Grupa: kamień półszlachetny z gromady halogenków
Barwa: zielona, fioletowa, niebieska, turkusowa, żółta, różowa, brązowa, zielono-fioletowa, wielobarwny
Wzór chemiczny: CaF2 (fluorek wapnia)
Połysk: szklisty
Układ krystalograficzny: regularny, kryształy sześcienne oraz ośmiościenne
Twardość w skali Mohsa: 4
Gęstość: 3,1-3,2 g/cm³
Łupliwość: doskonała, czterokierunkowa
Przełam: muszlowy, łuskowy
Pochodzenie: pegmatyty, utwory hydrotermalne
Występowanie: Chiny, Mongolia, Pakistan, USA (Colorado, Kentucky, New Hampshire, Tennessee, New York, Illinois), Kanada, Meksyk, Peru, Argentyna, Kolumbia, Namibia, RPA, Rosja, Kazachstan, Tadżykistan, Anglia, Hiszpania, Niemcy, Czechy, Norwegia, Francja, Włochy, Szwajcaria, Rumunia, Polska.
Pielęgnacja i środki ostrożności: Fluoryt należy czyścić pod bieżącą wodą, następnie wystawić na kilka minut na działanie promieni słonecznych, by odzyskał swoją energię. Jest wrażliwy na zmiany temperatury. Uwaga! Fluoryt jest bardzo kruchy i miękki, należy obchodzić się z nim ostrożnie.
Opis:
Fluoryt t
o jeden z najpopularniejszych minerałów na Ziemi występujący w dużej gamie odmian kolorystycznych. Pod względem chemicznym jest fluorkiem wapnia. Jego kryształy pod wpływem promieni nadfioletowych wykazują dużą zdolność do fluorescencji czyli świecenia w intensywnie niebieskim kolorze. Dwie najbardziej powszechne barwy fluorytu to zielona i fioletowa, ich połączenie daje kolor turkusowy przypominający barwę tropikalnych mórz. Inne barwy, w których spotykany jest Fluoryt to żółta, różowa, czerwona i niebieska. Wszystkie mają szklisty połysk, przezroczysty lub lekko przeświecający.
Fluoryt jest źródłem fluoru używanego min. do produkcji teflonu, fluorowania wody pitnej czy produkcji past do zębów z fluorkiem sodu.
Nazwa Fluorytu pochodzi od łacińskigo słowa „fleure” czyli „płynąć” nawiązując do wykorzystywania go w produkcji topnika stosowanego do otrzymywania metalicznego glinu. Od jego nazwy pochodzi słowo „fluorescencja” - oznaczające jeden z rodzajów luminescencji czyli zjawisko emitowania światła przez wzbudzony atom lub cząsteczkę.
Właściwości:
Fluoryt nazwany jest "Kamieniem Geniuszy". Wykazuje właściwości wytwarzania energii z wody generując procesy przemiany materii i oczyszczania organizmu z toksyn. Oddziałuje w ten sposób przede wszystkim na komórki mózgu i procesy myślowe. Skutecznie oczyszcza przeciążony system nerwowy, podwyższa zdolność przyswajania nowych informacji, pogłębia koncentrację i analizę przyczynowo-skutkową faktów. Pomaga w rozumieniu rzeczy, które do końca nie są możliwe do udowodnienia empirycznie. Rozbudza zatem intuicję i „przeczucia”, za którymi warto podążać. W ten sposób Fluoryt sprzyja głębokiemu uwolnieniu umysłu od zbędnych myśli i pozwala na odpoczynek od nieustannej pracy, którą wykonuje nasz mózg w postaci kontrolowania wszystkiego dookoła. Momenty, w których umysł jest głęboko odprężony sprzyjają swobodnej pracy ośrodka uczuć, który wspiera pragmatyzm umysłu dodając do niego pierwiastek inteligencji emocjonalnej. Ułatwia to głębszy wgląd w wydarzenia, łatwiejsze pokonywanie trudności dnia codziennego, podejmowanie decyzji zgodnych z naszymi wewnętrznymi przekonaniami i jednocześnie takich, które nie ranią innych osób.
Fluoryt wg medycyny niekonwencjonalnej:
• Chroni przed chorobami zęby, układ kostny i kręgosłup.
• Korzystnie wpływa na stan zdrowia ludzi z artretyzmem i reumatyzmem.
• Bywa wykorzystywany do leczenia nowotworów wątroby i płuc.
• Poprawia fizyczną kondycję, wzmacnia organizm i jego układ nerwowy.
• Usprawnia pracę mózgu, niweluje skutki przeciążenia systemu nerwowego, stresu i przepracowania.
Dla Kogo:
Altruista, Wykonawca, Romantyk, Obserwator, Epikurejczyk, Szef