gdy utożsamia się go z zawodem - robi w życiu zbyt dużo interesujących rzeczy, by móc być gdzieś konkretnie zaszufladkowanym. Dowodem na to, że osiągnął sukces jest zaistnienie wielu atrakcyjnych możliwości, a nie „przygwożdżenie” jednym konkretnym stanowiskiem dyrektorskim. Dlatego też dla Siódemek atrakcyjne są takie zawody jak podróżnicy, powieściopisarze, lingwiści uczący języków obcych w wielu krajach, szefowie kuchni, znawcy win czy sommelierzy.
Epikurejczycy to osoby niezwykle przenikliwe i inteligentne. W związku ze swoją ogromną ciekawością świata bardzo chętnie uczą się nowych rzeczy. Nierzadko obdarzone zdolnościami werbalnymi są niezwykle wygadane, w mig uczą się języków obcych, z łatwością zapamiętują żarty i anegdoty, dialogi filmowe, utwory muzyczne czy fakty historyczne. Mają świetną, wręcz fotograficzną pamięć. Improwizacje czy cięte, zabawne riposty to ich życie codzienne. Jednak ich niezwykła zdolność do szybkiego uczenia się i niekiedy przyspieszony rozwój we wczesnym dzieciństwie, nie zawsze ułatwiają im życie. Łatwość, z jaką zdobywają nową wiedzę czy umiejętności powoduje, że nie przykładają się do rozwijania posiadanych talentów, szybko nudzą się rzeczami, które już poznały i nie potrafią skoncentrować się na jednej rzeczy, wiedząc, że tysiąc innych, ciekawszych, na nich czeka. Wciąż łakną więcej i więcej… Nie mają zatem czasu na to, by latami skupiać się tylko na jednej rzeczy. Zbyt dużo jest w życiu niepoznanych przyjemności, rzeczy do zobaczenia i przeżycia, by tracić czas i energię skupiając się na jednym zajęciu. Są wszechstronni a ich umysły zaprzątnięte są tysiącem pomysłów. Jeśli jeden z nich „nie wypali”, zabierają się za kolejny. Jeśli kolejny okaże się zbyt nudny, nic nie stoi na przeszkodzie, by zająć się trzecim… Trzeba zawsze płynąć z prądem, eliminować z życia nudę i cierpienie, zwiększać swoje własne szczęście, po prostu „carpe diem”!
Taki sposób patrzenia na świat powoduje także twórcze podejście do rozwiązywania pojawiających się problemów. Siódemki nie pozwalają na to, by cokolwiek zepsuło ich doskonały nastrój. Nawet w sytuacjach trudnych lub stresujących starają się myśleć pozytywnie. Mają wręcz skłonność do lekceważenia niebezpieczeństw, wychodzenia cało i zdrowo z najgorszych opresji i kłopotów. Szybko się regenerują, otrząsają z niepowodzeń i ruszają na kolejny podbój świata. Własne błędy niewiele dla nich znaczą, właściwie rzadko je zauważają, a jeśli już, to nie analizują ich, gdyż tyle rzeczy czeka... Uznają zasadę, iż w ruchomy cel trudniej trafić, zatem całe życie pozostają nad wyraz aktywni.
Siódemki uważają, iż angażowanie się w jedną sprawę ogranicza zakres działań dla innych przedsięwzięć, dlatego w większości przypadków pozostawiają sobie „wyjście awaryjne”. Konieczność dopasowania się do powszechnie obowiązujących norm, jest dla nich bardzo trudna. Niekiedy staje się wręcz źródłem konfliktów z innymi ludźmi, którzy w poczuciu Siódemki wyznaczają jej granice, narzucają ograniczenia czy stawiają bariery w jej wolnym od problemów życiu. Ukierunkowane na zdobywanie doświadczeń stymulujących wrażenia zmysłowe i skupione na świecie zewnętrznym jako źródle fascynujących przeżyć, nie są zainteresowane zastanawianiem się zbyt długo nad trudnymi zadaniami, życiem wewnętrznym i analizowaniem własnych lub innych ludzi uczuć. Wręcz zachowują się jakby uciekały od własnych problemów właśnie do świata zewnętrznego, którego nieskończenie wielkie możliwości są kojącym ich duszę „balsamem zapomnienia”. Nie lubią skupiać się zarówno na swoich własnych, jak i cudzych problemach, głębokie zwierzenia innym są im raczej obce. Za to z wielkim entuzjazmem zastępują je rozważaniami intelektualnymi na temat przyszłych zdarzeń, dalekosiężnymi planami czy opowieściami z własnego kolorowego życia.
