Nazwy profilu: Trójka, Wykonawca, Aktywista, Zdobywca, Motywator
Analogia w świecie zwierząt: Kameleon
Kolekcja Biżuterii PASIÓN: ENTUZJAZM
OPIS ZEWNĘTRZNY
Wykonawcy to energiczni, pewni siebie realiści, wytrwale dążący do wyznaczonych sobie celów. To osoby znające swoje możliwości i przez to skuteczne w działaniach. Dają z siebie wszystko, aby w życiu osiągać wyłącznie wybitne sukcesy. Dzięki swojej energiczności, skuteczności i pracowitości osiągają to, co zaplanowały. A planują, w sposób niezwykle zorganizowany, osiąganie przede wszystkim najwyższych wyników. I rzeczywiście, często wybijają się ponad przeciętność, biją rekordy i zawsze znajdują się w czołówce najlepszych pracowników, sportowców, studentów czy uczniów. Jest to zatem „skazany na sukces” typ osobowości.
Wykonawcy to ludzie jednocześnie pewni siebie i skromni, energiczni i zrównoważeni, błyskotliwi i zawsze uśmiechnięci. Mają doskonałe poczucie humoru, niewinność dziecka i czarujący dla innych sposób bycia. Spełniają się dążąc do profesjonalizmu we wszystkim, co w życiu robią. Świadome swojej wartości i talentów, dbają o własny wizerunek i przywiązują ogromną wagę do tego, jak są postrzegane przez innych. Wiodą energiczne i pogodne życie, wypełnione tysiącem ciekawych zajęć. Nigdy nie przytrafia im się nuda, rutyna czy depresja, gdyż ich plan dnia zawsze wypełniony jest maksymalnie różnorodnymi aktywnościami.
Trójki cały czas emanują dobrym samopoczuciem, pozytywną energią, gotowością do rywalizacji i wspinania się po szczeblach kariery. Ich wewnętrzny optymizm powoduje, że ewentualne niepowodzenia postrzegają jako „niepełne sukcesy”. Nie zatrzymują się, aby rozpaczać nad błędem, tylko od razu realizują kolejne zadanie. W związku z tym, że wyznacznikiem ich własnej i innych wartości jest wysoki poziom wykonania zadania, najważniejszą dziedziną ich aktywności jest praca zawodowa. Całe swoje życie ciężko pracują, aby osiągnąć wymarzony status, stanowisko i prestiż.
Wykonawcy uosabiają amerykański wzór człowieka sukcesu. Skuteczność, elastyczność, błyskotliwy intelekt, optymizm i mnóstwo energii powoduje, że są osobami podziwianymi, stawianymi jako wzór do naśladowania w każdej firmie czy uczelni. Są także zdolnymi nauczycielami w umiejętnościach, które najlepiej rozwinęły i lubianymi przywódcami. Swobodnie czują się w zawodach wymagających pokazania się i siły perswazji, jak polityk, specjalista public relations, rzecznik prasowy, manager reklamy lub marketingu, specjalista sprzedaży.
Nawet wakacje stanowią dla Trójek czas wyzwań i dużej aktywności, gdzie nie ma miejsca na bezczynne całodniowe leżenie na plaży czy leniuchowanie przed telewizorem. Najważniejsze dla Wykonawców to zobaczyć jak najwięcej wspaniałych miejsc, zwiedzić jak najwięcej egzotycznych państw, poznać jak najwięcej interesujących ludzi. Trójki nie lubią mieć wolnego czasu, ponieważ musiałyby wtedy skupić się na sobie, swoich uczuciach czy ewentualnych problemach. Uważają, że zostały stworzone do działania oraz zdobywania świata, nie zaś do odpoczynku czy zastanawiania się nad emocjami. Ważne jest dla nich utrzymanie wysokiej energii i mobilizacji do działania, a pojawiające się uczucia czy wątpliwości mogłyby je obniżyć uniemożliwiając skuteczne i efektywne wykonanie mnóstwa zadań, które Trójki mają w swoich planach.
