Kyanit

Grupa: kamień szlachetny z gromady glinokrzemianów
Barwa: niebieska, granatowa, bardzo rzadko: biała, szarawa, zielonkawa, żółtawa
Wzór chemiczny: Al2SiO5 (krzemian glinu)
Połysk: szklisty, perłowy
Układ krystalograficzny: trójskośny, tworzy długie słupkowe kryształy z podłużnym prążkowaniem
Twardość w skali Mohsa: 4,0-4,5 (zgodnie z wydłużeniem kryształów), 6-7 (prostopadle do wydłużenia)
Gęstość: 3,53-3,56 g/cm³
Łupliwość: doskonała lub dobra
Przełam: nierówny
Pochodzenie: pegmatyty, skały metamorficzne
Występowanie: Indie, Birma, USA (Płn. Karolina), Grenlandia, Australia, Brazylia, Kenia, Tanzania, Namibia, Rosja, Szwajcaria, Austria, Francja, Polska.
Pielęgnacja i środki ostrożności: Kyanit należy czyścić pod bieżącą wodą, następnie wystawić tylko na kilka minut na działanie promieni słonecznych, by odzyskał swoją energię. Jest wrażliwy na zmiany temperatury, szczególnie na temperatury wysokie. Uwaga! Kyanit jest bardzo kruchy i miękki, należy obchodzić się z nim ostrożnie.

Opis:

Kyanit to polimorficzny (wielopostaciowy) minerał, który pod względem chemicznym jest krzemianem glinu. Jego polimorfizm przejawia się występowaniem różnych form krystalicznych w tym samym minerale, co najbardziej widoczne jest w jego niejednakowej twardości w różnych kierunkach jego ścian - wzdłuż (niższa twardość) i w poprzek (wyższa twardość).  
Krzemian glinu tworzy w naturze oprócz Kyanitu jeszcze dwie odmiany polimorficzne: Silimanit i Andaluzyt. Ze względu na swoją rożną twardość i znaczną łupliwość jest to kamień bardzo trudny do szlifowania. Wykazuje także zjawisko pleochroizmu czyli zmiany barwy w zależności od polaryzacji przechodzącego przez niego światła.
W Polsce bardziej popularną nazwą tego kamienia jest Cyjanit, dawniej określano go mianem Dysten. Słowo „Kyanit” pochodzi od greckiego słowa „kyanos” oznaczającego kolor „niebieski”. Natomiast nazwa „Dysten” pochodzi od greckiego „dis” czyli „podwójnie” oraz „sthenos” oznaczające „siłę, moc” i nawiązuje do zmiennej twardości tego minerału.
W naturze Kyanit występuje w wielu odcieniach barwy niebieskiej - od jasnoniebieskiej po granatową. Znajdowane są także okazy białe, szare lub zielone.

Właściwości:

Kyanit jest „kamieniem dyplomacji”. Doskonały dla osób, które w życiu zawodowym zajmują się negocjacjami warunków współpracy, prezentacjami projektów, spotkaniami z wysoko postawionymi przedstawicielami różnych instytucji i wszelkimi sytuacjami, w których zasadniczo liczą się: szeroka wiedza, elokwencja, siła perswazji oraz umiejętność oczarowania „słuchaczy” swoją osobą czy oryginalnym pomysłem na projekt. Najważniejsze w dyplomacji są jasno określone zasady i czyste relacje. Nikt nie może dominować, wywyższać się czy poniżać drugiej strony. Wszyscy są równorzędnymi partnerami. Dyplomacja przydaje się nam także w życiu codziennym - będąc osobą „dyplomatyczną” łatwiej jest nam załatwiać codzienne sprawy w sklepach, urzędach czy z przedstawicielami obsługi klienta różnych firm.
Kyanit to kamień, który rozwija w nas umiejętność widzenia i rozumienia zdarzeń takimi, jakie w rzeczywistości są, bez wyolbrzymiania lub pomniejszania ich wagi albo ich błędnych interpretacji (co jest dość częstą praktyką stosowaną przez ludzi w sytuacji braku poczucia bezpieczeństwa). Inteligentna intuicja oraz realistyczna wyobraźnia to dwie cechy, które mogą być niezwykle pomocne przy działaniach o wysokim stopniu ryzyka i mających duże znaczenie dla przyszłości przedsięwzięcia.

Kyanit wg medycyny niekonwencjonalnej:


•    Regeneruje system nerwowy, stymuluje pracę mózgu.
•    Ułatwia koncentrację, rozumienie i zapamiętanie nowego materiału do nauki
•    Regeneruje zmęczony umysł, usuwa zmęczenie.
•    Reguluje pracę tarczycy, wspiera leczenie stanów zapalnych, reguluje ciśnienie.
•    Stosowany w przypadkach zaburzeń nerwowych, przy epilepsji, autyzmie, po wstrząśnieniach mózgu, udarze lub zapaleniu opon mózgowych.
•    Pomaga w zwalczaniu bólów głowy, alergii, astmy.

Dla Kogo:

Altruista, Obserwator, Strażnik Wartości
ZOBACZ BIŻUTERIĘ PASIÓN Z TYM KAMIENIEM

AKBAR BRANSOLETA

3500 PLN

MARVEL Bransoletka

750 PLN

DESIRE

850 PLN

AZUL ISLA BRANSOLETA

590 PLN

AZUL ISLA KOMPLET

1600 PLN

BLUE YAMINI

890 PLN

NILIMA

850 PLN

MAGIC NIGHT

490 PLN

DENIM CUBE

590 PLN

PEACOCK

990 PLN

BLEU CASCADE Kolczyki

1800 PLN