Epikurejczycy są osobami o wysokim poczuciu wartości, znający doskonale swoje atuty i błyskotliwe zalety. Lubią je eksponować, by być zawsze w centrum zainteresowania i oczarowywać innych swoim wdziękiem. Poszukują ludzi z równie subtelnymi gustami i wysokimi oczekiwaniami, którzy będą ich utwierdzać przekonaniu, iż są wyjątkowi. Siódemki są spontaniczne, błyskawicznie reagują na zmieniającą się sytuację. Są doskonałymi gospodarzami, uwielbiają organizować przyjęcia, zabawiać gości, popisywać się swoimi kulinarnymi talentami lub innymi umiejętnościami. Na tyle, na ile mogą sobie pozwolić, podążają za modą i wszelkimi nowymi trendami. Właściwie to większą przyjemność niekiedy im sprawia nie tyle posiadanie, co samo nabywanie dóbr - chodzenie po sklepach, oglądanie katalogów, sprawdzanie informacji np. na temat nowego samochodu czy zegarka. Zakupiony przedmiot tylko przez chwilę jest nowy, co równoznaczne jest z rozpoczęciem poszukiwań czegoś innego…
Jeżeli inni nie dostrzegają ich zalet lub obwiniają je za coś, Siódemki same w sobie odnajdą pocieszenie, racjonalizując, że to nie one zawiniły. Z „dołkiem" radzą sobie szybko i skutecznie - idąc na spacer do lasu lub na zakupy do centrum handlowego, czytając dobrą książkę, oglądając komedię czy wypijając filiżankę gorącej herbaty. Jeśli ktoś ich nie lubi lub nie akceptuje - nie cierpią z tego powodu, gdyż potrafią pocieszyć własnym towarzystwem, święcie przekonani, że los i tak będzie im sprzyjać.
WSPANIAŁE ZALETY
TRUDNE CECHY
JAK UTRZYMYWAĆ DOBRE RELACJE Z SIÓDEMKĄ
DYLEMATY Z DZIECIŃSTWA
Epikurejczycy posiadają niebywały dar pamiętania tylko dobrych wydarzeń z dzieciństwa. Nawet gdy obraz wspomnień, który przywołują, był obiektywnie negatywny, zawsze znajdują w nim dobre strony, nikogo przy tym nie oskarżając czy nie czując nienawiści. Zatem ich pamięć przywołuje tylko i wyłącznie dobre wspomnienia, jakby tym sposobem, za wszelką cenę dążyli do przyjemności i uniknięcia jakiegokolwiek bólu. Pamiętają zatem tylko te wydarzenia, które mają wydźwięk pozytywny, a te przykre opowiadają w sposób neutralny, odnajdując w nich pozytywne strony lub konsekwencje.
Siódemki były przeważnie dziećmi nad wyraz inteligentnymi, wybijającymi się swoją bystrością umysłu wysoko ponad poziom rówieśników. Nie jedna z nich, po kilku latach edukacji, odpowiednio nie ukierunkowana, przestawała się uczyć narzucanych z góry i uznanych za nudne rzeczy i uciekała w swój własny świat wyobraźni. Szkoła i przymusowa nauka czegoś, co już wiedziały lub co ich zupełnie nie interesowało, przysparzały małej Siódemce poczucia bycia uwięzioną. Najczęstszym elementem wszystkich wspomnień z dzieciństwa Siódemek jest ucieczka - ze szkoły, z domu, z nudnych zajęć - w świat wspaniałej, bo nieograniczonej niczym wyobraźni. To wyobraźnia dziecka powodowała, że każde najmniejsze niepowodzenie, trudność lub lęk przed czymś przezwyciężało udając się w świat fantazji i wielkich własnych przygód. Dość często w życiu Siódemek pojawiały się sytuacje niedostatku czegoś lub kogoś (ubóstwo, brak jednego z rodziców lub jego choroba, brak właściwej edukacji) oraz chęć ich kompensaty, chociażby w wyobraźni. Tutaj czuły się najbezpieczniej. Nikt im nie nakazywał, co mają w danym momencie robić, miały po prostu nieograniczone możliwości przeżywania bezliku wyjątkowych i ekscytujących chwil. Samodzielne zaspokajanie potrzeb „ciekawości świata”, unikanie nudy i zależności od jednej przymusowej czynności poprzez ucieczkę w krainę fantazji stały się dla małej Siódemki jej bezpiecznym „rajem”.
