Grupa: kamień półszlachetny z grupy skaleni potasowych (adular)
Barwa: od jasnoniebieskiej do ciemnoniebieskiej, w wyjątkowych przypadkach spotyka się nawet kamienie o zabarwieniu brunatnym.
Wzór chemiczny: K(AlSi3O8) Krzemian potasu i glinu
Połysk: szklisty, niebieski
Twardość w skali Mohsa: 6-6,5
Gęstość: 2,56-2,59 g/cm³
Łupliwość: doskonała
Przełam: nierówny do muszlowego
Inkluzje: Występują w nim liczne inkluzje. Wywołują one atrakcyjne efekty świetlne o niebieskim zabarwieniu.
Występowanie: Kanada, USA, Meksyk, Australia, Finlandia, Polska, Madagaskar, Rosja
Pielęgnacja i środki ostrożności: Kamień należy myć w letniej wodzie a raz na kilka tygodni umieścić w nasłonecznionym miejscu w celu naładowania energią słoneczną lub podczas pełni księżyca. W ten sposób odzyska swój blask i właściwości. Uwaga! Kamień księżycowy jest dość kruchy i wrażliwy na gwałtowne zmiany temperatury.
Opis:
Kamień księżycowy, nazywany również adularem, to kamień półszlachetny należący do grupy skaleni. Skalenie to najczęściej występujące na Ziemi minerały, które w konfiguracji z potasem dają wyjątkowy efekt adularyzacji, przez co są cenione w jubilerstwie. Kamienie księżycowe zwane są inaczej adularami, gdyż wydobywane są zazwyczaj w pasmie górskim w Szwajacarii. Jednak te najbardziej pożądane przez kolekcjonerów okazy wydobywane są na Sri Lance i w Indiach. W Polsce Kamień księżycowy wydobywany jest w okolicach Jeleniej Góry.
Nazwa kamienia pochodzi od niezwykłej poświaty powstającej na powierzchni kamienia, który ma imitować światło księżyca. Kamienie charakteryzują się specyficznym zjawiskiem świetlnym zwanym adularyzacją, występującym na powierzchni kamienia w postaci pasma połyskującego na niebiesko, które przesuwa się przy poruszaniu kamieniem. Niebieski połysk występuje, gdy kamień jest bezbarwny luib przezroczysty.
Właściwości:
Kamień księżycowy już od starożytności (szczególnie u starożytnych Celtów i Rzymian) łączony był z mistycyzmem, a jego konkretne zabarwienie miało wzmacniać różne umiejętności u osoby naszącej go, od czytania w myślach, przez rozwój duchowy, aż po właściwości uzdrawiające. Przezroczysta lub bezbarwna odmiana kamienia miała zapewnić podejmowanie tylko najlepszych decyzji biznesowych. Kamień księżycowy wiązany był także ze zdolnościami przewidywania przyszłości.
Właściwości i moc Kamienia księżycowego od tysiacleci łączono z kobiecą energią. Jego moc wspiera kobiety w większej płodności, regulacji hormonów, łagodzi stany napięcia przedmiesiączkowego, wspiera kobiecy cykl przez całe zycie - w czasie menstruacji, ciąży, porodu i karmienia piersią, a także podczas menopauzy. Poleca się noszenie biżuterii z tym kamieniem osobom dążącym do osiągnięcia harmonii i wewnętrznego spokoju.
Kamień księżycowy łagodzi emocje i codzienny stres, wycisza lęki, uwalnia od energetycznych blokad. Poprawia intuicję, pobudza kreatywność i zmysły, dodaje pewności siebie i mądrości życiowej, wprowadza wyciszenie i empatię. Pomaga pozbyć się niewspierajacych przekonań i destrukcyjnych wzorców zachowań. Osobom samotnym przynosi szczęście w poszukiwaniu miłości i nawiazywaniu długotrwałych relacji.
Kamień księżycowy wg medycyny niekonwencjonalnej:
• Pozytywnie wpływa na krążenie, zdrowy wygląd skóry i oczyszczenie całego organizmu.
• Wspiera płodność u kobiet, pomaga regulować cykl menstruacyjny.
• Reguluje gospodarkę wodną organizmu, niweluje zatrzymywanie się wody w organizmie, zwalcza opuchlizny.
• Pomaga osobom cierpiącym na zaburzenia pracy tarczycy i przy schorzeniach związanych z padaczką.
Znaki zodiaku, którym sprzyja:
Ryby, Rak, Waga, Skorpion
Dla Kogo:
Altruista, Obserwator, Strażnik Wartości , Mediator