Akwamaryn

Grupa: kamień szlachetny z grupy beryli
Barwa: niebieskozielona, ciemnozielona, ciemnoniebieska (zależy od obecności jonów żelaza Fe+3 i Fe+2)
Wzór chemiczny: Be3Al2(Si6O18)
Połysk: żywy szklisty
Układ krystalograficzny: heksagonalny
Twardość w skali Mohsa: 7,5-8,0
Gęstość: 2,68-2,80 g/cm³
Łupliwość: wyraźna lub niewyraźna, wzdłuż ścian słupa
Przełam: muszlowy, często nierówny; kruchy
Inkluzje: Często w kamieniu występują naturalne inkluzje w postaci długich pustych kanalików, równolegle ułożonych do ścian słupa kryształu. W niektórych kryształach mogą występować kropelki cieczy ułożone w kształcie gwiazdy (zjawisko asteryzmu).
Pochodzenie: pegmatyty, złoża okruchowe
Występowanie: Brazylia (najsłynniejsza kopalnią Akwamarynu to Santa Maria de Itabria), USA (Kolorado, Maine, Kalifornia), Madagaskar (stąd pochodzą bardzo piękne Akwamaryny ciemnoniebieskie i szmaragdowozielone), Australia, Rosja, Zimbabwe, Mozambik, Kenia, RPA, Sri Lanka, Indie, Birma, Pakistan, Afganistan, Chiny, Irlandia, Norwegia, Polska (Kar konosze).
Pielęgnacja i środki ostrożności: Akwamaryn należy czyścić pod bieżącą wodą a raz na kilka tygodni położyć na kilka minut w nasłonecznionym miejscu w celu naładowania energią słoneczną. W ten sposób odzyska swój blask i właściwości. Uwaga! Należy szczególnie uważać, gdyż kamień jest bardzo kruchy.

Opis:

Akwamaryn jest kamieniem szlachetnym z grupy beryli. Zieloną odmianą berylu jest Szmaragd, natomiast niebieską odmianą berylu jest właśnie Akwamaryn. Jego nazwa pochodzi od połączenia łacińskich słów „aqua marine” czyli „woda morska” nawiązujących do barwy minerału. Ten piękny kamień jubilerski w naturze ma zabarwienie ciemnozielone lub zielononiebieskie. Szczególnie cenne i poszukiwane są Akwamaryny błękitne o masie powyżej 10 karatów (ct). Pierwiastkiem, który nadaję taką barwę jest żelazo. Większość Akwamarynów po oszlifowaniu poddawana jest ogrzewaniu do temperatury 400-450℃, pod wpływem której naturalnie zielony lub zielononiebieski kamień zmienia barwę na niebieską.

Właściwości:

Akwamaryn nazywany jest „kamieniem odwagi”. Dodaje odwagi ludziom nieśmiałym bądź tym, którzy mają trudności ze szczerym wyrażaniem emocji, uczuć, myśli oraz z asertywnością. Oddziałuje na centrum komunikacji i relacji międzyludzkich. Bycie asertywnym czyli umiejętność uprzejmego odmawiania lub wyrażania zdania zgodnie z własnymi przekonaniami, stanowi dla niektórych ludzi spore wyzwanie. Ci ludzie będą mogli wreszcie powiedzieć to, co myślą, nie mając wyrzutów sumienia i nikogo przy tym nie raniąc. 
Energia Akwamarynu pomaga także w płynnym wyrażaniu myśli i uczuć, co ma duży wpływ na pozytywne kontakty z otoczeniem i trwałe relacje z innymi ludźmi. U niektórych ludzi Akwamaryn może zwiększyć samorefleksję oraz zdolność do spostrzeżenia tego, że wszystkie wydarzenia mają swój sens lub prowadzą do jakiegoś celu. Spontaniczność, otwarcie na innych, poczucie wolności wpłyną na osiągnięcie upragnionego przez nas stanu zwykłego szczęścia.

Akwamaryn jest doskonałym kamieniem dla ludzi przeciążonych obowiązkami, przytłoczonych odpowiedzialnością i stresem. Szczególnie pomocny dla osób pracujących na stanowiskach, gdzie wymagana jest wciąż nowa wiedza i przyswajanie dużej ilości informacji (naukowcy, informatycy, menadżerowie). Niezawodny dla osób często wygłaszających publiczne prezentacje, przemowy, prowadzących szkolenia. Energia Akwamarynu pomaga w doprowadzeniu do końca wszelkich niedokończonych spraw, zadań i projektów.

Akwamaryn wg medycyny niekonwencjonalnej:

•    Łagodzi katar, alergiczne łzawienie oczu i alergie skórne.
•    Przeciwdziała zakażeniom i stanom zapalnym.
•    Zwiększa odporność organizmu na infekcje.
•    Łagodzi dolegliwości neurologiczne, dróg oddechowych.
•    Chroni przed reumatyzmem oraz bólami szyi.
•    Uśmierza bóle głowy.
•    Przeciwdziała chorobom wieńcowym serca.

Dla Kogo:

Perfekcjonista, Obserwator, Szef, Altruista
ZOBACZ BIŻUTERIĘ PASIÓN Z TYM KAMIENIEM

PIECE OF MAGIC

NEW
250 PLN

FROZEN SECRET

450 PLN

AQUA GLACIER

340 PLN

GLACIER kolczyki

620 PLN

GLACIER Bransoleta

1200 PLN

PARADISE ISLAND

550 PLN

PARADISE ISLAND

750 PLN

SERENITY

550 PLN

AQUA TRIO KOMPLET

600 PLN

IMPRESSION

590 PLN

OCEAN WAVE

330 PLN

HAVASU FALLS

650 PLN

OCEAN DEEP

650 PLN