Topaz Czerwony

Grupa: kamień szlachetny z grupy krzemianów
Barwa: Czerwona, ciemnoczerwona, brunatnoczerwona. Zabarwienie zależy od domieszek pierwiastków żelaza, chromu, wanadu i tytanu.
Wzór chemiczny: Al2[SiO4(OH, F)2] - zasadowy fluorokrzemian glinu
Połysk: szklisty
Układ krystalograficzny: rombowy
Twardość w skali Mohsa: 8
Gęstość: 3,4-3,6 g/cm³
Łupliwość: doskonała, jednokierunkowa
Przełam: muszlowy
Inkluzje: Topazy zawierają często łezkowate pustki w postaci pęcherzyków gazu lub cieczy (inkluzje dwufazowe, ciekłe i gazowe). Spotykane są również inne inkluzje, jak np. szczeliny, smugi i pierzaste wrostki.
Pochodzenie: skały magmowe, grejzeny, pegmatyty, skały metamorficzne
Występowanie: Brazylia (największe na świecie złoża topazu), USA (Kolorado, Kalifornia, Teksas, Utah, New Hampshire), Meksyk, Rosja, Ukraina, Sri Lanka, Pakistan, Chiny, Japonia, Madagaskar, Kenia, Zimbabwe, Nigeria, Australia, Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania
Pielęgnacja i środki ostrożności: Topaz wystarczy opłukać krótko pod bieżącą wodą a następnie umieścić w nasłonecznionym miejscu, by naładował się energią słoneczną. W ten sposób odzyska swój blask i właściwości. Odmiany ciemnego Topazu mogą z czasem blednąć pod wpływem światła, zatem należy przechowywać je w zacienionym miejscu. W związku z wysoką łupliwością, należy chronić Topazy przed uderzeniem oraz gwałtownymi zmianami temperatur (mogą stracić swoją intensywną barwę).

Opis:

Wysoko ceniony w jubilerstwie kamień szlachetny z grupy krzemianów - bardzo twardy, ciężki i rzadko spotykany. Charakteryzuje się ogromnym bogactwem barw występujących w naturze. Topaz czerwony występuje w ciemnoczerwonej, wręcz rubinowej królewskiej barwie. Przez to nazywany jest często Topaz Royal.
Są dwie teorie na temat pochodzenia nazwy tego kamienia. Pierwsza mówi o tym, iż pochodzi od sanskryckiego słowa „tapza” oznaczającego „ogień”, inna że pochodzi od starogreckiej nazwy wyspy Topázios (lub Tapasos), skąd pochodziły jego najstarsze okazy (ale do dziś nie ma 100% pewności, iż były to prawdziwe topazy).

Właściwości:

Topaz czerwony może okazać się pomocny dla osób zmęczonych, wyczerpanych energetycznie oraz tych, których dotykają problemy finansowe. Jego energia stawia twardo na nogi osoby, które za bardzo analizują problemy zamiast je rozwiązywać. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa, wiarę w siebie i swoje możliwości, rozwija potencjał do działań ugruntowujących naszą stabilną pozycję społeczną i status.
Energia czerwonego Topazu będzie doskonała również dla osób, które łatwo poddają się wpływom konsumpcyjnego stylu życia, prowadzą intensywne życie towarzyskie i zawodowe (wypełnione wieloma projektami lub etatami), są uzależnione od adrenaliny i szybkiego tempa rozwoju wydarzeń, oraz które dodatkowo niestety nie potrafią odpoczywać. Osoby o podobnym do tego profilu będą mogły zwolnić, zatrzymać się, poczuć słodkie „tu i teraz” i docenić walory życia w rzeczach, których wcześniej nie dostrzegały. I to wszystko bez wyrzutów sumienia, że nic "pożytycznego" czy konkretnego w danej chwili się nie robi.

Topaz wg medycyny niekonwencjonalnej:


•    Przeciwdziała stanom wyczerpania i depresji.
•    Opóźnia proces starzenia i sprzyja długowieczności.
•    Przynosi ulgę przy bólach głowy i migrenach.
•    Łagodzi ataki epilepsji, podagry i astmy.
•    Łagodzi choroby przewodu pokarmowego i wątroby.
•    Pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi.
•    Pomocny przy leczeniu gruźlicy.
•    Ułatwia szybkie zasypianie, zapewnia mocny sen.

Dla Kogo:

Perfekcjonista, Wykonawca, Szef, Mediator
ZOBACZ BIŻUTERIĘ PASIÓN Z TYM KAMIENIEM

WILD HEART Bransoleta

2300 PLN

DARLING

750 PLN

WILD HEART Naszyjnik

4500 PLN

WILD HEART Pierścionek

890 PLN

WILD HEART Kolczyki

1700 PLN