WSPANIAŁE ZALETY
TRUDNE CECHY
JAK UTRZYMYWAĆ DOBRE RELACJE Z TRÓJKĄ
DYLEMATY Z DZIECIŃSTWA
Dzieciństwo Trójek oparte było na silnych relacjach z jednym z opiekunów (najczęściej z matką, ale niekoniecznie), który zaspokajał wszystkie emocjonalne potrzeby dziecka. Trójki były wychowywane w duchu wybitnych osiągnięć, nagradzane za swoją efektywność i wymierne wyniki w dziedzinach aktywności szkolnej, sportowej czy artystycznej. W zależności od tego, jakie wartości czy tradycje kultywowane były w rodzinie, dziecko dostrzegło, że mając wybitne wyniki w szanowanej przez opiekunów dziedzinie, otrzymuje od nich aprobatę i nagrody, które uznało za przejaw „miłości”. Ponieważ „kochano” je za osiągnięcia, a nie za okazywanie emocji, Trójki nauczyły koncentrować się na zdobywaniu wszystkiego, co zapewnia im ową miłość. Nie mogły być przy tym przeciętne lub dobre, gdyż tylko najlepsi zasługiwali na nagrodę - miłość innych. Tylko efektywne działanie zakończone zwycięstwem mogło być nagrodzone. Musiały zatem nauczyć się żyć tak, aby cały czas zwyciężać. Nawet jeśli nie miały możliwości wykazania się, musiały utrzymywać taki obraz samego siebie, który tożsamy był z rolą najlepszego we wszystkim, co dotyczyło ich aktywności. Nauczyły dostosowywać swoje zachowanie do reakcji i oczekiwań osób, na których szacunku im zależało, i tak „promować” swoją osobę, by była zawsze utożsamiana z sukcesami.
Dziecko, które zauważane jest tylko wtedy, gdy dokona czegoś wybitnego, szybko uczy się co ma robić, aby ta forma „miłości” nigdy nie ustawała. Jedno osiągnięcie napędzało zatem kolejne, a dążenie do doskonałości stało się Trójki nawykiem. Jeśli pojawiały się przeszkody, w ich przezwyciężeniu pomagała umiejętność rywalizacji z innymi oraz zaprzeczanie ewentualnym niepowodzeniom. Słowo „przegrana” przestało istnieć, pozostał tylko „niepełny sukces”, który udawało się nadrobić szybkim, kolejnym zwycięstwem.
Trójka-dziecko nie miała więc czasu na zastanawianie się, czy tak naprawdę lubi grę na fortepianie, balet czy narty, wystarczy, że wygrywało. Wygrana dawała podziw rodziców a dziecko było w ich oczach wspaniałe i kochane. To nie bycie kimś wyjątkowym, lecz dokonanie w życiu czegoś wyjątkowego, staje się motywem życiowym małych Trójek. Przekonanie, że ludzie kochają je za ich wizerunek i odniesione sukcesy spowodowało, iż dorosłe Trójki boją się pokazać swoje prawdziwe, wrażliwe „ja” z obawy przed odrzuceniem. Są pewne, że nikt nie byłby w stanie ich pokochać takimi, jakie naprawdę są.
DYLEMATY ŻYCIA DOROSŁEGO
Dorosłe Trójki kontynuują wzorce, których nauczyły się w dzieciństwie. Poszukują ludzi i środowisk, które cenią i darzą szacunkiem, a następnie robią wszystko, by otrzymać ich akceptację, podziw i uznanie. Całe swoje życie szukają okoliczności sprzyjających odnoszeniu spektakularnych sukcesów i utożsamiają się z rezultatami własnej pracy. Uważają, że wartość człowieka można zmierzyć tylko jego dokonaniami i wynikami. Aby je osiągać, należy być zorganizowanym, efektywnym i bez reszty skoncentrowanym na wyznaczonych celach. Walka o sukces jest niezmiernie absorbująca, nie pozostawia miejsca na sentymenty, rozterki, analizę uczuć czy realizację własnych pragnień. Aby być w pełni profesjonalnym Trójki odrzuciły swoje niedoskonałości i skupiły się na ekspozycji cech publicznie pożądanych i podziwianych. Nie mogą sobie pozwolić na przeciętne życie w cieniu innych, gdyż poczucie ich wartości jest budowane na aprobacie ich wyjątkowości. Wykonawcy obawiają się najbardziej bycia niedocenionymi i przez to odrzuconymi przez otoczenie, które sami szanują. Niestety nie uświadamiają sobie faktu, że najważniejsza osoba w ich życiu - on sam - nie akceptuje i odrzuca samego siebie.
