Fluoryt

Grupa: kamień półszlachetny z gromady halogenków
Barwa: zielona, fioletowa, niebieska, turkusowa, żółta, różowa, brązowa, zielono-fioletowa, wielobarwny
Wzór chemiczny: CaF2 (fluorek wapnia)
Połysk: szklisty
Układ krystalograficzny: regularny, kryształy sześcienne oraz ośmiościenne
Twardość w skali Mohsa: 4
Gęstość: 3,1-3,2 g/cm³
Łupliwość: doskonała, czterokierunkowa
Przełam: muszlowy, łuskowy
Pochodzenie: pegmatyty, utwory hydrotermalne
Występowanie: Chiny, Mongolia, Pakistan, USA (Colorado, Kentucky, New Hampshire, Tennessee, New York, Illinois), Kanada, Meksyk, Peru, Argentyna, Kolumbia, Namibia, RPA, Rosja, Kazachstan, Tadżykistan, Anglia, Hiszpania, Niemcy, Czechy, Norwegia, Francja, Włochy, Szwajcaria, Rumunia, Polska.
Pielęgnacja i środki ostrożności: Fluoryt należy czyścić pod bieżącą wodą, następnie wystawić na kilka minut na działanie promieni słonecznych, by odzyskał swoją energię. Jest wrażliwy na zmiany temperatury. Uwaga! Fluoryt jest bardzo kruchy i miękki, należy obchodzić się z nim ostrożnie.

Opis:

Fluoryt t o jeden z najpopularniejszych minerałów na Ziemi występujący w dużej gamie odmian kolorystycznych. Pod względem chemicznym jest fluorkiem wapnia. Jego kryształy pod wpływem promieni nadfioletowych wykazują dużą zdolność do fluorescencji czyli świecenia w intensywnie niebieskim kolorze. Dwie najbardziej powszechne barwy fluorytu to zielona i fioletowa, ich połączenie daje kolor turkusowy przypominający barwę tropikalnych mórz. Inne barwy, w których spotykany jest Fluoryt to żółta, różowa, czerwona i niebieska. Wszystkie mają szklisty połysk, przezroczysty lub lekko przeświecający.
Fluoryt jest źródłem fluoru używanego min. do produkcji teflonu, fluorowania wody pitnej czy produkcji past do zębów z fluorkiem sodu.
Nazwa Fluorytu pochodzi od łacińskigo słowa „fleure” czyli „płynąć” nawiązując do wykorzystywania go w produkcji topnika stosowanego do otrzymywania metalicznego glinu. Od jego nazwy pochodzi słowo „fluorescencja” - oznaczające jeden z rodzajów luminescencji czyli zjawisko emitowania światła przez wzbudzony atom lub cząsteczkę.

Właściwości:

Fluoryt nazwany jest "Kamieniem Geniuszy". Wykazuje właściwości wytwarzania energii z wody generując procesy przemiany materii i oczyszczania organizmu z toksyn. Oddziałuje w ten sposób przede wszystkim na komórki mózgu i procesy myślowe. Skutecznie oczyszcza przeciążony system nerwowy, podwyższa zdolność przyswajania nowych informacji, pogłębia koncentrację i analizę przyczynowo-skutkową faktów. Pomaga w rozumieniu rzeczy, które do końca nie są możliwe do udowodnienia empirycznie. Rozbudza zatem intuicję i „przeczucia”, za którymi warto podążać. W ten sposób Fluoryt sprzyja głębokiemu uwolnieniu umysłu od zbędnych myśli i pozwala na odpoczynek od nieustannej pracy, którą wykonuje nasz mózg w postaci kontrolowania wszystkiego dookoła. Momenty, w których umysł jest głęboko odprężony sprzyjają swobodnej pracy ośrodka uczuć, który wspiera pragmatyzm umysłu dodając do niego pierwiastek inteligencji emocjonalnej. Ułatwia to głębszy wgląd w wydarzenia, łatwiejsze pokonywanie trudności dnia codziennego, podejmowanie decyzji zgodnych z naszymi wewnętrznymi przekonaniami i jednocześnie takich, które nie ranią innych osób.

Fluoryt wg medycyny niekonwencjonalnej:

•    Chroni przed chorobami zęby, układ kostny i kręgosłup.
•    Korzystnie wpływa na stan zdrowia ludzi z artretyzmem i reumatyzmem.
•    Bywa wykorzystywany do leczenia nowotworów wątroby i płuc.
•    Poprawia fizyczną kondycję, wzmacnia organizm i jego układ nerwowy.
•    Usprawnia pracę mózgu, niweluje skutki przeciążenia systemu nerwowego, stresu i przepracowania.

Dla Kogo:

Altruista, Wykonawca, Romantyk, Obserwator, Epikurejczyk, Szef
ZOBACZ BIŻUTERIĘ PASIÓN Z TYM KAMIENIEM

PARADISE BIRD

690 PLN

DRAGONFLY

850 PLN

CHARM

350 PLN

WONDER

890 PLN

SERENITY

750 PLN

NEO

950 PLN

FRUIT POWER

410 PLN

SECRET GARDEN

480 PLN

WILD ORCHID

460 PLN

HAWAIIAN DREAM

490 PLN

PURPLE LAGOON

550 PLN

OCEAN WAVE

430 PLN

PEACOCK

990 PLN

SOLAR ECLIPSE

950 PLN