DYLEMATY ŻYCIA DOROSŁEGO
Siódemki wchodzą w dorosłe życie z percepcją świata jako źródła przymusu i ograniczeń w wyborach i możliwościach. Tych możliwości jest nieskończenie wiele, jednakże z powodu presji narzuconych reguł, nie można ich wszystkich zdobyć bądź realizować. Aby uniknąć dyskomfortu spowodowanego ograniczeniem ich ukochanej wolności i ciekawości świata, stosują ucieczkę w świat wyobraźni, gdzie mogą bez ograniczeń robić to, co jest dla nich najprzyjemniejsze, wyobrażając sobie tylko pozytywne scenariusze. Wbrew narzuconym w społeczeństwie regułom korzystają z uroków życia, kumulują wszelkie przyjemności, unikają nudy i szarości, poszukując wielości i różnorodności zajęć oraz skupiając uwagę, nawet w trudnych sytuacjach, wyłącznie na optymistycznych stronach życia. Dodatkowo racjonalizują wszystko, co robią, przepuszczając przez swój wyjątkowo bystry intelekt.
Każdy dzień jest pełen możliwości, głowa Siódemek wypełniona jest listą ciekawych zadań do zrobienia, na której praca jest tylko przerywnikiem pomiędzy kolejnymi miłymi zajęciami. Siódemki pracują do momentu, gdy odczują pierwsze oznaki zmęczenia lub znudzenia. Wtedy przełączają się na przyjemniejszą rzecz - sprawdzenie recenzji filmu, przeczytanie o nowej restauracji, artykuł o nurkowaniu, telefon do znajomej - nie można niczego przeoczyć. Potrafią długo i ciężko pracować, ale tylko, gdy zajmują się kilkoma sprawami jednocześnie. Burza mózgów jako forma pracy jest dla nich atrakcyjniejsza niż długie, mozolne projekty. W ten sposób nigdy nie wpadają w rutynę i nie przeżywają wypalenia. Prywatny czas rozłożony jest pomiędzy rodzinę a wszelkie dostępne rozrywki lub hobby, przy czym nie jest tak sztywny, żeby nie można było w nim czegoś przesunąć, gdy pojawi się okazja do spotkania ze znajomymi lub wyjazdu na narty. Chcą próbować wszystkiego po trochu: wolą niewielkie kęsy, tego co najlepsze, niż pochłonięcie tylko jednej olbrzymiej porcji.
Epikurejczycy to ludzie towarzyscy, przejawiający zamiłowanie do rozmów, rozważań intelektualnych i stawiający je wyżej niż działania. Czarującą rozmową i przyjacielskim sposobem bycia ukrywają to, że w rzeczywistości wolą mówić i snuć fantastyczne wizje przyszłości bardziej, niż wcielać je w życie. Podobnie jest z ich fascynacją wieloma tematami - gdyby ograniczyły się tylko do jednego zajęcia lub zainteresowania, mogłyby wyjść na jaw ich obiektywne zdolności, czego wolą unikać. W związku z ich fascynacją licznymi tematami nie mają czasu na zgłębienie każdego z nich osobno i tylko dzięki ich wspaniałej erudycji, posiadana przez nich wiedza nie wydaje się powierzchowna. Narcystyczny wizerunek siebie samego jako osoby niezwykle utalentowanej i z nadzwyczajnymi wrodzonymi zaletami, mógłby podupaść w momencie bliższej obserwacji pod lupą. Zatem Epikurejczycy, jeśli wykazują zdolności w kierunku matematyki, będą starać się za pomocą czarującej autoprezentacji i kilku definicji stać się matematycznymi mistrzami. Takim zachowaniem Siódemka pragnie adoracji interesujących ją ludzi i współuczestniczenia zawsze w tym, co najlepsze.