Trójki odrzuciły całkowicie swoje życie emocjonalne i potrzeby, aby móc skuteczniej funkcjonować. Całą swoją energię wkładają w działanie i to, by doskonale się spisać. Odsuwanie na bok prawdziwych uczuć prowadzi je do coraz większych problemów z oceną tego, co czują, a następnie głębokiego podziału pomiędzy ich prawdziwą osobowością a wizerunkiem, który stworzyły sobie na potrzeby bycia „człowiekiem sukcesu”. Głęboko utożsamiając się ze swoją wykreowaną postacią, która w miarę upływu czasu staje się bardzo autentyczna, często gubią się w tym, kim tak naprawdę są. Wbrew pozorom, są to bardzo wrażliwi ludzie, którzy tak głęboko skryli własne uczucia, że trudno komukolwiek je dostrzec. A wielki pokłady emocji, które w sobie noszą wykorzystują z dużym talentem do zdobycia uznania u innych.
Trójki zapewniają sobie własne poczucie bezpieczeństwa i kontrolę nad swoim życiem poprzez ciągłą wielofazową aktywność i produktywność. Gdy są maksymalnie zajęte od rana do nocy, robią kilka czynności na raz lub pracują nad wieloma zadaniami równocześnie, mają ciągłość dokonań i brak czasu na analizę własnych uczuć czy obawę o ewentualne niepowodzenie. Noszą w sobie wewnętrzny przymus bycia najlepszym i poczucie, że mimo wszystko cały czas są na drugim miejscu lub muszą „dotrzymywać komuś kroku”. Myślą: „nikt nie kocha tych, którzy dobiegają do mety jako drudzy, zatem albo będziesz pierwszy, albo nie będzie Cię wcale.” Jeszcze pierwsze zadanie nie dobiegło do końca, a już startują z kolejnym. Teraźniejszość dla nich nie istnieje, wciąż wybiegają naprzód ku następnemu wyzwaniu. Wrażliwi na wszystko, co w ich otoczeniu może przysłużyć się celowi, do któremu dążą. Ludzi postrzegają pod kątem tego, co pomocnego posiadają do jego realizacji. Jeżeli mogą sprzyjać zadaniu - Trójka poszukuje z nimi kontaktu, jeśli nie - są przez nią niestety pomijani.
Motorem napędowym Wykonawców jest zdobycie podziwu w oczach najbardziej cenionych w jego środowisku ludzi. Jest to największy motywator ich działania, dający zarówno poczucie miłości i akceptacji, lecz także będący źródłem obaw o ewentualne odrzucenie. Poświęcaniu się bez reszty skutecznemu działaniu towarzyszy intuicyjna budowa wizerunku człowieka sukcesu lub innego, pasującego do cenionego przez Trójkę środowiska. Trójki natychmiast wiedzą, jak są odbierane przez otoczenie, stąd potrafią automatycznie zmienić swoją autoprezentację na taką, która będzie przychylna grupie, w której aktualnie przebywają: idealny szef, skuteczny handlowiec, wyluzowany snowboardzista, błyskotliwy student, doskonała żona... Właściwie każda rola, w którą się wcielają, a która zapewnia jedną z wartości wywołujących podziw u innych ludzi czyli prestiż, pieniądze, posiadanie, wyrazisty wizerunek kobiecy lub męski, zapewnia im osobiste bezpieczeństwo i kontrolę własnego życia. Uwaga Trójki skierowana jest zawsze na zewnątrz w poszukiwaniu pozytywnego wrażenia na innych i ucieczki od uczuć własnych, które mogą obniżać jej życiową skuteczność.
