Grupa: kamień szlachetny z rodziny Kwarcu
Barwa: wszystkie odcienie barwy niebieskiej - od intensywnej po bladoniebieską
Wzór chemiczny: SiO2 (dwutlenek krzemu)
Połysk: szklisty
Układ krystalograficzny: trygonalny, sześcioboczne słupki
Twardość w skali Mohsa: 7; kruchy
Gęstość: 2,65 g/cm³
Łupliwość: brak
Przełam: muszlowy
Inkluzje: Często w Kwarcach występują inkluzje w postaci igieł rutylu (Kwarc Rutylowany).
Pochodzenie: pegmatyty, skały magmowe
Występowanie: Madagaskar (stąd pochodzą najlepszej jakości kwarce), Sri Lanka, Kenia, Mozambik, Namibia, Brazylia, USA (Maine, Kolorado, Kalifornia, Płd. Dakota, Nowy Jork, Georgia), Rosja, Kazachstan, Indie, Japonia, Czechy, Niemcy, Szwajcaria, Finlandia, Polska.
Pielęgnacja i środki ostrożności: Kwarc Niebieski należy myć pod bieżącą wodą. Wskazana jest ochrona przed długotrwałą ekspozycją światła słonecznego i wysoką temperaturą.
Opis:
Kwarc niebieski w zależności od odcienia swojej barwy nazywany jest także Kwarcem Azurytowym, Szafirowym lub Lazurowym. Jego kolor
wywołany jest obecnością bezładnie ułożonych wyrostków krokidolitu, magnetytu, rutylu, turmalinu, sodalitu albo przez inkluzje gazowe i ciekłe. Oszlifowany kamień często wykazuje zjawisko asteryzmu (zjawisko optyczne powodujące powstanie smug światła w kształcie gwiazdy) lub opalizacji w postaci różowego blasku. Opalizacja może powstawać naturalnie lub w procesie obróbki termicznej, w czasie której kamień zostaje podgrzany do bardzo wysokiej temperatury kilkuset stopni Celsjusza i napylany jonowo w próżni cienką warstwą tlenku metalu (przeważnie tlenku złota). W efekcie na jego powierzchni powstaje niezwykła tęcza kolorów różowego, amarantowego, złotego lub srebrnego. Taki Kwarc nazywany jest wówczas Kwarcem Mistycznym.
Niektóre kamienie kwarcu posiadają igiełkowe wrostki złocistego rutylu, który jest pod względem chemicznym tlenkiem tytanu. Taki kwarc nazywany jest Kwarcem Rutylowym.
Sama nazwa „Kwarc” pochodzi z trzech języków: starogermańskiego słowa „kwarr” („quarz”) używanego przez niemieckich górników dla określenia tego kamienia i oznaczającego „zgrzyt”, słowiańskiego słowa „kwadry” czyli „twardy” lub/i greckiego „krystallos” oznaczającego „lód”.
Właściwości:
Barwa niebieska tej odmiany Kwarcu wytwarza intensywnie uspokajającą energię pozwalającą na pozbycie się napięcia stresującego dnia lub ostatnich męczących wydarzeń. Ułatwia zmianę perspektywy, daje umiejętność spojrzenia na siebie i wydarzenia wokół nas z innego, niedostrzeganego dotąd aspektu. Pomaga stać się świadkiem bieżących wydarzeń, co jest niezwykle przydatne dla obiektywnego, pozbawionego emocji spojrzenia na bieżące sprawy i skierowania je na właściwy tor biegu wydarzeń. Jeśli sytuacja wymaga pomocy - nie będziemy mieć problemu ze zwróceniem się o nią do innych (niektórym osobom przynosi to wielką trudność).
Kwarc Niebieski to doskonały kamień dla ludzi niezdecydowanych, mających problemy z podjęciem tej najlepszej decyzji i przez to odraczających ją daleko w czasie. Dzięki niemu będziemy mogli polepszyć komunikację z innymi, lepiej wyrażać myśli i uczucia oraz zwiększyć własną asertywność. To wszystko w konsekwencji wywoła większą samodyscyplinę, organizację i porządek zarówno w naszych myślach, jak i otoczeniu.
Kwarc Niebieski wg medycyny niekonwencjonalnej:
• Wspomaga leczenie zapalenia gardła, utraty głosu, astmy, zapalenia oskrzeli czy płuc.
• Pozytywnie wpływa na gruczoł tarczycy i przytarczycy.
• Łagodzi dolegliwości kręgosłupa szyjnego.
• Wspomaga układ limfatyczny.
• Łagodzi nadmierne pocenie się oraz objawy depresji.
Dla Kogo:
Perfekcjonista, Obserwator, Szef