Grupa: kamień szlachetny z grupy tlenków
Barwa: Czerwona i różowa w wielu odcieniach i różnym stopniu ich nasycenia. Najbardziej poszukiwana barwa czerwona z odcieniem niebieskiego (tzw. „czerwień krwi gołębiej”). Barwa w Rubinie często rozkłada się nierównomiernie w postaci prążków lub plamiście.
Wzór chemiczny: Al2O3:Cr+3 (trójtlenek glinu z domieszkami trójwartościowych jonów chromu)
Połysk: szklisty, diamentowy
Układ krystalograficzny: trygonalny
Twardość w skali Mohsa: 9
Gęstość: 3,95-4,10 g/cm³
Łupliwość: brak
Przełam: muszlowy lub zadziorowy; kruchy
Inkluzje: Rubiny posiadają liczne inkluzje, a ich rodzaj może wskazywać na pochodzenie kamienia: np. krótkie igiełki rutylu charakterystyczne są dla Rubinów birmańskich, brak rutylu - dla Rubinów tajlandzkich. Rubiny pakistańskie zwykle zawierają kryształy spinelu, rutylu, magnetytu, pirytu, flogopitu.
Pochodzenie: pegmatyty, skały metamorficzne, utwory okruchowe aluwialne
Występowanie: Birma, Tajlandia, Kambodża, Sri Lanka, Afganistan, Pakistan, USA (Karolina Płn.), Australia, Madagaskar, Norwegia, Finlandia
Pielęgnacja i środki ostrożności: Rubin wystarczy opłukać zimną wodą a następnie umieścić na krótko w nasłonecznionym miejscu, aby naładował się energią słoneczną. Należy szczególnie uważać na miejsca z wysoką temperaturą, gdyż pod jej wpływem Rubin może stracić swoją intensywną barwę.
Opis:
Rubin to kamień szlachetny z rodziny tlenków, bardzo rzadka czerwona odmiana Korundu. Rubin wraz Szafirem są najtwardszymi minerałami zaraz po diamencie. Rubiny zawdzięczają swą czerwoną barwę atomom chromu, natomiast za ich brązowawy odcień odpowiada żelazo. Kryształy najlepszej jakości i z najwyżej cenionym kolorem głębokiej czerwieni o niebieskim odcieniu (tzw. kolor „gołębiej krwi”) pochodzą z Birmy.
Zdarzają się okazy Rubinu posiadające igiełkowe wrostki rutylu przypominające sześcioramienną gwiazdę, a Rubin, który je posiada nazywany jest Rubinem gwiaździstym.
Nazwa Rubinu pochodzi oczywiście od jego koloru - łacińskie słowo „ruber” oznacza po prostu „czerwony”.
Właściwości:
Rubin jest „kamieniem obfitości i dynamizmu”. To jeden z tych minerałów, które najsilniej oddziaływuje na wiele sfer życia równocześnie. Osobom zgaszonym lub wypalonym, potrzebującym energii, przywrócona zostaje pasja i chęć działania, a życie staje się prostsze i przyjemniejsze. Osobom myślącym negatywnie lub rozczarowanym życiem - odbudowuje wiarę i optymizm. Aktywność psychofizyczna, odwaga w podejmowaniu trudnych decyzji oraz ugruntowująca pewność siebie powracają, aby znów poczuć sens życia w tym, co najbardziej istotne - w rodzinie, pracy, przyjaźni czy po prostu w naturze. Energia Rubinu wpływa zarówno na dostatek uczuć w naszych osobistych relacjach, na godną pozycję społeczną i zdrowy prestiż w pracy zawodowej. Entuzjazm nie opuści nas nawet w trudnych sytuacjach. Jednak przede wszystkim Rubiny oddziałują na obfitość naszego związku intymnego oraz przyciągają do nas pozytywnych ludzi i zdarzenia.
Z drugiej strony - jeśli nie potrafimy usiedzieć w miejscu, trzeciego dnia urlopu chcemy wracać do pracy, pociąga nas wszystko to, co zwiększa poziom adrenaliny we krwi - podczas noszenia Rubinu zharmonizujemy nasz wewnętrzny ogień i uspokoimy myśli, by móc funkcjonować i czuć się dobrze odpoczywając i ładując akumulatory „tu i teraz”.
Rubin wg medycyny niekonwencjonalnej:
• Wzmacnia serce, oczyszcza krew, pobudza krążenie (doskonały dla osób z niskim ciśnieniem), rozgrzewa zimne kończyny.
• Uśmierza bóle w górnym odcinku kręgosłupa.
• Łagodzi dolegliwości lub zmęczenie oczu.
• Ma dobroczynne działanie na gruczoł grasicy, dzięki czemu wzmacnia odporność organizmu i pobudza system immunologiczny.
• Wpływa na szybszą regenerację organizmu po chorobach, w szczególności po zawale serca.
Dla Kogo:
Perfekcjonista, Wykonawca, Szef, Mediator