Wykonawcy całą swoją energię angażują w osiąganie sukcesu, stąd jeśli na ich drodze pojawi się niepowodzenie, redefiniują je jako niepełny sukces lub przypisują winę innym. Następnie bez poczucia porażki i negatywnych emocji szukają szybko i skutecznie nowej perspektywy czy wyzwania, z którym mogliby się zmierzyć i odnieść zwycięstwo. Nie zawahają się przy tym zmienić pracy, partnera czy wyglądu... Nowa szansa to nowy wizerunek i kolejny sukces. Jeśli mają problem trudny do usunięcia, a schematy jego rozwiązania nie przynoszą skutku - są doskonałe w twórczym kreowaniu nowych rozwiązań. Koncentrują się na wszystkich najdrobniejszych informacjach z przeszłości lub już zastosowanych działaniach, dokonują ich analizy, by następnie w niezwykle twórczy sposób stworzyć nowe, skuteczne rozwiązanie.
Proces dojrzewania Trójek często rozpoczyna się w momencie zagrożenia utraty ich zdrowia, najbliższej osoby czy wartości rodzinnych. Przebudzenie może być na tyle bolesne, że oprócz żalu do samego siebie Trójki mogą czuć żal do ludzi z otoczenia, którzy akceptowali i podziwiali jej „fałszywy”, pozbawiony uczuć i emocji wizerunek. Wśród dojrzałych Trójek spotykamy osoby, które wypracowały repertuar swoich prawdziwych emocji - potrafią się autentycznie wzruszać innymi ludźmi, rodzinnymi wydarzeniami czy nawet filmami, a własne emocjonalne reakcje są dla nich niezwykle ważne. Potrafią uczciwie powiedzieć, czy są zadowolone z tego, co robią i docenić uroki spokojnego życia, zgodnego z ich własnym „ja”. A wszystko to bez zakładania masek i robienia tylko wybitnych rzeczy. Chcą być sobą, akceptują siebie, swoje słabości i nie kamuflują błędów, lecz przyznają się do ich popełnienia. Uczą się, jak ich nie popełniać i wyciągają konstruktywne wnioski na przyszłość. Wciąż zależy im na innych ludziach i odnoszeniu sukcesu, ale nie za wszelką cenę. Bycie po prostu sobą daje im niebywałą satysfakcję oraz stanowi fundament dla bezcennych, szczerych relacji z bliskimi i przyjaciółmi.
ZWIĄZKI INTYMNE
Trójki budują swoją osobistą wartość na własnej atrakcyjności fizycznej i seksualnej. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, potrafią skutecznie rywalizować o względy obiektu „pożądania” i dążyć do zdobycia pozycji „najlepszego” pośród licznej konkurencji. Chcą być postrzegane jako osoby atrakcyjne oraz tylko z takimi - podziwianymi przez innych - publicznie się pokazywać. Same wiele uwagi poświęcają wyglądowi zewnętrznemu oraz swoim publicznym dokonaniom, więc tego samego oczekują od partnera.
W związkach intymnych są partnerami bez zarzutu, wiedzą bowiem jakie zachowanie jest pożądane przy odgrywaniu roli dobrego małżonka, doskonałej żony czy opiekuńczej matki. Wiedzą, jakich reakcji wymaga od nich partner w różnych sytuacjach i tak się zachowują. Jeśli powinny być wrażliwe i czułe - takie są, jeśli powinny być stanowcze i wymagające - nie ma problemu. Rzadko jednak pokazują autentyczne uczucia, które wypływają z ich wnętrza, a nie są jedynie odgrywaniem „idealnej roli”. Swoje prawdziwe emocje okazują głównie poprzez działanie. Wręcz w chwilach bliskości mają największą potrzebę aktywności… Przypominają sobie o ważnym spotkaniu lub sprawie nie cierpiącej zwłoki i jak najszybciej uciekają od pojawiających się emocji, które onieśmielają, zwalniają czy obniżają ich skuteczność w prestiżowych aktywnościach. Działanie jest najlepszą metodą ucieczki od ich własnych uczuć, których się obawiają. Podobnie jest ze złością. Wykonawcy jej u siebie nie akceptują z obawy przed utratą pozytywnego, profesjonalnego wizerunku. Wolą uciec, zmienić partnera czy pracę, niż okazać frustrację czy gniew.
