Peridot

Grupa: kamień szlachetny z rodziny Oliwinów, należący do grupy krzemianów
Barwa: żółtozielona, oliwkowozielona, zielonoczarna, brązowozielona, czarnobrunatna; przezroczysty lub przeświecający
Wzór chemiczny: (Mg, Fe)2SiO4 (krzemian magnezu lub żelaza)
Połysk: szklisty, na przełomie tłusty
Układ krystalograficzny: rombowy
Twardość w skali Mohsa: 6,5-7,0; kruchy
Gęstość: 3,2-4,3 g/cm³
Łupliwość: wyraźna
Przełam: muszlowy, kruchy
Inkluzje: liczne, występują wrostki ilmenitu, magnetytu, chromitu i spineli chromowych
Pochodzenie: skały ultrazasadowe, pegmatyty
Występowanie: USA (Arizona 80% światowego wydobycia Perydotu, Hawaje, Nowy Meksyk), Brazylia, Meksyk, Egipt (wyspa Zabargad/Św. Jana na Morzu Czerwonym), Antarktyda (wyspa Rossa), Australia, RPA, Pakistan, Birma, Sri Lanka, Tanzania, Kenia, Zair, Somalia, Rosja, Norwegia, Grenlandia, Niemcy, Włochy, Polska.
Pielęgnacja i środki ostrożności: Peridot należy myć pod bieżącą wodą, następnie wystawić na działanie promieni słonecznych. Uwaga! Jest kruchy i wrażliwy chemicznie na działanie kwasów.

Opis:

Peridot to bardzo rzadka, szlachetna odmiana Oliwinu - minerału zbudowanego z krzemianu magnezu i żelaza. Czasami bywa nazywany Chryzolitem. Za jego intensywnie zielony kolor odpowiadają domieszki niewielkiej ilości chromu lub niklu. Co ciekawe - Peridot znaleziono w próbkach pyłu kosmicznego z sondy Stardust. Dawniej, ze względu na podobieństwo do Szmaragdu - nazywany był „szmaragdem ubogich”. Hawajczycy - skąd między innymi pochodzi Perydot - uważają, że te piękne zielone kamienie są łzami boga ognia - Pele. Najwyżej ceniona odmiana Perydotu Kaszmirskiego pochodzi z Pakistanu. Wielkość tych kamieni pozwala jubilerom na otrzymywanie ponad 100-karatowych klejnotów.
Nazwa Oliwin pochodzi od charakterystycznej złocistooliwkowej barwy. Pochodzenie nazwy Peridot związane jest albo z arabskim słowem „faridat” czyli „kamień szlachetny”, albo francuskim „peritot” tłumaczonym jako „nieczysty” (ze względu na jego liczne domieszki).

Właściwości:

Peridot jest kamieniem dodającym odwagi w realizacji ważnych dla nas planów i marzeń. Zaplanowane zgodne z naszym wewnętrznym „ja” działania są często trudne do realizacji ze względu na wiele czynników zewnętrznych. Jednakże wciąż możliwe do realizacji, gdy znajdziemy w sobie odwagę, by po nie sięgnąć. Odwaga i podejmowanie trudnych decyzji to nic innego jak otwarcie na ludzi i możliwości, które są wokół. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile pomocy możemy otrzymać od innych, gdy „otworzymy nasze serca”, a umysły oczyścimy ze schematów i zaprogramujemy na kreatywność.
Mówi się, że Peridot jest także kamieniem duchowej, zdrowotnej i finansowej obfitości. Możemy osiągnąć sukces osobisty i zawodowy, jeśli nie obawiamy się popłynąć z nurtem wydarzeń. Oprócz tego, że doświadczymy sukcesów (np. w związku partnerskim, w rodzinie, dobrej pracy, zdrowiu), to będziemy zdolni je utrzymać. Dla niektórych jest to bardziej trudne niż samo ich zdobycie.
Zielona barwa Peridotu wytwarza energię, która działa na ludzi jak soczysta, młoda trawa w maju. Czujemy się lekko, spontanicznie, spokojnie i szczęśliwie. Uświadamiamy sobie, że problemy wymagające rozwiązania NIE są nami - są na zewnątrz, nie dotykają nas i nie ranią. A ich rozwiązanie okazuje się za chwilę tak proste, że dziwimy się, dlaczego dawno temu na to nie wpadliśmy.

Perydot wg medycyny niekonwencjonalnej:

•    Pozytywnie wpływa na krążenie krwi i układ immunologiczny.
•    Neutralizuje toksyny, oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii odciążając przy tym nerki, wątrobę i trzustkę.
•    Reguluje przemianę materii.
•    Sprzyja regeneracji wątroby oraz pęcherzyka żółciowego.
•    Przeciwdziała zaparciom i dolegliwościom jelitowym.
•    Przyspiesza proces rekonwalescencji oraz ułatwia przyswajanie mikroelementów z pożywienia.

Dla Kogo:

Altruista, Wykonawca, Romantyk, Obserwator, Epikurejczyk, Szef
ZOBACZ BIŻUTERIĘ PASIÓN Z TYM KAMIENIEM

GREEN HOPE

NEW
250 PLN

VERDURE

690 PLN

AKBAR BRANSOLETA

3500 PLN

AKBAR Kolczyki

1200 PLN

TEARS OF SPRING

560 PLN

GREEN HOPE BRANSOLETA

790 PLN

GREEN HOPE KOMPLET

1100 PLN

VIOLE

690 PLN

SUMMER RHAPSODY

1100 PLN

SUMMER DELIGHT

1200 PLN

FORGET-ME-NOT

490 PLN

PHOTO STORY

550 PLN

MAGIC NIGHT

490 PLN

PEACOCK

990 PLN

HAPPINESS

1500 PLN

HAPPINESS

2500 PLN

Satelites

950 PLN

GREEN APPLE kolczyki

850 PLN

GREEN APPLE naszyjnik

990 PLN