Siódemki swoim nieustannym poszukiwaniem wysokiego poziomu stymulacji i pędem ku przyjemnościom, w rzeczywistości całe życie uciekają przed cierpieniem lub bólem. A cierpią nawet wtedy, gdy uświadomią sobie, iż są mniej wartościowe, utalentowane, zdolne, bystre czy inteligentne, niż do tej pory o sobie mniemali. W ich myślach nieustannie kołaczą się pytania: „Kto jest lepszy - ja czy on?”, „Czy jestem na tyle inteligentny, by to rozwiązać?”. Zatem zajmowanie się ogromną ilością zajęć „najlepszych z możliwych” podwyższa własne poczucie wartości. Stąd tak wiele mają do zrobienia każdego dnia i stąd planują zajęcia na styk, by nie ominąć żadnej interesującej opcji, która mogłaby udowodnić, jak bardzo są w czymś dobrzy.
Siódemki zatem odczuwają w życiu coś na kształt fizycznego głodu ekscytujących doświadczeń, wrażeń i przeżyć, a także stymulacji umysłowej. Bycie na pełnych obrotach i napęd w postaci własnej adrenaliny, zapewnia im dobre samopoczucie. Czasami wręcz przerywają zajęcie dające im niezwykłe poczucie satysfakcji, by nie stracić do niego zainteresowania i „nie przedawkować”. Tak zwany „małpi umysł” czyli przeskakiwanie z jednego pomysłu na drugi, z jednej gałęzi fantazji na kolejną oraz wielkie trudności z koncentracją na jednej rzeczy to charakterystyczna cecha „zachłanności na życie” Siódemek. W takim stanie Epikurejczycy mają nieograniczoną energię fizyczną napędzaną zainteresowaniem nowego, fascynującego obiektu. Zachłanność u Siódemek wypływa z poczucia obawy przed nagłym „wyczerpaniem towaru”, przed potencjalnym brakiem tego, co powoduje, że czują się wolne i spełnione, wreszcie z obawy przed nieporadzeniem sobie z własnym światem wewnętrznym, gdy poczucie straty da się im we znaki. Skupiają więc swoją uwagę na planach, pomysłach i przyszłościowych wizjach będących źródłem przyjemności. A im bardziej skupiają się na jak największej ilości dostępnych rzeczy, tym bardziej odczuwają niemożność cieszenia się z nich. Koncentracja na przyszłych przyjemnościach po prostu zabija intensywność aktualnego doświadczenia, gdyż uwaga skupiona jest na tej kolejnej, nowej rzeczy do zdobycia, zobaczenia czy przeżycia. W pewnym momencie taka spirala hiperaktywności może okazać się bardzo wyczerpująca. Im bardziej Siódemki chcą uciec od własnych emocji, tym mniej przyjemności potrafią czerpać z życia.
Jednakże dojrzałe Siódemki, które przeszły etap konsumpcyjnego trybu życia, potrafią żyć niezwykle produktywnie. Koncentrują się w życiu na zaspokajaniu swoich prawdziwych potrzeb, nie zaś na szukaniu wszystkich możliwych przyjemności. Ich życie nie jest okresem wyczekiwania na rzeczy przynoszące szczęście, a jest po prostu nieustannym docenianiem tego, co jest dostępne tu i teraz. Zrozumiały, że powierzchowne podchodzenie do życia oraz brak pełnego zrozumienia i akceptacji własnych emocji, powoduje przymus szukania wciąż nowych stymulacji. Życie samo w sobie jest niesamowicie bogate, wystarczy tylko głębiej w nie wejść. A prawdziwą przyjemność dojrzałym Siódemkom daje tylko pełne, głębokie i długofalowe zaangażowanie się. Wiedzą bowiem, że autentyczne przeżywanie szczęścia i przyjemności jest możliwe tylko wtedy, gdy wcześniej doświadczyło się rzeczywistego cierpienia i bólu.