Zatem życie rodzinne Wykonawców to kolejny obszar realizacji zadań i wdrażania planów, a wszystko to dla zachowania wizerunku doskonałej rodziny. Różne formy aktywności jak podróże, kolacje w restauracjach, basen, tenis, szachy, kino, tworzą serię dowodów na udaną rodzinę i małżeństwo bez skazy. Nie ma miejsca na przeciętne rzeczy, leniuchowanie, konflikty czy niepowodzenia. Każdy w rodzinie musi pracować na swój własny sukces, a Trójki silnie wspierają cele i ambicje każdego jej członka. Wśród Trójek znajdziemy także osoby, które tak silnie identyfikują się z życiem rodzinnym, uznając je za własny obszar sukcesów, iż całą swoją energię i czas poświęcają na jej profesjonalny rozwój. Jeśli jednak tym obszarem identyfikacji jest praca, Wykonawcy znajdą niewiele czasu dla rodziny czy partnera tłumacząc się, iż ciężko pracują, aby zapewnić ich godny byt.
PRACA
Trójki są modelowymi pracownikami zarówno w roli wykonawcy zadań, jak i zarządzającego działem czy firmą. Wybierają takie środowiska zawodowe, w których mają szansę osiągnąć sukces i być najlepszym w danej dziedzinie. Unikają otoczenia, w którym nie będą mieć możliwości awansu czy zdobycia prestiżowego stanowiska, a także pracy wymagającej analizy samego siebie czy dochodzenia do celu metodą prób i błędów. Priorytetem Wykonawców jest bowiem bycie skutecznym i oszczędność czasu, stąd częste chodzenie na skróty, ścinanie zakrętów, omijanie procedur. Wszystko to, by jak najefektywniej i bez zbędnych detali osiągnąć wytyczony cel.
W pełni utożsamiają się z nazwą i misją firmy, w której pracują, jednakże na charakterze wykonywanej pracy nie zależy im tak bardzo, co na tytule stanowiska, które budzi szacunek innych. Potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji i na każdym stanowisku. Trójki zwane są często kameleonami, gdyż z łatwością dostosowują się do wymagań zadania czy sytuacji i w sposób doskonały przejmują cechy roli, którą aktualnie odgrywają. Samoocena Trójki oraz poczucie jej wartości zależne jest przede wszystkim od uznania jej efektywnej pracy, nigdy zaś od adoracji jej osoby. Wykonując ważne zadanie, tak dogłębnie się na nim koncentrują, że zapominają zupełnie o swoich własnych uczuciach i potrzebach. W doskonałym i terminowym wykonaniu zadania nie jest im w stanie przeszkodzić ani choroba, ani sprawy życia osobistego. Mają przy tym doskonałą podzielność uwagi pomiędzy tysiącem bieżących projektów czy zadań zawodowych, nie sprawia im kłopotu zajmowanie się kilkoma projektami na raz. Swoje pomysły natychmiast, bez zbędnego zastanawiania się, wdrażają w życie.
Doskonale ustalają priorytety i dobrze znoszą rywalizację. Mają niebywałą umiejętność motywowania innych i dopingowania zespołu w szybkiej realizacji najtrudniejszych zadań. Nie mają tolerancji dla jakichkolwiek porażek, stąd usunęły ten wyraz z własnego słownika zastępując go „niepełnym sukcesem” i jeszcze większą mobilizacją przy kolejnym projekcie. Od współpracowników oczekują takiego samego zaangażowania w pracę, jakie same prezentują. Prestiż i szacunek za efektywnie wykonaną pracę jest dla nich ważniejszy niż bycie lubianym. Nie boją się ludzi o odmiennych poglądach, śmiało wchodzą z nimi w interakcje i przekonują do swojego punktu widzenia.
