Apatyt

Grupa: kamień półszlachetny z gromady fosforanów
Barwa: niebieskozielona (moroksyt), zielonożółta (asparagoli), brudnozielona (tulliumit), różowa, fioletowa, brunatna; bywa też bezbarwny
Wzór chemiczny: Ca5X(PO4)3 lub Ca10X(PO4)6 gdzie X=F, Cl, OH
3Ca3(PO4)2 • Ca(OH)2 - Hydroksyapatyt
3Ca3(PO4)2 • Ca(F,Cl)2 - Fluoroapatyt
3Ca3(PO4)2 • CaCO3 – Węglanoapatyt
Połysk: szklisty, żywiczny
Układ krystalograficzny: heksagonalny
Twardość w skali Mohsa: 5; kruchy
Gęstość: 3,16-3,23 g/cm³
Łupliwość: wyraźna
Przełam: nierówny, muszlowy
Inkluzje: Apatyt jest przezroczysty, ale wykazuje fluorescencję o bardzo różnych barwach.
Pochodzenie: pegmatyty, utwory pneumatolityczne, skały osadowe, rozsypiska
Występowanie: Birma, Sri Lanka, Indie, Pakistan, Brazylia, Boliwia, USA (Maine, Kalifornia, Alaska, Płn. Dakota), Meksyk, Kanada, Madagaskar, Kenia, Tanzania, Mozambik, Namibia, RPA, Australia, Rosja, Kazachstan, Włochy, Szwajcaria, Austria, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Niemcy.
Pielęgnacja i środki ostrożności: Apatyt wystarczy opłukać wodą a następnie umieścić na krótko w nasłonecznionym miejscu. Jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury. W wysokiej temperaturze może stracić lub zmienić barwę. Uwaga! Jest bardzo kruchy!

Opis:

Kamień półszlachetny z gromady fosforanów - bardzo powszechnie występujących we wszystkich typach skał. Apatyt to pod względem chemicznym fosforan wapnia dodatkowo zawierający fluor, chlor lub grupy wodorotlenowe. Minerał bezbarwny, który poprzez śladowe domieszki różnych pierwiastków uzyskuje wiele barw - najczęściej niebieskich, niebiesko-zielonych, turkusowych, ale także żółtych, filetowych, brunatnych.
Co ciekawe - substancja podobna do Apatytu stanowi budulec kości i zębów ludzi oraz zwierząt, co jest jednym z dowodów jedności naszej planety i wszystkich żyjących na niej organizmów.
Nazwa Apatytu pochodzi od greckiego słowa „apatao” znaczącego „oszukiwać” lub „zwodzić”. Jest to nawiązanie do jego podobieństwa z kilkoma innymi kamieniami, które powoduje częste pomyłki z innymi minerałami np. Turmalinem, Topazem czy Oliwinem.

Właściwości:

Apatyt jest doskonałym kamieniem dla ludzi, którzy posiadają w sobie wielką potrzebę ekspresji własnych celów, planów, uczuć i myśli. To kamień dla osób noszących w sobie wiele niezrealizowanych marzeń oraz dla wszystkich tych, którzy potrzebują więcej odwagi i poczucia wartości, aby uwierzyć w swoje możliwości. Tacy ludzie przede wszystkim potrzebują wiary w to, że ich asertywność i publiczne wyrażanie szczerych opinii może przyczynić się do ich rozwoju. Energia Apatytu ułatwia ekspresję, samoprezentację, komunikację z innymi, podnosi samoocenę, pomaga ludziom docenić i w pełni zaakceptować samych siebie.
Apatyt jest polecany także tym osobom, których praca polega na nauczaniu i przekazywaniu wiedzy szkolnej bądź eksperckiej oraz tym wszystkim, których zawód wymaga szczególnej koncentracji, skupienia się czy rozwiązywania złożonych zadań.

Apatyt wg medycyny niekonwencjonalnej:

•    Łagodzi ból zębów i gardła
•    Wspomaga leczenie chorób płuc, zapalenia oskrzeli, górnych dróg oddechowych i zaburzenia pracy tarczycy.
•    Przyspiesza rekonwalescencję po chorobach.
•    Pomaga zrastać się złamanym kościom.
•    Ułatwia skupienie się i koncentrację.
•    Niweluje napadowe pocenie się.

Dla Kogo:

Perfekcjonista, Obserwator, Szef
ZOBACZ BIŻUTERIĘ PASIÓN Z TYM KAMIENIEM

BLISS

NEW
290 PLN

PRINCESS KOLCZYKI

290 PLN

PRINCESS

350 PLN

NAVIRE NASZYJNIK

990 PLN

PARADISE ISLAND

360 PLN

SONGERIE

1050 PLN

PARADISE ISLAND

550 PLN

NADISH Pierścionek

360 PLN

PARADISE ISLAND

750 PLN

MIRAGE Bransoletka

350 PLN

ENIGMA Bransoletka

450 PLN

SERENITY

550 PLN

FLEUR DE PARADIS

290 PLN

NEO

420 PLN

RAYA Bransoleta

490 PLN

FRUIT POWER

310 PLN

SECRET GARDEN

380 PLN

IMPRESSION KOLCZYKI

450 PLN

HAWAIIAN DREAM

380 PLN

PURPLE LAGOON

450 PLN

OCEAN WAVE

330 PLN

PEACOCK

490 PLN