Opal

Grupa: mineraloid z grupy krzemianów
Barwa: Biała lub bezbarwny (Hialit). W efekcie opalizacji możemy wyróżnić barwę dominującą, na której podstawie wyróżniamy kilka typów Opali: Opal Mleczny (Lechasos), Opal Niebieski, Opal Ognisty (Fiery, o dominującej czerwonej barwie), Opal Pawi (Peacock, połączenie barwy niebieskiej, zielonej i purpurowej), Opal Zielony, Opal Złoty (barwy żółta lub pomarańczowa), Opal Różowy (jeden z najdroższych), Opal Czarny (szlachetna odmiana o podstawowej barwie czarnej, brunatnej lub ciemnozielonej, z efektownym zjawiskiem ognia na ciemnym tle).
Wzór chemiczny: SiO2xnH2O (uwodniony dwutlenek krzemu)
Połysk: szklisty, perłowy, woskowy
Układ krystalograficzny: substancja bezpostaciowa, amorficzna
Twardość w skali Mohsa: 5,5-6,5; kruchy
Gęstość: 1,9-2,2 g/cm³
Łupliwość: brak
Przełam: muszlowy
Inkluzje: W jego strukturze często występują wrostki różnych minerałów (np. Opal Mszysty) oraz inkluzje gazowe i ciekłe.
Pochodzenie: skały wulkaniczne, strefy wietrzenia, skały osadowe
Występowanie: Australia (stąd pochodzi 80-90% światowego wydobycia Opali ), Indie, Mongolia, Indonezja, Irak, Syria, USA (Arizona, Nevada, Wyoming, Kolorado, Oregon, Washington), Meksyk, Argentyna, Brazylia, Ekwador, Peru, Rosja, Gruzja, Armenia, Egipt, Uganda, Zimbabwe, RPA, Japonia, Nowa Zelandia, Słowacja, Czechy, Węgry, Rumunia, Macedonia, Serbia, Polska, Irlandia, Francja, Bułgaria.
Pielęgnacja i środki ostrożności: Jeżeli biżuteria z Opalem zbyt długo przechowywana jest w suchym miejscu - kamień może zmatowieć. Z powrotem odzyska swój blask po przeniesieniu do wilgotnego pomieszczenia. Opale należy myć pod bieżącą wodą o tej samej temperaturze, w której kamień był przechowywany, z dodatkiem mydła. Następnie należy zawinąć go w wilgotną szmatkę na kilka godzin, po czym osuszyć i wystawić na działanie promieni słonecznych. Opal jest kruchy i wrażliwy chemicznie. Pod wpływem zmian temperatury oraz postępującego procesu dehydratacji - może popękać.

Opis:

Opal jest kamieniem zaliczanym do grupy mineraloidów. Mineraloidy w przeciwieństwie do minerałów nie mają struktury kryształu. W jego budowie strukturalnej znajdziemy dwutlenek krzemu z dodatkiem wody (od 3-20%). Tęczowy efekt barwny wywołany jest interferencją światła na regularnie ułożonych submikroskopowych kulkach krzemionki. Barwa najbardziej popularnych odmian Opalu pochodzi od domieszek niklu, chromu, żelaza lub manganu. Wraz z utratą wody zawartej w budowie - traci on swoją przezroczystość i staje się kamieniem nieprzezroczystym (tzw. Hydrofan).
Opal naturalny tworzy wiele odmian. Niektóre odmiany wykazują charakterystyczne zjawiska optyczne: opalizację, opalescencję, efekt kociego oka, asteryzm (smugi światła powodują świetlisty efekt gwiazdy). Wartość Opali zależy od ich wielkości, atrakcyjności zabarwienia oraz przede wszystkim od opalescencji. Efekt, który powoduje to zjawisko polega na załamaniu, rozszczepieniu i odbiciu światła na małych kulkach krzemionki znajdujących się wewnątrz mineraloidu. Jednakże, aby ten efekt zaistniał - konieczna jest obecność uporządkowanych struktur trójwymiarowych (rodziny równoległych płaszczyzn). Intensywna gra barw Opalu warunkowana jest gęstym ułożeniem elementów tworzących owe płaszczyzny odbłysku. Ze względu na obecność tych optycznych zjawisk lub ich brak Opale dzielimy na Opale szlachetne i zwyczajne. Największym powodzeniem cieszy się w jubilerstwie oczywiście Opal szlachetny.
Do odmian Opalu wyróżnionych ze względu na jego strukturę zaliczamy min.: Matriks - szlachetna odmiana opalu o zabarwieniu czarnym tworząca drobne wypryśnięcia, Opal Arlekinowy - plamki barwne tworzą mozaikę w formie wielokątów, Opal Błyskowy - szlachetna odmiana Opalu charakteryzująca się barwnymi błyskami pojawiającymi się i znikającymi przy każdym ruchu kamienia, Opal Kryształowy (zwany także Wodnym) - przezroczysty do przeświecającego, z wyraźnym efektem ognia, Opal Zwyczajny – nieprzezroczysty kamień o barwie żółtej, czerwonej lub zielonej.
Nazwa „Opal” pochodzi albo z sanskrytu od słowa „upala” oznaczającego „drogi, szlachetny kamień” bądź też z języka greckiego od słowa „opallios” lub z łaciny „opalus”, co w tłumaczeniu oznacza „widzieć zmianę” (nawiązanie do jego zmiennej barwy).