WYKONAWCA (3) ZE SKRZYDŁEM ALTRUISTA (2) - CZYLI "GWIAZDA"
Trójki ze skrzydłem Dwójki to osoby mające duże powodzenie towarzyskie, dobre poczucie humoru i osobisty urok. Uwielbiają być zawsze w centrum zainteresowania. Niezwykle otwarte na innych, do każdego człowieka podchodzą indywidualnie, wykazując się dużą empatią. Są osobami opiekuńczymi i nierzadko hojnymi. To przyczynia się do ich doskonałych - zarówno osobistych, jak i zawodowych - relacji z innymi oraz odbioru ich osoby jako przyjacielskiej, ciepłej i po prostu lubianej. Skrzydło Dwójki daje Wykonawcom niezwykle silną potrzebę bycia kimś bardzo ważnym w życiu innych. Natomiast osiąganiu ich zawodowego sukcesu często towarzyszy wspieranie ludzi w ich podobnych dążeniach, bycie ich najlepszym szefem, mentorem, ekspertem czy autorytetem.
Charakteryzują się nierzadko dużą atrakcyjnością (czarujący mężczyźni i uwodzicielskie kobiety), energicznym sposobem bycia zdolnym równocześnie do wzruszeń i okazywania uczuć, jak i wybuchów gniewu. Stanowią jeden z najbardziej ekstrawertycznych typów osobowości Enneagramu. Chcąc udowodnić własną atrakcyjność i zbudować swój interesujący wizerunek próbują zwrócić na siebie uwagę poprzez konkurowanie z innymi, imponujące osiągnięcia, okazałe sukcesy, oryginalne hobby czy nietypowe umiejętności. Wśród nich znajdziemy aktorów, piosenkarzy, modelki i innych tzw. celebrities.
Trójki z tym skrzydłem mają tendencję do budowania związków na korzyściach materialnych bądź atrakcyjności seksualnej. Nierzadko poszukują prestiżowego pod względem prezencji lub majątku partnera, czyli tzw. „dobrej partii”. Wszystko, czym się otaczają, musi odzwierciedlać wizerunek człowieka sukcesu: wykształcone i zdolne dzieci, wspaniały dom, ekstremalne sporty czy egzotyczne kraje, gdzie spędzają wakacje.
W sytuacjach stresujących Trójki ze skrzydłem „2” niestety miewają skłonności do manipulowania faktami lub ludźmi, przejawiania uczuć zazdrości czy złości. Zdarza się to w sytuacjach jawnego braku aprobaty i akceptacji dla sposobu ich bycia, trybu życia lub usilnych starań utrzymania atrakcyjnego wizerunku własnego.
WYKONAWCA (3) ZE SKRZYDŁEM ROMANTYK (4) - CZYLI "PROFESJONALISTA"
Trójki ze skrzydłem Czwórki są osobami, które - w przeciwieństwie do drugiego podtypu - w życiu cenią przede wszystkim prywatność i spokój. Skupiają się bardziej na efektach swojej pracy i osiągnięciach, niż na relacjach interpersonalnych. Wpływ Czwórki dodaje Wykonawcy nieco cech introwertycznych, stąd wizerunek, który prezentują na zewnątrz jest subtelny i uporządkowany. W wielu działaniach kierują się intuicją, dużą wyobraźnią, estetyczną wrażliwością i zmysłem artystycznym. Bardziej zależy im na tym, kim tak na prawdę są, niż to, jak są postrzegane przez innych. Oceniają siebie poprzez pryzmat tego, czego osobiście w życiu dokonują i w mniejszym stopniu zależy im na tym, czy ktoś z zewnątrz to docenia. Ciężko pracują nad zawodowym rozwojem i własnymi sukcesami, aby mieć z nich osobistą satysfakcję, nie zaś dla poklasku innych. Uwypuklają publicznie bardziej swoje zdolności intelektualne i twórcze, niż urok osobisty czy atrakcyjność fizyczną. Ustawicznie doskonalą swój warsztat pracy, poszerzają wiedzę i umiejętności niezbędne do bycia najlepszym w danej dziedzinie. Wykazują się przy tym zarówno pewnością siebie, jak i głęboką wrażliwością. Wysoko oceniają swoje pomysły i oczekują podobnego ich odbioru od innych.