ZWĄZKI INTYMNE
Epikurejczycy są dość skomplikowanymi partnerami życiowymi. Z jednej strony robią wszystko, aby dostrzegać tylko pozytywne strony związku z drugim człowiekiem, z drugiej strony, ich partnerzy bardzo rzadko odnajdują w nich jakiekolwiek emocjonalne wsparcie. Siódemki nie przepadają bowiem za rozmowami o problemach, a w trudnych chwilach nie potrafią być wsparciem dla drugiej osoby. Spora część Siódemek nie rozumie własnych emocji, lęków czy obaw, dlatego będzie robić wiele, aby unikać rozmowy o emocjach cudzych: zwykle znajdują sobie inne, ważne zajęcie lub poświęcają na taką rozmowę dziesięć minut. Jeśli już skazani są na dłuższą konfrontację - uruchamiają swój ośrodek intelektualny i rozpoczynają głęboką racjonalizację wszystkich zarzutów skierowanych w kierunku ich osoby. Jeżeli takie sytuacje są częste - Siódemka, jeśli może, wycofuje się z takiego związku i rozpoczyna poszukiwania partnera mniej problematycznego. W związku ze swoim pociągiem do przygód, Siódemki mają tendencje do angażowania się w kilka romansów na raz, z każdego biorąc dla siebie to, co najlepszego oferuje. Znają siebie na tyle, żeby wiedzieć, iż pełne zaangażowanie w jeden związek, doprowadziłoby ich do dość szybkiego znudzenia, którego za wszelką cenę chcą uniknąć.
Niestety bardzo ciężko przychodzi im podejmowanie poważnych zobowiązań, choć wiedzą że partner może być miłym dodatkiem do zdobywania świata i najpiękniejszych w nim rzeczy. Idealny dla Siódemki partner to człowiek, który odzwierciedla jej pozytywne nastawienie do życia, często ją adoruje, zawsze dotrzymuje jej towarzystwa, podczas gdy ona dobrze się w życiu bawi i poszukuje nowych doświadczeń. Siódemki czują się w związku usatysfakcjonowane, gdy widzą, jak wiele możliwości stoi przed nimi otworem poprzez bycie razem. Mogą być szczęśliwe tylko w takim związku, który daje im sporą przestrzeń dla tysiąca własnych zainteresowań i w którym nie można się nudzić lub być ograniczanym przez jakiekolwiek warunki czy granice. Są wtedy zobowiązane do podtrzymania wzajemnych uczuć poprzez własną aktywność, inicjatywę, pomysłowość, zabawę intelektualną, rozrywki i podróże. Potrafią szybko zapomnieć dawne urazy, gdyż według nich „nie ma się nad czym zastanawiać” i rozpocząć poszukiwania przyjemności oraz dzielenie się z partnerem tym, co mają najlepsze.
PRACA
Siódemki pracują najbardziej efektywnie w poziomej hierarchii zarządzania, czyli gdy nikt nie stoi ani nad nimi, ani pod nimi, a praca, którą wykonują jest interesująca i pełna kreatywności. Jeśli jednak Epikurejczyk znajduje się na pozycji podwładnego, dąży do przyjacielskich kontaktów z szefem w celu zdobycia jego zaufania i ograniczenia nad sobą jego kontroli. Czarująco omija stawiane mu wymagania dotyczące czasu i wkładanego wysiłku. Doskonale odnajduje się w kilku projektach realizowanych na raz i mistrzowsko ma opracowane, jak być w kilku miejscach równocześnie. Często robi to kosztem jakości swojej pracy, ale i tak elokwentnie zareklamuje jako najlepszą z możliwych. Próby ograniczenia swobody pracy Siódemki zazwyczaj kończą się jej ostrym sprzeciwem bądź rezygnacją, chyba że są tymczasowe a Siódemka wie, że służą realizacji interesujących planów przyszłościowych. Siódemki lubią występować w roli doradców lub partnerów biznesowych, gdzie nie są obciążone zbyt dużą odpowiedzialnością, radzeniem sobie z emocjami, oczekiwaniami ludzi oraz rutynowymi czynnościami. Często optują za oryginalnymi, choć nie do końca praktycznymi projektami.
Epikurejczycy dogadują się w pracy właściwie z każdym, nie lubią bezpośredniej konfrontacji i większość rzeczy uzyskują z szerokim uśmiechem na ustach. Sprawdzają się w poprawianiu nastroju zespołu czy podnoszeniu jego morale w trakcie fazy tworzenia projektu. Jeżeli pracują na stanowisku przełożonego niechętnie będą kontrolować podwładnych, wydawać i egzekwować polecenia służbowe. Pozostaną raczej przy ogólnych, intelektualnych dyrektywach, oddając się planowaniu dalekosiężnych działań. Każdego członka zespołu będą traktować na równi, zmniejszając ryzyko jakichkolwiek konfliktów. Sprawdzają się bardzo dobrze w koordynowaniu działań grupy czy prowadzenia burzy mózgów, są doskonałymi mówcami, a do swojego pomysłu potrafią przekonać każdego.