Właściwości:

Opal jest kamieniem, który ułatwia zamknięcie pewnych etapów życia. Umożliwia obiektywne spojrzenie na wydarzenia z przeszłości i, jeśli były przykre, uwolnienie się od nich. Odcięcie się od przykrych doświadczeń nie koniecznie polega na ich zapomnieniu, lecz na ich akceptacji takimi, jakie były oraz zrozumieniu ich sensu. Rozumienie łańcucha naszych własnych wydarzeń oczywiście nie odbędzie się z dnia na dzień. Czasami potrzeba na to długich lat. Energia Opali powoduje, że mimo bolesnych doświadczeń albo odwrotnie - tych wspaniałych chwil, które przeżyliśmy - nie cofamy się ani nie stoimy w miejscu rozpamiętując przeszłość. Życie przeszłością dotyczy również sytuacji rozpamiętywania tych najpiękniejszych momentów życia („Co nam dziś zostało?”, „Dlaczego to już minęło?”… ). Opale wspomagają naszą świadomość tego, że jesteśmy o te doświadczenia bogatsi i jednocześnie, że jesteśmy tacy sami, jak kiedyś; że możemy wciąż zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać się jeszcze bardziej realizując swoje marzenia; wreszcie, że są bliscy ludzie, którym na nas zależy i kochają nas za to, że jesteśmy, a nie to kim byliśmy w przeszłości.
Energia Opalu pomaga zrozumieć zjawisko polegające na tym, że wszystko na świecie jest z sobą powiązane. To, co dajemy innym - wraca do nas zwielokrotnione. Warto więc dawać w każdej sytuacji dużo tego, co mamy najlepsze, nie zwracając uwagi na to, iż jesteśmy w tym często osamotnieni.


Opal wg medycyny niekonwencjonalnej:


•    Chroni przed chorobami serca, wątroby oraz wszelkiego rodzaju infekcjami.
•    Poprawia wzrok i łagodzi dolegliwości oczu.
•    Opale Ogniste używane są do leczenia białaczki. Zrobiony z nich eliksir lub nalewka wpływa na zwiększenie produkcji białych i czerwonych krwinek oraz regenerację tkanek. Stosuje się go także przy leczeniu chorób krwi i układu krwionośnego.
•    Wzmacnia serce, uspokaja i łagodzi objawy depresji.

Dla Kogo:

Perfekcjonista, Obserwator, Szef, Altruista
ZOBACZ BIŻUTERIĘ PASIÓN Z TYM KAMIENIEM

Manila

NEW
390 PLN290 PLNPROMOCJA!

MALA

NEW
270 PLN

DELICETO

NEW
450 PLN

MULAH

NEW
950 PLN

SPANISH DANCE

NEW
1950 PLN

ALLURE kolczyki

NEW
690 PLN

NILANDHOO

NEW
850 PLN

RAINBOW DEW

NEW
690 PLN

MOONLIGHT

NEW
950 PLN

INTANIBLE KOLCZYKI

NEW
230 PLN

FULHADHOO

NEW
890 PLN

GOLDEN SUMMER

NEW
890 PLN

CATUANO

590 PLN450 PLNPROMOCJA!

FINESSE

690 PLN490 PLNPROMOCJA!

SIREN KOLCZYKI

220 PLN

SIREN

390 PLN

INTANIBLE

690 PLN

ENDEARMENT

950 PLN

SWORD ON FIRE

1400 PLN

CLOVER ON FIRE

850 PLN

LAGOON

850 PLN

PEONY

590 PLN

SUMMER BRANSOLETKA

390 PLN

SUMMER KOLCZYKI

450 PLN

SUMMER NASZYJNIK

490 PLN

HYPNOSIS

450 PLN

ALLURE

850 PLN

MYSTERY

700 PLN

ARDOR z Opalem

990 PLN