Grupa: kamień szlachetny z gromady tlenków
Barwa: Czerwona (Spinel balas), czarna i ciemnozielona (Hercynit), żółta (Rubicell), brązowa lub prawie czarna (Picotyt), niebieska (Gahnospinel), niebieska, fioletowa, żółta lub ciemnozielona (Gahnit), ciemnozielona, brunatna i prawie czarna (Pleonat); przezroczysty lub nieprzezroczysty
Wzór chemiczny: MgAl2O4 - tlenek magnezu i glinu (glinian magnezowy)
Połysk: silny szklisty
Układ krystalograficzny: regularny, pokrój izometryczny, kształt ośmioboku lub dwunastoboku
Twardość w skali Mohsa: 8; kruchy
Gęstość: 3,58-4,06 g/cm³
Łupliwość: niewyraźna
Pochodzenie: skały kontaktowo-metamorficzne, utwory okruchowe
Występowanie: Birma, Sri Lanka, Afganistan, Pakistan, Tadżykistan, Tajlandia, Laos, Tanzania, Brazylia, Madagaskar, Australia, USA (Nowy Jork, New Jersey, Virginia, Płn. Karolina), Nepal, Norwegia, Finlandia, Niemcy, Włochy.
Pielęgnacja i środki ostrożności: Spinele należy myć pod bieżącą wodą, następnie naładować w świetle słonecznym, aby odzyskały swoją energię. Należy je chronić przed wysokimi temperaturami, gdyż mogą stracić barwę.
Opis:
Spinel właściwy to rzadki kamień szlachetny zaliczany do gromady tlenków. W mineralogii pod pojęciem Spinelu kryje się cała grupa minerałów (Gahnit, Gahnospinel, Hercynit, Picotyt, Pleonast, Rubicell, Spinel balas). Pod względem chemicznym jest to tlenek magnezu oraz glinu, który swoje zabarwienie czerwone, brunatne, fioletowe lub czarne uzyskuje dzięki domieszkom żelaza, chromu, wanadu lub kobaltu. Najczęstszą jest barwa szkarłatnomalinowa, do złudzenia przypominająca Rubin. W Spinelu możemy niekiedy zaobserwować żółtozieloną, czerwoną lub pomarańczową luminescencję, a niekiedy asteryzm (smugi światła powodujące świetlisty efekt gwiazdy) lub efekt kocie
go oka.
Przez setki lat Spinele były uważane za Rubiny, gdyż na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia. Dodatkowo Spinele występują razem z Rubinami i Szafirami w złożach aluwialnych. Za samodzielny minerał Spinel uznano dopiero 150 lat temu.
Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego, ostrokrawędzistego kształtu kryształów przypominającego strzałę lub kolec. Po łacinie słowo "spina" oznacza właśnie „strzałę” lub „cierń”, z greckiego „spinther” oznacza „iskrę”.
Właściwości:
Spinel jest kamieniem, który podwyższa poziom energii życiowej, aktywności fizycznej i ogólnej wydajności organizmu. Dzięki większej witalności możemy łatwiej stawiać czoła wyzwaniom osobistym i zawodowym, problemom czy chorobom. Stres i codzienne trudności, na które jesteśmy narażeni, jeśli są długotrwałe lub zdarzają się regularnie obniżają naszą odporność i energię, osłabiają interakcje, zwalniają reakcję na to, co dzieje się w otoczeniu.
Spinel przyczynia się także do zachowania naszej wewnętrznej spójności przy odgrywaniu wielu ról społecznych w ciągu dnia i do życia zgodnego z naszym wewnętrznym „ja” w każdej sytuacji. Ile razy w życiu zdarzyło Ci się zrobić bądź powiedzieć coś, z czym zupełnie się nie identyfikujesz? Zrobiłeś to wbrew swoim osobistym przekonaniom po to, by uzyskać jakiś zewnętrzny cel - czyjąś aprobatę, uznanie lub po prostu ze strachu przed konsekwencjami ujawnienia Twojej prawdziwej opinii.
Tymczasem asertywność i przekonujące wyrażanie własnego zdania mogą uczynić nam niewiarygodnie dużo pożytku - zaczynamy siebie cenić i szanować, a w konsekwencji inni to odwzajemniają - też nas szanują i doceniają. Gdy wierzymy w siebie - inni ludzie również w nas wierzą. Jest to twórcze podejście umożliwiające nasz rozwój i kierowanie własnym życiem bez jakiegokolwiek narzucania nam cudzej woli.
Spinel wg medycyny niekonwencjonalnej:
• Korzystnie wpływa na aktywność seksualną i zaburzenia czynności układu rozrodczego.
• Chroni przed chorobami serca i usprawnia krążenie krwi.
• Wspomaga leczenie dolegliwości związanych z jelitem grubym, prostatą, zapaleniem stawów.
• Jest pomocny w leczeniu nowotworów, białaczki, a także alergii, astmy, artretyzmu, bólu pleców.
• Łagodzi schorzenia nerek i pęcherza moczowego.
• Pozytywnie wpływa na zdrowy wzrost włosów i paznokci oraz promienny wygląd skóry.
• Wspomaga leczenie chronicznego marznięcia i zaburzeń gospodarki termicznej.
Dla Kogo:
Perfekcjonista, Wykonawca, Szef, Mediator