Nie opuszcza ich entuzjazm dla eksperymentowania z nowymi przedsięwzięciami, wprowadzania w życie twórczych pomysłów i realizacji wartościowych celów. Wiedzą o wszystkim wystarczająco dużo, a mówią w taki sposób, jakby wiedziały jeszcze więcej. W każdej, nawet beznadziejnie trudnej sytuacji, dostrzegają dobre strony, a w przeciwnościach lub antagonizmach - punkty styczne. Epikurejczyk pracuje nie dla wynagrodzenia czy osobistych korzyści, ale dla realizacji interesujących bądź przyjemnych dla niego projektów, z których czerpie ogromną satysfakcję.
Siódemki najbardziej aktywne są w kiełkującej fazie projektu, gdy prace dopiero się rozpoczynają i potrzebna jest w zespole silna wiara w sukces przedsięwzięcia. Niestety tracą ten zapał, gdy projekt przechodzi z fazy planowania w zaawansowaną fazę jego realizacji. Popadają wtedy w rutynę, czują się ograniczone jednym działaniem i zaczynają poszukiwania czegoś nowego, ciekawszego.
EPIKUREJCZYK (7) ZE SKRZYDŁEM STRAŻNIK WARTOŚCI (6) - CZYLI "KOMIK"
Siódemki ze skrzydłem Szóstki to osoby, które szukają w życiu przyjemności i interesujących doświadczeń nie w przedmiotach lub wydarzeniach, lecz w ludziach. Są zatem niezwykle otwarte, towarzyskie i bardziej niż drugi podtyp dążą do nawiązania rzeczywistej, bliskiej więzi z ludźmi i długotrwałych z nimi relacji. Charakteryzują się także wyjątkową, niemal dziecinną radością życia, ogromnym poczuciem humoru, uwielbieniem zabawy. Ciekawość dosłownie wszystkiego zżera ich na każdym kroku. Dodatkowo to ludzie bardzo bystrzy, zorganizowani i zdyscyplinowani, chętni do współpracy z innymi, a przez to niezwykle twórczy i produktywni. W sumie w jednym człowieku odnajdujemy wiele przeciwstawnych cech niewątpliwie budujących jego wyjątkowość: z jednej strony dziecinny, spontaniczny i wrażliwy a z drugiej strony dojrzały, silny i asertywny. Mimo tego, że Siódemka ceni swoją wartość, zależy jej także na opinii innych ludzi. Bardzo łatwo zakochuje się lub oczarowuje się drugą osobą, ale także dość szybko traci zainteresowanie i zaczyna poszukiwania nowego romansu.
Skrzydło Szóstki może dawać Siódemce cechy nieco bardziej lękliwe, obniżając jej odwagę i prowadząc do niepewności, rozkojarzenia, nadpobudliwości czy nerwowości. W sytuacjach stresujących Siódemki mogą stać się bardziej impulsywne, wymagające wobec innych bądź narzucające się, a także niepewne odnośnie podejmowanych decyzji. Bardzo łatwo można je zranić - są niezwykle wrażliwe zarówno na krytykę, jak i na konfrontację.
