Piryt

Grupa: kamień szlachetny z grupy siarczków
Barwa: mosiężnożółta, mosiężna, złota, jasnożółta; nieprzezroczysty
Wzór chemiczny: FeS2 (siarczek żelaza)
Połysk: metaliczny
Układ krystalograficzny: regularny; postacie sześcianów, ośmiościanów i dwunastościanów pentagonalnych
Twardość w skali Mohsa: 6,0-6,5; kruchy
Gęstość: 5,0-5,2 g/cm³
Łupliwość: niewyraźna
Przełam: muszlowy, nierówny
Pochodzenie: skały magmowe i metamorficzne, utwory hydrotermalne, skały osadowe
Występowanie: Indie, Japonia, USA (Tennessee, Kolorado, Utah, Pensylwania), Boliwia, Peru, Meksyk, Kanada, Australia, Uganda, Kazachstan, Uzbekistan, Uganda, Rosja, Szwecja, Norwegia, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Włochy (Wyspa Elba).
Pielęgnacja i środki ostrożności: Piryt ulega szybkiemu powierzchniowemu wietrzeniu -  pod wpływem tlenu i wilgoci utlenia się do tlenków, wodorotlenków żelaza lub siarczanów (zjawisko korozji). Czasami wręcz małe dotknięcie palcem tego kamienia może skutkować pojawieniem rdzy na jego powierzchni, gdyż nasze dłonie naturalnie są wilgotne, a skóra ma kwaśny odczyn. Może się zdarzyć też tak, iż podczas długotrwałego kontaktu z ciałem, pod wpływem potu i tlenu Piryt wydzieli kwas siarkowy i jony żelaza Fe+2, co może spowodować podrażnienie skóry lub reakcje alergiczne. Należy go zatem przechowywać w suchym i zacienionym miejscu oraz unikać kontaktu z wilgotną skórą. Uwaga! Piryt jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury.

Opis:

Piryt jest bardzo popularnym kamieniem należącym do gromady siarczków. Pod względem budowy chemicznej jest to siarczek żelaza. Ze względu na swoją złotometaliczną barwę i mylenie go z prawdziwym złotem dawniej nazywany był „złotem głupców” lub „kocim złotem”. Bywa także mylony z Markasytem, którego skład chemiczny jest taki sam, jednak struktura zupełnie inna. Piryt krystalizuje się w układzie regularnym tworząc postacie sześcianów, ośmiościanów i dwunastościanów pentagonalnych, a Markasyt krystalizuje się w układzie rombowym, jest mniej trwały i łatwiej od Pirytu ulega działaniu tlenu i wilgoci.
Nazwa Pirytu pochodzi od greckiego słowa „pyr” oznaczającego „ogień” lub „pyrites” czyli iskrzący. Jest to bowiem minerał, który iskrzy się po uderzeniu o stal.

Właściwości:

Piryt jest „kamieniem niezależności”, samodzielności i odpowiedzialności. Pod wpływem działania jego energii z łatwością bierzemy sprawy we własne ręce nie czekając na pomoc, która wcale nie musi nadejść ze strony innych ludzi. Równoważy w nas dwa pierwiastki - żeński i męski (Yin i Yang wg taoizmu - chińskiego systemu filozoficznego) czyli męską, ekstrawertyczną energię skierowaną na zewnętrzne działanie, z żeńską energią introwertyczną, ukierunkowaną na wewnętrzną refleksję. Gdy któregoś z tych aspektów ludzkiej natury mamy w nadmiarze - energia Pirytu wyrównuje je. Energia Pirytu rozbudza apetyt na realizację planów oraz daje energię konieczną do wdrożenia ich w życie. Z łatwością analizujemy poziom ich trudności - co na bieżąco ułatwia kontrolę wszystkich naszych inwestycji i wysiłków. Czujemy, iż nasze działania są tak samo twórcze, jak i praktyczne. Intuicja staje się motorem napędowym efektywnych działań w twardych obszarach naszego życia  - finansach, negocjacjach, zarządzaniu czy przewodzeniu skomplikowanym projektom. Balans między tym, co niematerialne a materialne zwiększa siłę naszej woli, buduje pozytywną ambicję, upór w dążeniu do celu i motywację do jeszcze większego zaangażowania w zadania, które wcześniej uważaliśmy za nierealne do przeprowadzenia.
Piryt stymuluje kreatywność u ludzi zajmujących się dziedzinami artystycznymi - rzeźbą, architekturą, malarstwem, grafiką ale także nauką. Jest doskonały dla studentów, ponieważ zwiększa koncentrację, poprawia pamięć, ułatwia analizę i logiczne myślenie.

Piryt wg medycyny niekonwencjonalnej:

•    Wzmacnia system odpornościowy.
•    Pomaga przy problemach z zajściem w ciążę a także w zwiększeniu potencji.
•    Oczyszcza organizm, w szczególności nerki i wątrobę.
•    Podnosi ogólną wydolność organizmu i jego witalność.
•    Łagodzi stany lękowe, uczucie niepokoju, tłumi agresję, bezsilność, pesymizm.
•    Korzystnie wpływa na system trawienny i wegetatywny system nerwowy.
•    Pomaga niwelować choroby oczu, skurcze i tiki nerwowe, zawroty głowy i zaburzenia snu.
•    Obniża wysoki poziom cholesterolu we krwi, łagodzi objawy cukrzycy, zapalenie wątroby i pęcherza żółciowego.

Dla Kogo:

Perfekcjonista, Altruista, Wykonawca, Romantyk, Strażnik Wartości , Epikurejczyk, Mediator
ZOBACZ BIŻUTERIĘ PASIÓN Z TYM KAMIENIEM

ENCHANT

290 PLN

SANSITA

890 PLN

GOLDEN FOREST

1800 PLN