Trójki ze skrzydłem „4” wciąż bardzo dobrze czują się we wszelkiej rywalizacji i wyzwaniach, jednak w sytuacjach stresujących bywają niezwykle podatne na krytykę a osobiste niepowodzenia powodują w nich momenty zwątpienia w swoją wartość. Częściej niż drugi podtyp oskarżają siebie za popełnienie błędu i tym samym nadszarpnięcie własnego wizerunku, choć otwarcie nigdy o tym nie mówią. Aby odbudować swoją wartość i wizerunek człowieka sukcesu mogą nieświadomie używać metod niezdrowej konkurencji czy ujawnić snobistyczne zachowania, aby zaimponować tym, u których poprzednio stracili „punkty”. Trójki z tym podtypem podatne są także na częste zmiany nastroju, od entuzjazmu w momentach sukcesu, po duże przygnębienie, gdy czują się niedoceniane w swoim dążeniu do doskonałości.
CO POMOŻE W ROZWOJU TRÓJKI
Wykonawcy tłumią własne uczucia dla jak najbardziej skutecznego działania oraz tworzą wizerunek osoby, którą prawie nigdy nie są. Życie wbrew własnemu „ja” powoduje ograniczenia w rozwoju własnego potencjału, niestety w imię niestabilnych wartości (sukces, prestiż, pieniądze, popularność), które jednego dnia są, drugiego dnia pękają bezpowrotnie jak bańka mydlana. W życiu Trójek brakuje uczciwości przede wszystkim w stosunku do samego siebie. Zrozumienie swoich uczuć i potrzeb, przyznanie się do własnych pragnień i akceptacja własnych słabości, może otworzyć drogę ku autentycznemu życiu wypełnionemu wartościami, które dają stałe poczucie satysfakcji i bezpieczeństwa, bez lęku o to, że ktoś któregoś dnia okaże się od nas lepszy. Odnowieniu ulegną przed wszystkim relacje z bliskimi. Nie będą już „na pokaz”, lecz dla własnego i najbliższych szczęścia. Wraz ze szczerością wobec siebie pojawi się akceptacja dla indywidualnego rozwoju najbliższych osób, zgodnego z ich naturalnymi możliwościami. Obniżą się niebotyczne wymagania względem ich doskonalenia się, wreszcie pojawi się stabilność wartości rodzinnych i niesamowite uczucie wolności, że można być tym, kim się po prostu jest. Dojrzałe Trójki są w stanie zrozumieć, że sukces nie jest jedyną drogą do satysfakcji i spełnienia się w życiu.
Atrakcyjna, prezentowana pod publikę i podziwiana przez innych maska utwierdzała Trójkę w przekonaniu, że nikt nie kocha jej taką jaka jest. Trójki nie uświadamiają sobie jednak, że nigdy, ze strachu przed odrzuceniem, nie dały szansy innym na obejrzenie jej prawdziwej twarzy. Osoby z otoczenia, którym udało się zauważyć „aktorską grę” Trójki nie zauważyły pod jej maską osoby wrażliwej i pragnącej miłości. W większości przypadków owa maska odbierana jest jako narzędzie do uzyskania osobistych korzyści. Trójki powinny uświadomić sobie fakt, iż najbliżsi w pełni zaakceptowaliby ich prawdziwie, ludzkie i wrażliwe „ja”. Doskonałość po prostu nie istnieje i ludzie wyczuwają fałsz w sukcesie, który nie jest poparty autentyczną wrażliwością. Odcinając się od własnej „słabej” strony życia emocjonalnego, Wykonawcy odcinają się od wykorzystania w pełni swoich pokładów kreatywności, spontaniczności i ogromnej wyobraźni. Robiąc wyłącznie „to, co należy” i nie dając sobie szansy na autentyczną radość płynącą z sukcesów będących realizacją własnych marzeń, nieświadomie krzywdzą przede wszystkim samego siebie.