EPIKUREJCZYK (7) ZE SKRZYDŁEM SZEF (8) - CZYLI "REALISTA"
Siódemki ze skrzydłem Ósemki to osoby niezwykle asertywne i przedsiębiorcze. Dość agresywnie idą przez życie, ambitnie zdobywając cele, które sobie postawiły. Doskonale koncentrują się na zadaniach, dążąc do ich szybkiej realizacji poprzez stawianie wymagań lub skuteczne forsowanie własnych pomysłów. Prowadzą intensywne, aktywne życie, nie zważając czy mają obok siebie stałego towarzysza, czy nie. Wszędzie ich pełno, są głośne i trudne do opanowania. Entuzjastycznie nastawione do świata, chcą wycisnąć z niego wszystko, co możliwe. Łącząc wysoką inteligencję Siódemki z odwagą Ósemki nierzadko osiągają materialny sukces. Skrzydło Ósemki dodaje Epikurejczykowi wiary we własne możliwości, siłę woli i pewność siebie, przez co sprawdzają się na stanowiskach przywódczych. Wiedzą czego od życia chcą i wytrwale do tego dążą. Są konkretne, dojrzałe i wytrzymałe. Jeśli trzeba - błyskawicznie zmobilizują siebie i innych do osiągnięcia strategicznego celu. Jeśli jedna praca nie daje im satysfakcji lub wystarczających pieniędzy do życia na wysokim poziomie - będą pracować w kilku miejscach. Uwielbiają przy tym otaczać się rozmaitymi dobrami materialnymi, luksusem, a także mają skłonności do gromadzenia bogactw - samochodów, sprzętu, biżuterii, ubrań. Uwielbiają także podróże i zdobywanie nowych doświadczeń. Tak szybko, jak czegoś zapragną - od razu muszą to mieć. I nie ważne czy jest to karmelowe ciastko, samochód, przystojny mężczyzna czy wyjazd na drugi koniec świata. Prawo, moralność, a także inni ludzie rzadko stanowią dla Siódemki przeszkodę do realizacji jej pragnień. Nierzadko mają ogromne trudności z utrzymaniem wierności w stałym związku. Dla Siódemki ze skrzydłem „8” inni ludzie i ich uczucia niewiele znaczą, chyba że są obiektem lub pomocą w zaspokojeniu jej potrzeb lub partnerem do konfrontacji, którą ten podtyp bardzo „kręci”.
CO POMOŻE W ROZWOJU SIÓDEMKI
Tak jak większość ludzi, Siódemki nie wykorzystują w pełni swojego potencjału i dlatego, mimo tak intensywnego życia, które prowadzą, wciąż czują, że czegoś im w nim brakuje. Gdy to sobie uświadamiają, zaczynają szukać „tego czegoś” jeszcze usilniej, wpadając coraz głębiej w schematy, które sobie stworzyły dla uprzyjemnienia życia. Na samym początku drogi własnego rozwoju Siódemki powinny uświadomić sobie fakt, że ich pęd ku przyjemnym doświadczeniom to nic innego jak ucieczka przed odczuwaniem cierpienia oraz własnych, negatywnych emocji. Tych emocji Epikurejczycy boją się jak ognia, zarówno u siebie, jak i u innych. Brak kontaktu z własnymi bolesnymi uczuciami cierpienia czy zwykłego smutku ogranicza ich percepcję świata do widzenia tylko rzeczy pięknych, kolorowych, zabawnych, interesujących bądź ekscytujących. Ograniczają się zatem do powierzchownego spojrzenia na życie i takie też - powierzchowne życie - czasami wiodą. Nie zaglądają zarówno wgłąb siebie, jak i wgłąb innych ludzi, wydarzeń, zjawisk, doświadczeń. Wręcz negują ich istnienie. Rezultatem takiego życia jest niezdolność do pełnego zaangażowania się w związek, w rodzinę, w pracę czy nawet we własne zainteresowania. A strach przed tym pełnym zaangażowaniem wynika ze strachu przed bólem, który w każdej z tych sfer życia występuje trochę w innej formie. Epikurejczycy podświadomie o tym wiedzą i dlatego uciekają od tego strachu we własny świat wyobraźni, fantazyjne przyjemności, nadmiernie rozbudowane wizje wspaniałej przyszłości i hiperaktywne działanie na wielu płaszczyznach, nigdy zresztą dogłębnie nie poznanych.
