Chalcedon

Grupa: kamień szlachetny z grupy Kwarcu
Barwa: bezbarwny lub różnokolorowe zabarwienia (jasnoniebieskie, szare, sinoniebieskie, białoszare, mlecznoniebieskie, mlecznozielone); mętny lub przeświecający
Wzór chemiczny: SiO2 (dwutlenek krzemu)
Połysk: szklisty, matowy, jedwabisty
Układ krystalograficzny: trygonalny, włókniste skupienia stalaktytowe, groniaste
Twardość w skali Mohsa: 6,5 - 7,0
Gęstość: 2,55-2,70 g/cm³
Łupliwość: brak
Przełam: nierówny, muszlowy
Pochodzenie: skały wulkaniczne, osady gorących źródeł, strefa wietrzenia, skały osadowe
Występowanie: Indie, Arabia Saudyjska, Jemen, Tajwan, Irak, USA (Floryda, Kalifornia, Oregon, Arizona, Kolorado, Idaho), Kanada, Meksyk, Brazylia, Urugwaj, Nowa Zelandia, Australia, Wyspy Owcze, Namibia, RPA, Botswana, Maroko, Libia, Egipt, Etiopia, Madagaskar, Rosja, Kazachstan, Armenia, Islandia, Czechy, Niemcy, Austria, Słowacja, Włochy, Bułgaria, Rumunia, Polska.
Pielęgnacja i środki ostrożności: Chalcedon należy czyścic pod bieżącą wodą, następnie wystawić na kilka minut na działanie promieni słonecznych, aby odzyskał swoją energię.

Opis:

Nazwa Chalcedon stosowana jest dwojako: zarówno do określenia całej grupy kwarców mikrokrystalicznych (np. Agat, Chalcedon właściwy, Chryzopraz, Jaspis, Karneol, Krzemień, Onyks), jak i do jego niebieskobiałoszarej, bardzo popularnej odmiany, czyli Chalcedonu właściwego. Chalcedon właściwy w stanie naturalnym jest matowy i ma woskowy połysk. Składa się z mikroskopijnych równoległych włókienek. Jest porowatym minerałem, stąd bardzo łatwo daje się barwić. Na rynku dostępne są Chalcedony w kilkudziesięciu barwach, oczywiście wszystkie sztucznie zabarwione przez człowieka. Jedyny wyjątek to Chalcedon Chromowy pochodzący z Zimbabwe, którego naturalne zielone zabarwienie spowodowane jest domieszkami chromu.
W polerowanych okazach Chalcedonu występuje słaby efekt opalescencji. Obok koloru niebieskiego, mlecznego i szarego pojawiają się kolory fioletu bądź różu.
Chalcedon już w Starożytności wykorzystywany był do rzeźbienia najróżniejszych figurek, biżuterii, pieczęci, portretów i amuletów. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od starożytnego miasta Chalcedon położonego nad Zatoką Bosfor w Azji Mniejszej.

Właściwości:

Energia Chalcedonu umożliwia równowagę między naszym umysłem (myśli i intencje) a ciałem (mowa, zachowanie, zdrowie). Szczególnie zalecany jest osobom nieśmiałym, nadmiernie skromnym, mającym trudności z siłą przebicia, łatwo ulegającym wpływom oraz wrażliwym na krytykę innych. Często są to osoby wybitnie uzdolnione i inteligentne, które mają problemy z wybiciem się wśród tłumu z obawy przed oceną ich błędów czy niedoskonałości. Takie osoby potrzebują wewnętrznej transformacji i zmiany własnych „słabości” w silne cechy charakteru; stanu melancholii - w momenty twórczej kreatywności, skromności - w tajemniczą i przyciągającą subtelność; wrażliwości - w dobroczynne niesienie pomocy innym; lęku przed publicznym wypowiedzeniem swojej opinii - w trafną i obiektywną ocenę każdej sytuacji (gdyż to do tej pory robiły tylko w myślach). Takim osobom wystarczy odrobina wiary w siebie, silna motywacja wewnętrzna i umiejętność zadbania o własne potrzeby w pierwszej kolejności. Reszta - asertywność, łatwość nawiązywania kontaktów z innymi i sukces przedsięwzięć - będą naturalną konsekwencją tej transformacji.
Chalcedon ma także właściwości harmonizujące otoczenie - zapewnia równowagę i porządek zarówno w umyśle jak i pracy - systematyzując ją. Może także pomóc w skutecznej nauce języków obcych. Umożliwia pozytywne rozwiązanie spraw sądowych i innych związanych z prawem i sprawiedliwością.

Chalcedon wg medycyny niekonwencjonalnej:

•    Łagodzi bóle gardła, migdałków, uszu, oskrzeli, objawy astmy i dolegliwości górnych dróg oddechowych.
•    Pomocny w zaburzeniach czynności gruczołu tarczycy i układu limfatycznego.
•    Przynosi ulgę w bólach szyi, karku i ramion.
•    Chroni przed infekcjami i wszelkimi innymi rodzajami zapaleń.
•    Przynosi ulgę w problemach z woreczkiem żółciowym, śledzioną i układem krążenia.
•    Wspomaga leczenie depresji i negatywnych skutków klimakterium.

Dla Kogo:

Perfekcjonista, Obserwator, Szef
ZOBACZ BIŻUTERIĘ PASIÓN Z TYM KAMIENIEM

NILANDHOO

NEW
650 PLN

WINTER WIND

NEW
240 PLN

SIREN

NEW
290 PLN

FULHADHOO

NEW
550 PLN

CATALINA

NEW
550 PLN

SWAN

590 PLN

FROZEN

590 PLN

PARADISE ISLAND

550 PLN

SALONI ISLAND

390 PLN

PARADISE ISLAND

750 PLN

ABYSS Bransoletka

360 PLN

ENIGMA Bransoletka

450 PLN

NINFEA PICCIONE

790 PLN

NINFEA PICCIONE

380 PLN

NINFEA PICCIONE

850 PLN

NINFEA PICCIONE

690 PLN

SERENITY

550 PLN

NINFEA

790 PLN

HAVASU FALLS

650 PLN