Topaz Żółty

Grupa: kamień szlachetny z grupy krzemianów
Barwa: Żółta, żółtozłocista, pomarańczowa, brunatnoczerwona. Zabarwienie zależy od domieszek pierwiastków żelaza, chromu, wanadu i tytanu.
Wzór chemiczny: Al2[SiO4(OH, F)2] - zasadowy fluorokrzemian glinu
Połysk: szklisty
Układ krystalograficzny: rombowy
Twardość w skali Mohsa: 8
Gęstość: 3,4-3,6 g/cm³
Łupliwość: doskonała, jednokierunkowa
Przełam: muszlowy
Inkluzje: Topazy zawierają często łezkowate pustki w postaci pęcherzyków gazu lub cieczy (inkluzje dwufazowe, ciekłe lub gazowe). Spotykane są również inne inkluzje, jak np. szczeliny, smugi i pierzaste wrostki.
Pochodzenie: skały magmowe, grejzeny, pegmatyty, skały metamorficzne
Występowanie: Brazylia (największe na świecie złoża topazu), USA (Kolorado, Kalifornia, Teksas, Utah, New Hampshire), Meksyk, Rosja, Ukraina, Sri Lanka, Pakistan, Chiny, Japonia, Madagaskar, Kenia, Zimbabwe, Nigeria, Australia, Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania
Pielęgnacja i środki ostrożności: Topaz wystarczy opłukać pod bieżącą wodą, a następnie umieścić w nasłonecznionym miejscu, by naładował się energią słoneczną. W ten sposób odzyska swój blask i właściwości. Odmiany ciemnego Topazu mogą z czasem blednąć pod wpływem światła, zatem należy przechowywać je w zacienionym miejscu. W związku z wysoką łupliwością, należy chronić Topazy przed uderzeniem oraz gwałtownymi zmianami temperatur (mogą stracić swoją intensywną barwę).

Opis:

Wysoko ceniony w jubilerstwie kamień szlachetny z grupy krzemianów - bardzo twardy, ciężki i rzadko spotykany. Charakteryzuje się ogromnym bogactwem swoich barw występujących w naturze. Najwyżej cenione są Topazy o głębokiej, złocistożółtej barwie oraz okazy różowe. Z reguły bezbarwne topazy są podgrzewane lub poddawane napromieniowaniu w celu uzyskania rozmaitych odcieni barwy niebieskiej. Topaz żółty zwany jest w jubilerstwie „Imperial Topaz”.
Są dwie teorie na temat pochodzenia nazwy tego kamienia. Pierwsza mówi o tym, iż pochodzi od sanskryckiego słowa „tapza” oznaczającego „ogień”, inna że pochodzi od starogreckiej nazwy wyspy Topázios (lub Tapasos), skąd pochodziły jego najstarsze okazy (ale do dziś nie ma 100% pewności, iż były to prawdziwe Topazy).

Właściwości:

Topaz żółty przeznaczony jest dla osób z tendencją do wahań nastroju i zbyt emocjonalnego reagowania na stresujące lub wręcz odwrotnie - te radosne sytuacje. Wspaniały także dla potrzebujących spokoju, optymizmu i równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. To właśnie pozytywne nastawienie do życia oraz przekonanie, iż „cokolwiek się wydarzy - zawsze będzie świecić słońce” pomaga w konsekwentnej realizacji życiowych celów mimo chwilowych trudności. Wierzymy w swoje marzenia - więc stają się proste do spełnienia i wręcz namacalne.
Topaz Żółty oddziałuje również na sferę poczucia własnej wartości - stajemy się bardziej odważni, mniej boimy się zmian, w obiektywny sposób dostrzegamy prawdziwe lub fałszywe nastawienie innych, widzimy w jasny sposób kierunek, w którym powinniśmy i chcemy iść. W żadnej sytuacji nie tracimy poczucia wartości i szacunku do siebie. Mamy chęć je wzmacniać poprzez niesienie pomocy innym. I odwrotnie - zaczynamy zauważać, iż na naszej drodze pojawiają się osoby niezwykle nam pomocne (dający wsparcie i dobrą radę, pomocne finansowo, projektowo, zdrowotnie itp.).

Topaz Imperial będzie doskonałym kamieniem dla osób, które ubiegają się o wysokie stanowisko, awans lub tych, które marzą o karierze w życiu publicznym.

Topaz wg medycyny niekonwencjonalnej:


•    Przeciwdziała stanom wyczerpania i depresji.
•    Opóźnia proces starzenia i sprzyja długowieczności.
•    Przynosi ulgę przy bólach głowy i migrenach.
•    Łagodzi ataki epilepsji, podagry i astmy.
•    Łagodzi choroby przewodu pokarmowego i wątroby.
•    Pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi.
•    Pomocny przy leczeniu gruźlicy.
•    Ułatwia szybkie zasypianie, zapewnia mocny sen.

Dla Kogo:

Perfekcjonista, Altruista, Romantyk, Strażnik Wartości , Wykonawca, Epikurejczyk, Mediator
ZOBACZ BIŻUTERIĘ PASIÓN Z TYM KAMIENIEM