Grupa: kamień szlachetny z grupy Kwarcu
Barwa: biała lub bezbarwny, przezroczysty, często zmętniały
Wzór chemiczny: SiO2 (dwutlenek krzemu)
Połysk: szklisty, żywiczny
Układ krystalograficzny: trygonalny, sześcioboczne słupki
Twardość w skali Mohsa: 7
Gęstość: 2,65 g/cm³
Łupliwość: brak
Przełam: muszlowy, bardzo kruchy
Inkluzje: Czasami w Krysztale Górskim występują inkluzje obcych minerałów: goethytu (Kwarc Gwiaździsty), złota, pirytu, rutylu (Kwarc Rutylowy), turmalinu (Kwarc Turmalinowy).
Pochodzenie: pegmatyty, skały magmowe, utwory hydrotermalne, żyły typu alpejskiego, aluwia
Występowanie: Indie, Sri Lanka, Kenia, Madagaskar, Brazylia, Gujana Francuska, USA (Maine, Nowy Jork, Płn Karolina, Arkansas, Kalifornia), Rosja, Ukraina, Kazachstan, Gruzja, Szwajcaria, Austria, Włochy, Niemcy, Czechy, Polska, Francja.
Pielęgnacja i środki ostrożności: Kryształy należy myć bardzo często pod bieżącą wodą, gdyż z łatwością wchłaniają negatywną energię z otoczenia. Następnie należy wystawić je na działanie pr
omieni słonecznych. Jednak w bardzo wysokiej temperaturze mogą popękać. Kryształ jest minerałem nadzwyczaj odpornym na działanie kwasów i zasad. Rozpuszcza się jedynie w kwasie fluorowodorowym.
Opis:
Kryształ Górski to bezbarwny, przezroczysty Kwarc (dwutlenek krzemu), stanowiący powszechny składnik wielu skał na Ziemi. W zależności od domieszek różnych pierwiastków wbudowanych w jego strukturę tworzy liczne odmiany barwne - Ametyst, Cytryn, Kwarc Różowy, Niebieski czy Dymny i inne. Biała, nieprzezroczysta odmiana kwarcu nosi nazwę Kwarcu Mlecznego. W strukturze Kwarcu Mlecznego znajdziemy ogromną ilość wrostków cieczy z pęcherzykami gazu lub wrostków minerałów ilastych (np. Kaolinitu). Niekiedy Kryształ Górski zawiera w swojej strukturze libelle - pęcherzyki z gazem lub płynem, dla których wypełnieniem bywa kwas węglowy lub roztwór soli. Kryształ Górski wygląda wtedy tak, jakby był wypełniony kroplami wody. Inny efekt szczególnie ceniony w jubilerstwie to występujące w Krysztale wrostki rutylu (Kwarc Rutynizowany). Cały szereg innych minerałów, stanowiących wypełnienia Kwarcu może powodować także efekt tęczowej poświaty Kryształu. Kryształ Górski w dotyku jest zawsze chłodny - dzieje się tak dlatego, że cechuje go bardzo dobre przewodnictwo cieplne oraz duża pojemność cieplna, co powoduje odczuwalne zimno w dotyku.
Nazwa Kryształu Górskiego pochodzi od greckiego słowa „krystallos” czyli „lód”. Powszechna nazwa „kryształ” przez wiele stuleci była zarezerwowana tylko dla Kryształu Górskiego.
Właściwości:
Kryształ Górski jest kamieniem o najsilniejszym działaniu oczyszczającym - zarówno ciało, umysł, jak i pomieszczenia. Przez tę właściwość zwany jest „królem kryształów”, lub „neutralizatorem”. Kryształ Górski to także swoisty „wzmacniacz energetyczny” działający jak akumulator. Umożliwia realizację planów zwiększając naszą zdolność wprowadzania ich w życie. Umożliwia osobisty rozwój poprzez transformację negatywnej energii w pozytywną (zarówno tej zewnętrznej - w pomieszczeniach, jak i tej pochodzącej od innych ludzi). Umysł oczyszczony z negatywnych myśli może efektywnie pracować nad pozytywnymi zmianami wewnętrznymi oraz tymi, które chce przeprowadzić w swoim otoczeniu. Pojawia się w nas obiektywizm odbioru wydarzeń oraz gotowe rozwiązania dla problemów nas dotykających. Powiększa się zdolność koncentracji, rodzi optymizm i wiara we własne możliwości. Życie nabiera sensu, gdyż posiadamy samoświadomość tego, co dzieje się w nas i wokół nas. Dzięki oczyszczającej energii Kryształu Górskiego możemy żyć w zgodzie z sobą, innymi ludźmi i naturą.
Kryształ Górski wg medycyny niekonwencjonalnej:
• Kamień „neutralizator” - zobojętnia szkodliwe promieniowanie, wspomaga leczenie guzów nowotworowych i ciężkich przeziębień.
• Łagodzi objawy bolesnego miesiączkowania.
• Dobrze wpływa na cerę oczyszczając ją z toksyn.
• Stymuluje funkcjonowanie mózgu i pomaga w przepływie energii wewnątrz organizmu.
• Działa zbawiennie na organy wewnętrzne, szczególnie nerki i organy płciowe.
• Wspomaga pracę nadnerczy oraz pobudza płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Dla Kogo:
Perfekcjonista, Altruista, Wykonawca, Romantyk, Obserwator, Strażnik Wartości , Epikurejczyk, Szef, Mediator