Brak uczciwości względem siebie prowadzi Trójki do ignorowania porażek, których po prostu nie chcą zauważać. Boją się szczerej konfrontacji z nimi i strachu przed publicznym niepowodzeniem. Otwarte przyznanie się do niepowodzenia wymaga trudnej dla Trójek autorefleksji, wglądu w samego siebie i stworzenia w sobie miejsca na popełnianie błędów. Nikt nie może w pełni rozwinąć swoich możliwości bez popełniania błędów, przyznawania się do nich i ich konstruktywnej ich naprawy. Prawdziwy sukces jest bowiem sumą ciężkiej pracy oraz zarówno tych dobrych, jak i złych doświadczeń.
Trójki mają silne tendencje do bycia w nieustannym ruchu i wirze działania, bez zbędnego zastanawiania się nad autentycznym sensem tej aktywności. Jest to stan bezpieczny dla Trójki, gdyż tylko w ten sposób nie mogą jej dopaść jej prawdziwe uczucia. Bardzo ważnym krokiem jest uświadomienie sobie, iż nawał pracy jest sygnałem dla niezrealizowanych potrzeb, uczuć nie mających ujścia, obaw spychanych do nieświadomości. Po prostu jest to sygnał ucieczki przed prawdziwym życiem. Wolny czas, który jest dla Trójki przekleństwem może stać się pierwszym krokiem do zaprzyjaźnienia się i poznania samego siebie.
Poświęcanie miłego „bycia tu i teraz” dla mnóstwa ambitnych celów na przyszłość w rezultacie odbiera Trójkom umiejętność prawdziwego wypoczynku w czasie urlopu lub weekendu. Często zaprzeczają również symptomom choroby, wycieńczenia czy bólu. Wszystkie nadzwyczaj ważne cele Trójki w momencie choroby czy przymusowego stanu bezczynności okażą się nic nie znaczącymi wytworami umysłu Trójki, dążącego okrężną drogą do miłości i akceptacji. Wykonawcy uważają, że tylko prestiż i sukces mogą zapewnić im miłość. Zapominają o tym, że bez najmniejszego wysiłku mogą ją zdobyć paradoksalnie poprzez swoją wrażliwość, zdolność do współodczuwania, ciepło, ukryte i nigdy nie wypowiedziane pragnienia. Ich odkrycie przed sobą samym i światem zaowocowałoby bezwarunkową przyjaźnią i miłością najbliższych. Po przejściu procesu dojrzewania, w miejsce realizacji celów ukierunkowanych na wielki sukces, w życiu Trójki pojawi się pragnienie realizacji planów i marzeń, tyle że tych osobistych, głębokich i rozwijających jej potencjał. Ich realizacja umożliwi autentyczną więź z kochającymi Trójkę ludźmi, akceptującymi tak samo jej sukcesy, jak i porażki.
SŁAWNE TRÓJKI
Trójki ze skrzydłem „2”: Elvis Presley, Paul McCartney, Brooke Shields, Whitney Huston, Denzel Washington, Joe Montana, Bill Clinton, Arnold Schwarzenegger, Demi Moore, O. J. Simpson, Shirley MacLaine, Will Smith, Jean-Claude Van Damme, Sharon Stone, postać Lady Makbet
Trójki ze skrzydłem „4”: Tom Cruise, Jimmy Carter, David Bowie, Nora Ephron, Sylvester Stallone, Sting, Meryl Streep, Andy Warhol, Richard Gere, Truman Capote