Tylko szczerość wobec siebie i przyznanie się do własnych słabości, odczuwania smutku, doznanych porażek i przykrych doświadczeń, może zmienić życie Siódemki na pełne, satysfakcjonujące i dojrzałe. To pierwszy krok do znalezienia „tego czegoś” w życiu, co daje ogromne samospełnienie. Tylko na podstawie własnych niepowodzeń i porażek uczymy się, jak ich nie popełniać w przyszłości oraz wzbogacamy nasze doświadczenia,stając się autentyczni dla siebie i innych, dojrzalsi, odpowiedzialni, efektywni i tym samym - zadowoleni z siebie. Zauważanie i akceptacja własnego cierpienia może otworzyć Siódemkom oczy także na cierpienie innych. Infantylny i nieautentyczny optymizm Siódemek nie pozwalał bowiem dostrzec drugiej strony tego samego medalu. Żeby istniało szczęście - musi istnieć nieszczęście, żeby istniała przyjemność, gdzieś musi istnieć cierpienie. Tylko poznanie tych ciemnych stron życia, gwarantuje, że przeżyjemy pozytywne doświadczenia wielokrotnie silniej. Dodatkowo będziemy pragnąć utrzymać je na dłużej, poznać głębiej, zaangażować się. Zagłębiając się intensywnie w jedną rzecz nie będziemy czuć potrzeby, by szukać kolejnej. Partner, z którym żyjemy okaże się nadzwyczaj interesującym człowiekiem, gdy będziemy odkrywać go codziennie na nowo. Każde bowiem „powierzchowne” dotknięcie czegoś prowadzi do jeszcze większego głodu i pragnienia coraz to nowszych przyjemności. Pozostając na ich powierzchni nigdy nie doświadczymy głębokiej satysfakcji, ciągle będzie nam mało lub czegoś brak. Siódemki podwyższają swoje poczucie wartości przeważnie ilościowym podejściem do życia - im więcej mam, przeżyłem, zobaczyłem - tym jestem lepszy. Wtedy czują się dobrze, a nawet czują się lepsi od innych. Niestety chęć ucieczki w przyjemność, fantazje, wizje i wyolbrzymianie własnych zdolności pojawiają się w trudnych momentach - gdy dochodzą do głosu pierwsze oznaki cierpienia i bólu, następnie topione w przyjemnościach…
Nieodpartą potrzebę gonitwy za coraz to cenniejszymi skarbami Siódemki powinny zastąpić wyznaczaniem sobie celu i konsekwentnym dążeniem do jego realizacji, nie bojąc się przy tym ewentualnych porażek czy niepowodzenia. Jeśli się zdarzą, niech potraktują je jak kolejne wyzwanie, z którym się zmierzą. Wspaniałe przyszłościowe wizje, które Siódemka snuła, są możliwe do realizacji pod warunkiem, iż znajdzie w sobie na tyle odwagi i zapału, by obrać na nie kurs i nie zważając na własny strach przed ryzykiem - ku nim płynąć. Podobnie jest z jej talentami - posiadanie jednego autentycznego skarbu, który się pielęgnuje jest cenniejsze niż posiadanie kilkunastu „podróbek”. Epikurejczyk powinien zatem skupić się na jednej własnej umiejętności i rozwijać się w tym kierunku, aby być w niej - i tylko w niej - najlepszym.
Siódemka musi sobie uświadomić, iż dojrzałe i świadome życie nie stanowi zagrożenia dla jej intensywnego, przyjemnego i radosnego życia. Nie grozi jej w żadnym wypadku nuda, rutyna czy jakiekolwiek ograniczenia. Wręcz przeciwnie - stanie się jeszcze bardziej wolna, gdyż uniezależni się od własnego strachu, udowadniając sobie i światu, że stabilizacja jest stanem niezależności. Dojrzałość i stabilizacja to stany, w których Siódemka będzie mogła czerpać satysfakcję ze zrealizowanych marzeń, zakończonych projektów, spełnionego związku, szczęśliwej rodziny. Dopiero wtedy udowodni otoczeniu, że to, co wszyscy uważali za nierealne - stało się realne. Nie będzie musiała uciekać w świat wyobraźni, by poczuć się dobrze i wartościowo, bo dobrze będzie jej „tu i teraz”. I w jakimkolwiek wieku będzie, jej młodzieńczy urok zawsze będzie jej towarzyszyć.
SŁAWNE SIÓDEMKI
Siódemki ze skrzydłem „6”: Artur Rubinstein, Mel Brooks, Jim Carrey, Robin Williams, Elizabeth Taylor, Elton John, Liza Minnelli, Eddie Murphy, Brad Pitt, Chevy Chase, Steven Spielberg, Wolfgang Amadeusz Mozart
Siódemki ze skrzydłem „8”: Jack Nicholson, John F. Kennedy, Anthony Quinn, Michael Caine, Clark Gable, Barbra Streisand, Joan Collins, Federico Fellini, Marlena Dietrich, Larry King